0 800 505 840
0 800 60 20 19

Гаряча лінія 

microbe-blurred microbe

Уряд запровадив систему підтримки бізнесу, яка дозволить максимально зняти фінансове навантаження на підприємців у період карантинних обмежень.

Кредитні канікули
Податкові преференції
Підтримка малого і середнього бізнесу
Підтримка агробізнесу
Інформаційна підтримка бізнесу

Кредитні канікули

Національний банк України рекомендував банкам ввести особливий пільговий період обслуговування кредитів в період дії карантину для населення та бізнесу.

Банки мають декілька варіантів реструктуризації кредитів:

 • Повне або часткове звільнення від сплати тіла кредиту на час карантину з відповідним подовженням позики.
 • Капіталізація відсоткових платежів.

Конкретний варіант обирається в індивідуальному порядку після звернення позичальника до банку. З 1 березня по 30 листопада банкам заборонено підвищувати відсоткову ставку за користування споживчим кредитом. Діятиме планова зміна плаваючої відсоткової ставки за договором. Ця заборона розповсюджується на всі кредити фізичних осіб. Також у цей період заборонено застосовувати штрафи, пені за прострочення виконання.

Докладніше на сайті НБУ

Податкові преференції

Для підтримки бізнесу та зниження податкового навантаження на час дії карантину в законодавство внесено наступні зміни:

 • Звільнення від нарахування та сплати плати за землю, яка використовується в господарській діяльності, податку на нерухомість за житлові приміщення за березень
 • Обмеження застосування більшості штрафів за порушення податкового законодавства
 • Мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок (виключення – перевірки щодо відшкодування ПДВ)
 • Дозвіл фізичним особам-підприємцям тимчасово не заповнювати книгу обліку доходів
 • Відтермінування  введення РРО для всіх категорій платників податків за спрощеною системою
 • Збільшення лімітів річного доходу для ФОП 1, 2 та 3 груп
 • Звільнення від сплати ПДВ при ввезенні товарів, необхідних для боротьби з коронавірусом
 • Спрощення системи обліку продукції та впровадження нульової ставки акцизного податку для державних підприємств, які виробляють дезінфектори на основі спирту
 • Припинення оскаржень рішень контролюючих органів
 • Врахування без обмежень витрат платників ПДВ на передачу, в якості внеску в боротьбу з коронавірусом, установам охорони здоров’я медикаментів, ліків, обладнання тощо
 • Надання органам місцевого самоврядування права приймати рішення про зміну ставок єдиного податку

Дію податкових преференцій продовжено до закінчення карантину

 

Підтримка роботодавців і працівників сфери малого та середнього бізнесу

Законом № 3275 введено поняття часткового безробіття на період дії карантину. Власникам малого і середнього бізнесу, які мають найманих працівників, надаватиметься допомога по частковому безробіттю. Щоб отримати допомогу, необхідно звернутись до Центру зайнятості, за місцем реєстрації підприємця як платника ЄСВ, та подати необхідні документи.

Детальніше на сайті Мінекономіки 

 

Підтримка агробізнесу

Уряд виділив 4 млрд грн на програму підтримки аграріїв у 2020 році. 1,2 млрд грн на здешевлення кредитів. Пільгові кредити подешевшають до 5%. Очікується, що обсяг кредитних ресурсів складе 16,4 млрд грн. Очікується відкриття більше 100 ферм та комплексів, на 1 700 додаткових робочих місць. Збільшиться виробництво підприємствами молока та м’яса на 0,5 %.

1 млрд грн передбачено за програмою надання державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції. Докладніше тут

400 млн грн на розвиток фермерства та кооперативів. Збільшиться кількість об’єктів для переробки с/г продукції. З’явиться робота для сільського населення, підвищиться їх рівень знань та вмінь у с/г діяльності.

400 млн грн на підтримку галузі садівництва, виноградарства та хмелярства. Гроші використають для посадки насаджень інтенсивного типу на 4 тис га. Збудують об’єкти для зберігання та переробки, що збільшить об’єм продукції з високою доданою вартістю. Зросте експорт, скоротиться імпорт. Утворяться нові робочі місця.

Інформаційна підтримка бізнесу

Щоб вести справи в умовах карантину, бізнесу пропонується користуватися державними послугами та інформаційними ресурсами online:


Часті питання (FAQ)

Чи передбачено компенсацію для суб’єктів господарювання у зв’язку із запровадженням державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медичні вироби?

22 квітня Уряд прийняв постанову “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, а також товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, коронавірусної хвороби (COVID-19)”. 

Законом України “Про ціни і ціноутворення” статтею 15 визначено: 
"Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, в разі встановлення регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого, відшкодовують суб’єкту господарювання різницю. Відшкодування здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів."

На період карантину, документом затверджено  перелік товарів соціально важливих та протиепідемічного призначення, і запроваджено державне цінове регулювання на них. Це відбуватиметься шляхом декларування зміни роздрібних цін, коли суб’єкт господарювання інформує про намір встановити ціну, яка відрізнятиметься від поточної. 

Оскільки ціни не будуть нижчими від економічно обґрунтованих, відповідно, не потрібно відшкодовувати різницю.

 

Чи поширюються карантинні обмеження, що встановлені у підпункті 8 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів від 11.03.2020 № 211 на провадження адвокатської діяльності?
Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Постанови, до послаблення карантину (11 травня 2020р.), обмежено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів.

 

Чи можна в період карантину в одному торговельному приміщенні поруч із не забороненими для продажу товарами (продуктами харчування або засобами гігієни) здійснювати продаж іншого асортименту товарів, наприклад, канцелярського приладдя?

На період карантину обмежується торгівля непродовольчими групами товарів. При цьому суб’єкти господарювання, що здійснюють торгівлю іншими групами товарів, можуть застосовувати адресну доставку замовлень.

Чи є введення карантину форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили)?  

Так. Згідно з Законом України “Про торгово-промислові палати в Україні” форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є: введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо.

Які нормативно-правові акти регулюють обмеження виїзду громадян України за кордон на роботу (за умови, що країна, до якої прямує працівник, дозволяє в’їзд)? Де розміщено офіційну інформацію стосовно відсутності заборони виїзду громадян за межі України?

Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежувати та встановлювати особливі умови для транспортного сполучення з країнами, на території яких виявлено небезпечні інфекційні хвороби. А також обмежувати в’їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства з цих країн, та виїзд українців до країн поширення хвороби. Це регулюється законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”. 

Указом Президента, введено в дію рішення РНБО “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, громадянам України рекомендовано утриматись від виїзду за кордон в країни, де зафіксовані випадки інфекції. 

Більшість іноземних країн, протидіючи розповсюдженню інфекції, заборонили в’їзд іноземців. Оперативна інформація про закриті іноземні кордони є на сайті Міністерства закордонних справ України. 

Наразі виїзд українців на роботу за кордон потребує особливої уваги, тому враховуються тимчасові обмеження та ситуації в інших країнах. 

Зараз опрацьовуються запити стосовно працевлаштування українських робітників за кордоном: в Австрії, Фінляндії, Данії, Норвегії та в інших країнах.