microbe-blurred microbe

Уряд запровадив систему підтримки бізнесу, яка дозволить максимально зняти фінансове навантаження на підприємців у період карантинних обмежень.

Кредитні канікули
Податкові преференції
Підтримка малого і середнього бізнесу
Підтримка агробізнесу
Інформаційна підтримка бізнесу

На виконання Закону України ,,Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів,
запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 30.03.2021 № 1358-ІХ, затверджено Порядок надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів. Дізнатись більше...

Для отримання послуги на Порталі Дія покрокові інструкції можна переглянути за посиланнями:   https://youtu.be/pf0-QKVMvRA, https://youtu.be/No-6W9_kGLY.

Окрім допомоги з Держбюджету, підприємці та наймані працівники можуть отримати допомогу з місцевого бюджету регіону, в якому вони працюють. Рішення про призначення цієї допомоги та її розмір приймають органи місцевого самоврядування. Детальну інформацію про таке рішення можна дізнатись безпосередньо у органів місцевого самоврядування регіону, в якому здійснюється діяльність.

Кредитні канікули

Національний банк України рекомендував банкам ввести особливий пільговий період обслуговування кредитів в період дії карантину для населення та бізнесу.

Банки мають декілька варіантів реструктуризації кредитів:

  • Повне або часткове звільнення від сплати тіла кредиту на час карантину з відповідним подовженням позики.
  • Капіталізація відсоткових платежів.

Конкретний варіант обирається в індивідуальному порядку після звернення позичальника до банку. Діятиме планова зміна плаваючої відсоткової ставки за договором. Ця заборона розповсюджується на всі кредити фізичних осіб. Також у цей період заборонено застосовувати штрафи, пені за прострочення виконання.

Докладніше на сайті НБУ

Податкові преференції

Для підтримки бізнесу та зниження податкового навантаження на час дії карантину в законодавство внесено наступні зміни:

  • Звільнення від нарахування та сплати плати за землю, яка використовується в господарській діяльності, податку на нерухомість за житлові приміщення за березень
  • Обмеження застосування більшості штрафів за порушення податкового законодавства
  • Мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок (виключення – перевірки щодо відшкодування ПДВ)
  • Дозвіл фізичним особам-підприємцям тимчасово не заповнювати книгу обліку доходів
  • Відтермінування  введення РРО для всіх категорій платників податків за спрощеною системою
  • Збільшення лімітів річного доходу для ФОП 1, 2 та 3 груп
  • Звільнення від сплати ПДВ при ввезенні товарів, необхідних для боротьби з коронавірусом
  • Спрощення системи обліку продукції та впровадження нульової ставки акцизного податку для державних підприємств, які виробляють дезінфектори на основі спирту
  • Припинення оскаржень рішень контролюючих органів
  • Врахування без обмежень витрат платників ПДВ на передачу, в якості внеску в боротьбу з коронавірусом, установам охорони здоров’я медикаментів, ліків, обладнання тощо
  • Надання органам місцевого самоврядування права приймати рішення про зміну ставок єдиного податку

Дію податкових преференцій продовжено до закінчення карантину

Інформація щодо податкових преференцій, запроваджених з метою зниження податкового навантаження на платників податків під час дії карантину, запровадженого у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.   Дізнатись більше... 

Інформація про податкові преференції в частині врегулювання питань сплати податкового боргу платників податків, прийняті з метою їх підтримки під час дії карантину, запровадженого у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Дізнатись більше...

Інформація про внесення змін до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в частині встановлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок з метою підтримки платників податків під час дії карантину, запровадженого у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Дізнатись більше...

Інформація про списання незначних сум податкового боргу (до 3060 грн) платникам податків в рамках виконання заходів підтримки під час дії карантину, запровадженого у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Дізнатись більше... 

Інформація про податкові преференції в частині обігу підакцизних товарів, прийняті з метою підтримки бізнесу під час дії карантину, запровадженого у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Дізнатись більше. 

Перелік законодавчих актів, які вносять зміни, зокрема до Податкового кодексу України, в частині встановлення норм тимчасового характеру, що направлені на захист бізнесу від негативних наслідків карантину, запровадженого у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Перелік.

Інформація про податкові преференції, запроваджені для платників податків, в частині списання штрафних санкцій і пені боржникам у разі самостійного погашення ними основної суми податкового боргу. Детально.

Інформація про податкові преференції, запроваджені для платників податків, в частині процедур списання заборгованості платників з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Детально

Інформація про податкові преференції, встановлені з метою підтримки платників податку на прибуток підприємств під час дії карантину, запровадженого у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Детально. 

Інформація про виплату державою одноразової компенсації суб'єктам господарювання, які є юридичними особами, з метою відшкодування витрат, понесених на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Детально.

Інформація про списання штрафних санкцій і пені боржникам у разі самостійного погашення ними основної суми податкового боргу станом на 29.01.2021р.  Детально. 

Інформація про списання штрафних санкцій і пені боржникам у разі самостійного погашення ними основної суми податкового боргу станом на 29.01.2021  (пункт 2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).  Детально. 

Інформація про списання штрафних санкцій і пені боржникам у разі самостійного погашення ними основної суми податкового боргу станом на 02.04.2021 (пункт 23 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України). Детально.

 

Підтримка роботодавців і працівників сфери малого та середнього бізнесу

Законом № 3275 введено поняття часткового безробіття на період дії карантину. Власникам малого і середнього бізнесу, які мають найманих працівників, надаватиметься допомога по частковому безробіттю. Щоб отримати допомогу, необхідно звернутись до Центру зайнятості, за місцем реєстрації підприємця як платника ЄСВ, та подати необхідні документи.

Мікро-, малі та середні підприємства мають можливість брати участь у програмах, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, отримувати допомогу для розвитку бізнесу як у фінансовій, так нефінансовій формі.

Державна програма Доступні кредити 5-7-9%

Підтримка агробізнесу

Кабінет Міністрів України у державному бюджеті на 2021 рік передбачив 4,7 млрд грн на підтримку агропромислового комплексу. Надання державної допомоги передбачено за програмами: здешевлення придбання сільськогосподарської техніки та обладнання; здешевлення кредитів; розвиток фермерських господарств; розвиток тваринництва; розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства; продовження підтримки за рахунок програми 5-7-9% (близько 60% кредитів у межах програми); підтримка та розвиток приватних меліоративних систем, а також надання державних грантів для розвитку державних меліоративних систем. Очікується, що за цими програмами допомогу отримають близько 9 тис. аграрних підприємств.

Інформаційна підтримка бізнесу

Щоб вести справи в умовах карантину, бізнесу пропонується користуватися державними послугами та інформаційними ресурсами online:

Часті питання (FAQ)

Чи передбачено компенсацію для суб’єктів господарювання у зв’язку із запровадженням державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медичні вироби?

Уряд прийняв постанову “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, а також товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, коронавірусної хвороби (COVID-19)”. 

Законом України “Про ціни і ціноутворення” статтею 15 визначено: 
"Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, в разі встановлення регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого, відшкодовують суб’єкту господарювання різницю. Відшкодування здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів."

На період карантину, документом затверджено  перелік товарів соціально важливих та протиепідемічного призначення, і запроваджено державне цінове регулювання на них. Це відбуватиметься шляхом декларування зміни роздрібних цін, коли суб’єкт господарювання інформує про намір встановити ціну, яка відрізнятиметься від поточної. 

Оскільки ціни не будуть нижчими від економічно обґрунтованих, відповідно, не потрібно відшкодовувати різницю.

 

Чи поширюються карантинні обмеження, що встановлені у підпункті 8 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів від 11.03.2020 № 211 на провадження адвокатської діяльності?
Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Постанови, до послаблення карантину (11 травня 2020р.), обмежено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів.

 

Чи можна в період карантину в одному торговельному приміщенні поруч із не забороненими для продажу товарами (продуктами харчування або засобами гігієни) здійснювати продаж іншого асортименту товарів, наприклад, канцелярського приладдя?

На період карантину обмежується торгівля непродовольчими групами товарів. При цьому суб’єкти господарювання, що здійснюють торгівлю іншими групами товарів, можуть застосовувати адресну доставку замовлень.

Чи є введення карантину форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили)?  

Так. Згідно з Законом України “Про торгово-промислові палати в Україні” форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є: введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо.

Які нормативно-правові акти регулюють обмеження виїзду громадян України за кордон на роботу (за умови, що країна, до якої прямує працівник, дозволяє в’їзд)? Де розміщено офіційну інформацію стосовно відсутності заборони виїзду громадян за межі України?

Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежувати та встановлювати особливі умови для транспортного сполучення з країнами, на території яких виявлено небезпечні інфекційні хвороби. А також обмежувати в’їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства з цих країн, та виїзд українців до країн поширення хвороби. Це регулюється законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”. 

Указом Президента, введено в дію рішення РНБО “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, громадянам України рекомендовано утриматись від виїзду за кордон в країни, де зафіксовані випадки інфекції. 

Більшість іноземних країн, протидіючи розповсюдженню інфекції, заборонили в’їзд іноземців. Оперативна інформація про закриті іноземні кордони є на сайті Міністерства закордонних справ України. 

Наразі виїзд українців на роботу за кордон потребує особливої уваги, тому враховуються тимчасові обмеження та ситуації в інших країнах. 

Зараз опрацьовуються запити стосовно працевлаштування українських робітників за кордоном: в Австрії, Фінляндії, Данії, Норвегії та в інших країнах.