0 800 505 840
0 800 505 201

Гаряча лінія 

microbe-blurred microbe

Оновлено 5 жовтня

Які держави вважаються “зі значним поширенням COVID-19”?

 • Якщо кількість захворілих COVID-19 на 100 тис. населення за останні 14 днів перевищує кількість таких випадків в Україні.
 • Якщо у країні за останні 14 днів приріст нових випадків COVID-19 понад 30%, порівняно з попередніми 14 днями.

Чи обов’язково студентам проходити самоізоляцію після виїзду з окупованих територій?

По прибуттю на підконтрольну територію, студент та один із його супроводжуючих (якщо є), не зобов’язані проходити самоізоляцію.

Чи можна в’їжджати/виїжджати до/з тимчасово окупованого Криму?

Від 29 серпня КПВВ на адмінкордоні Криму працюють у звичному режимі. При в’їзді на підконтрольну територію необхідно встановити додаток “Дій вдома” та піти на самоізоляцію, або достроково припинити її після отримання негативного тесту на COVID-19. Діти до 12 років та працівники представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні не зобов’язані проходити самоізоляцію.

Коли відновлять роботу КПВВ на адмінкордоні тимчасово окупованого Криму?
Починаючи з 00:00 29 серпня відновили роботу КПВВ. 

Які правила та обмеження регулюють роботу закладів громадського харчування?

На період дії карантину, робота таких закладів регулюється постановою № 641 та Тимчасовими рекомендаціями, затвердженими постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 18 (у редакції від 02.06.2020 р. № 32).

Відповідно до постанови № 641: 

 • На території регіону з «жовтим» рівнем епідемічної небезпеки, заборонена робота після 24-ї та до 7-ї години ресторанів, кафе, барів, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо. Дозволяється здійснення адресної доставки замовлень та на виніс.
 • На території з «помаранчевим» рівнем, додатково до обмежень «жовтого», у закладах харчування дозволяється на 50% заповненість посадкових місць у приміщенні.
 • За «червоного» рівня забороняється приймання відвідувачів. Можлива лише адресне доставлення замовлень.


Чи можна в’їжджати на територію тимчасово окупованого Криму?

Перетинати адмінкордон півострова можуть громадяни України та члени їх сімей з гуманітарних причин:

 • для подачі абітурієнтами документів до вишів;
 • за відсутності місця реєстрації, але за наявності підтверджень проживання в Криму чи на підконтрольній території;
 • для возз'єднання родини;
 • у випадку смерті чи важкої хвороби близьких родичів;
 • у інших випадках, коли є невідкладні обставини для в’їзду/виїзду.

При в’їзді на підконтрольну територію необхідно встановити додаток “Дій вдома”. Достроково самоізоляцію можна припинити після отримання негативного тесту на COVID-19.

Коли припиняться виплати допомоги на дітей ФОПів? 

У вересні завершилась програма виплат державної допомоги підприємцям на дітей. З квітня по липень підтримкою скористалися близько 83 тисяч ФОПів, на суму 554 млн грн.

Уряд надавав підтримку підприємцям 1 та 2 групи, у період жорсткого карантину. Послаблення карантинних обмежень дає змогу підприємцям повернутися до роботи. Тому у вересні тимчасова програма підтримки припиняється. 

Скільки очікувати на повернення грошей за пробне ЗНО?

Для проходження пробного ЗНО 2020 зареєструвались 218 662 учасника. З 1 липня вже 86 351 учаснику повернули гроші за тестування. 

Для повернення коштів, учасники мають звернутись до будь-якого відділення Приват банку та оформити картку, на яку зарахують кошти. 

Зробити це можна до 31 листопада. Програма повернення коштів діятиме до 1 грудня 2020 року. Детальніше читайте тут

Чи є альтернативи замість 14-денної самоізоляції?

Нові послаблення карантинних обмежень покликані зробити максимально комфортним перебування іноземців, а також українців з тимчасово окупованих територій в Україні.

Тому замість обов’язкової самоізоляції через додаток “Дій вдома” можна здати ПЛР-тест на наявність COVID-19. Якщо результат виявився негативним і людина не заражена - не потрібно проходити самоізоляцію.

Чи можна достроково припинити самоізоляцію?

Так. Якщо ви повернулися з-за кордону чи прибули з тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Криму чи Севастополя, і знаходитесь на самоізоляції - необхідно здати ПЛР-тест на COVID-19. У разі негативного результату, можна припинити самоізоляцію.

 

Який алгоритм дій для припинення самоізоляції?

1. Оберіть свою лабораторію серед тих, які мають доступ до електронної системи Центру громадського здоров’я України. Перелік.

Зверніть увагу! Лабораторії, які не мають доступу до системи ЦГЗУ, не можуть вносити результати тесту для скасування самоізоляції. Перелік установ може змінюватись. Переглядайте оновлення у день відвідування обраної лабораторії.

2. У лабораторії заповніть згоду на опрацювання даних. Якщо протягом останніх 14-днів перетинали кордон - вкажіть це в анкеті, разом з датою прибуття до України. Зазначте номер телефону, який використали для встановлення додатку “Дій вдома”.

3. Лабораторія внесе в електронну систему ЦГЗУ результат тесту. Інформація автоматично синхронізуються із сервісом “Дій вдома”.
4. Якщо результат виявився негативним, сервіс “Дій вдома” повідомить про дозвіл на припинення самоізоляції

 

Оновлено 18 червня

Скільки коштів виділив Уряд Фонду соціального страхування?

2,3 млрд гривень отримав Фонд соціального страхування. Ці кошти спрямують на:

- 1 807,7 млн гривень на погашення заборгованості перед застрахованими громадянами з оплати листків непрацездатності, пов’язаної із втратами ЄСВ;

- 289,1 млн гривень на оплату листків непрацездатності застрахованим громадянам, які перебуватимуть на самоізоляції;

- 181,9 млн гривень на одноразові виплати членам сімей медичних працівників, які померли від COVID-19.

Який розмір виплат становитиме медичним працівникам, у разі встановлення інвалідності або смерті від коронавірусної інфекції?

Уряд посилює соціальний захист медичних працівників. У разі встановлення інвалідності або смерті від коронавірусної інфекції:

І група інвалідності – виплата становитиме 840 тисяч 800 грн;

ІІ група інвалідності  – 735 тисяч 700 грн;

ІІІ група інвалідності – 630 тисяч 600 грн.

У разі смерті медпрацівника від COVID-19 під час виконання професійних обов’язків, родині загиблого виплатять  – 1 575 500 тис грн.

Кошти на виплати передбачені державним бюджетом і будуть виплачені через Фонд соціального страхування.

Чи є Урядові програми для підтримки внутрішньо переміщених осіб?

Внутрішньо переміщені громадяни, які не змогли працевлаштуватися у період карантину, отримуватимуть щомісячну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в установленому раніше розмірі та протягом одного місяця після скасування карантину.

Також для осіб, які не були працевлаштовані у період карантину, запроваджено механізм не застосовувати норми щодо припинення виплати.

Чи скасовує обов’язкову самоізоляцію чи обсервацію для громадян України, іноземців та осіб без громадянства послаблення карантинних обмежень?

Наразі послаблення карантину не скасовує самоізоляцію чи обсервацію. Проте є певні пом’якшення для тих, хто в’їжджає на територію України. Оскільки з 15 червня Україна відновила міжнародне авіасполучення, МОЗ зробив список країн, які за показниками захворюваності на COVID-19 розділено на “червону” та “зелену” зони. 

Іноземці із “зеленої” зони - не проходитимуть обсервацію.

Чи можуть особи з хронічними захворюваннями (цукровий діабет, ниркова недостатність, хронічні хвороби легень та серцево-судинної системи тощо) виходити на роботу? Чи зобов’язані залишатися в дистанційному режимі роботи до кінця карантину?

Уряд рекомендує забезпечити віддалену роботу, проте роботодавець вирішує чи допускати до роботи працівників, що належить до групи ризику. 

Головний санітарний лікар України рекомендував працедавцям тимчасово відсторонити від роботи осіб з груп ризику, визначених відповідно до Cтандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)». Це, зокрема, тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, імуносупресивні стани, тяжка хронічна патологія дихальної та серцево-судинної систем, ниркова недостатність, аутоімунні захворювання, тяжкі алергічні хвороби, цереброваскулярні захворювання в стадії декомпенсації, онкологічні захворювання.

Чи встановлюється на підприємствах різний час початку робочого дня (6:00, 7:00, 8:00 год), задля уникнення скупчення людей у громадському транспорті?

Центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям на час дії карантину рекомендовано розмежувати час початку та закінчення роботи для уникнення скупчення людей у транспорті. Крім того, рекомендується забезпечити позмінну роботу працівників або віддалену роботу в режимі реального часу.

Що робити роботодавцю у випадку, якщо виявлення хворого, людину із симптомами коронавірусу або контактну особу, серед працівників підприємства? 

Щодня необхідно проводити температурний скринінг безконтактним методом всім працівникам. Якщо робітник має температуру вище 37,2 або ознаки респіраторних захворювань - він не допускається до виконання обов’язків. У випадку, коли ознаки респіраторного захворювання виявилися на робочому місці - необхідно самоізолюватися.

 

Хто оплачує обсервацію та лікування на території України для іноземців?

На період дії карантину заборонено перетин кордону іноземцям, особам без громадянства (крім тих, осіб, які постійно проживають на території України, визнані біженцями або особи, які потребують додаткового захисту) без наявного поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування витрат, пов’язаних з лікуванням COVID-19 та обсервацією. Лікування та обсервація оплачується страховиком відповідно до поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування витрат, або такими особами самостійно.

10 червня

Чи можна проводити екскурсії?

Так. З 15 червня дозволено проводити екскурсії для груп не більше 50 осіб. 

 

Чи будуть послаблення карантину для тих, хто перетинає кордони тимчасово окупованих Донецької, Луганської областей та АР Крим?

Із 15 червня відновлять роботу КПВВ з тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях та АР Крим. Для громадян, які перетинають тимчасовий кордон, скасовується обов’язкова обсервація. Вони зможуть перебувати 14 днів на самоізоляції, використовуючи додаток “Дій вдома”. Тим, хто не погодиться на самоізоляцію - можуть відмовити у перетині кордону. 

Як оплачується робота працівника у випадку його хвороби чи самоізоляції через Covid-19?

Особам, які перебувають у лікарнях, а також на самоізоляції під медичним наглядом, Фонд соціального страхування України виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності. Допомога виплачується, починаючи з шостого дня непрацездатності, та за весь період до відновлення працездатності. Розмір оплати становить 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу), незалежно від страхового стажу. Винятки - медичні працівники. Їм допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Допомога призначається та надається за місцем роботи. Підставою для її призначення є листок непрацездатності.

3 червня


Чи потрібно в умовах адаптивного карантину погоджувати маршрути перевезення співробітників підприємства до місця роботи з територіальними органами Національної поліції?

З 22 травня у регіонах зі сприятливою епідемічною ситуацією послаблюється карантин. Тому дозволено регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні. Маршрути руху транспортних засобів, які були погоджені в період до 24.04.2020 та 11.05.2020 продовжують до кінця карантину, згідно з постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 (зі змінами).

Крім того, є умова для перевезення: число пасажирів має відповідати кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

Чи має право учасник АТО/ООС на безоплатне лікування від COVID-19?

Лікування від коронавірусу безкоштовне так само, як і підключення у разі необхідності до апарату штучної вентиляції легень. 
Дивитись брифінг 19.04 на YouTube.

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами. Це визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

В умовах стаціонару пацієнт отримує такі основні безоплатні послуги: тестування на SARS-CoV-2, лабораторні та інструментальні дослідження (ЕКГ, загальний клінічний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, визначення рівня глюкози крові), медичну допомогу відповідно до галузевих стандартів, кисневу підтримку, інтенсивну терапію та підключення до ШВЛ та ЕКМО за необхідністю, знеболення та медикаментозну терапію, консультації лікарів інших спеціальностей.

Скільки пасажирів можна перевозити в авто під час послаблення карантину?

У легкових авто може перебувати до 5 осіб включно з водієм (без урахування дітей віком до 14 років). Або більша кількість пасажирів за умови, що вони є членами однієї родини.

Коли відновиться авіасполучення?

З 5 червня в Україні відновлюється внутрішнє авіаперевезення, а з 15 червня — міжнародне повітряне сполучення з державами, які відкриють аеропорти для рейсів з України.

19 травня

Чи отримають допомогу по частковому безробіттю працівники, яким роботодавець не оплачує простій? Якщо так, у якому розмірі?

За законом України „Про зайнятість населення”, застраховані особи можуть отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину. Щоб отримати детальну інформацію, з урахуванням конкретного випадку, роботодавцям варто звернутися до міських, районних, міськрайонних та філій регіональних центрів зайнятості. Надання допомоги по частковому безробіттю, повернення зазначених коштів у разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася така допомога, а також її розмір - визначає “Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину”.

Чи може отримати допомогу на дітей фізична особа-підприємець, якщо вона не сплачує єдиний соціальний внесок, оскільки є особою з інвалідністю з дитинства?

Допомогу на дітей отримують фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку. Котрі сплатили єдиний внесок за всі місяці 2019 року, або протягом усіх місяців 2019 року, після державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Мінсоцполітики опрацьовує зміни до Порядку в частині надання права на отримання допомоги на дітей особам, які звільнені від сплати єдиного внеску.

Чи збережуться пільги на проїзд у приміському транспорті загального користування після завершення карантину?

Пільговий проїзд окремих категорій громадян може фінансуватися коштом місцевих бюджетів. Тому органи виконавчої влади та місцевого самоврядування вирішують питання щодо забезпечення пільгового проїзду.

Які заходи передбачені Урядом для підтримки внутрішньо переміщених осіб під час карантину?

Уряд посилив соціальний захист найбільш вразливих верств населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб, на період дії карантину та протягом 30 днів із дня його скасування. 

 • Заборонено перевіряти фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб при призначенні (відновленні) соціальних виплат.
 • Дозволено комісіями з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО ухвалювати рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соцвиплат без акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
 • Продовжено виплати різних видів державної соцдопомоги, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, які було призначено раніше, на період карантину та на один місяць після дати його скасування.
 • Зупинено строки для проходження фізичної ідентифікації, необхідної для виплати пенсій, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням COVID-19, та протягом 30 днів з дня його відміни. 
 • Заборонено зупинення АТ „Державний ощадний банк України” видаткових операцій за поточним рахунком у разі непроходження фізичної ідентифікації отримувачем соціальних виплат.
 • Забезпечено можливість отримувати кошти з доставкою додому через АТ „Укрпошта” одержувачам пенсій та грошової допомоги.

12 травня

Чи є введення карантину форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили)?  

Так. Згідно з Законом України “Про торгово-промислові палати в Україні” форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є: введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо.

 

Які нормативно-правові акти регулюють обмеження виїзду громадян України за кордон на роботу (за умови, що країна, до якої прямує працівник, дозволяє в’їзд)? Де розміщено офіційну інформацію стосовно відсутності заборони виїзду громадян за межі України?

Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежувати та встановлювати особливі умови для транспортного сполучення з країнами, на території яких виявлено небезпечні інфекційні хвороби. А також обмежувати в’їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства з цих країн, та виїзд українців до країн поширення хвороби. Це регулюється законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”. 

Указом Президента, введено в дію рішення РНБО “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, громадянам України рекомендовано утриматись від виїзду за кордон в країни, де зафіксовані випадки інфекції. 

Більшість іноземних країн, протидіючи розповсюдженню інфекції, заборонили в’їзд іноземців. Оперативна інформація про закриті іноземні кордони є на сайті Міністерства закордонних справ України. 

Наразі виїзд українців на роботу за кордон потребує особливої уваги, тому враховуються тимчасові обмеження та ситуації в інших країнах. 

Зараз опрацьовуються запити стосовно працевлаштування українських робітників за кордоном: в Австрії, Фінляндії, Данії, Норвегії та в інших країнах. 

 

Як учням, які не мають домашнього комп’ютера та інтернету, навчатися дистанційно? 

Якщо учень не має доступу до комп’ютера та інтернету, навчання відбувається за підручниками, а взаємодія з учителями за допомогою телефонного чи поштового зв’язку. 

Наприклад, учитель може спілкуватися з учнем (надавати консультації, рекомендувати виконання вправ, отримувати відповіді на поставлені питання) - у телефонному режимі, а виконані завдання отримувати поштою. 

Учитель може організувати самооцінювання учнями власної успішності, для проведення підсумкового оцінювання. Після виконання завдань учні отримають ключі для самоперевірки, критерії оцінювання та самооцінювання творчих робіт.

Крім того, з 6 квітня 2020 року розпочала роботу «Всеукраїнська школа онлайн». Для учнів 5-11 класів трансляція уроків здійснюється з одинадцяти предметів. А з 28 квітня 2020 року здійснюється трансляція уроків також для учнів 1-4 класів з чотирьох предметів.

Усі теми, що мали викладатися в школах впродовж карантину - будуть на відео у вільному доступі. 

 

Чи порушить режим самоізоляції 60-річна особа, якщо прибуде за викликом до суду? Чи є самоізоляція об’єктивною причиною, яка дозволяє такій особі не брати участь у судовому засіданні?

Під час дії карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. 

Чи заборонена під час карантину діяльність нотаріусів, адвокатів та аудиторів?

Нотаріусам (приватним і державним) - дозволено вчиняти усі нотаріальні дії, визначені статтею 34 Закону, у тому числі під час карантину. При роботі необхідно дотримуватися рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України та здійснювати профілактичні заходи: максимальний перехід на дистанційні форми спілкування при наданні консультацій та роз’яснень.

 

8 травня
Коли буде послаблення карантину?

За рішенням Уряду, перший етап послаблення карантину відбудеться з 11 травня. При цьому, карантинні заходи продовжено до 22 травня. За умови контролю над розповсюдженням, доступніості медичних ресурсів, +/- 10% кількості нових випадків 

Зняття обмежень: 

 • Парки
 • Сквери
 • Зони відпочинку
 • Лісопаркові та  прибережні зони
 • Салони краси
 • Перукарні
 • Літні майданчики просто неба в закладах громадського харчування тераси
 • Торгівлю непродовольчими товарами в магазинах (зокрема тих, що розташовані в ТРЦ)
 • Діяльність закладів громадського харчування на виніс (за умови, що об’єкт є оператором ринку харчових продуктів)
 • Магазинів дитячого одягу та взуття
 • Діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів альних контор
 • Музеї, музеї просто неба та історико-культурні заповідники
 • Стоматології
 • Заклади побутового обслуговування техніки
 • Тренування спортсменів (національних збірних команд)
 • Ринки* (за умови дотримання вимог)
 • Діяльність підприємств, які працюють у галузі ЗМІ
 • Здійснення кіно- та відеозйомок, репетицій в театрах, цирках т.і.

Попри суттєве пом’якшення карантину, необхідно дотримуватися правил безпеки для контролю над епідеміологічною ситуацією:

 • Обов’язково проводити термометрію співробітників та відвідувачів;
 • Дотримуватися соціальної дистанції;
 • Масковий режим. Клієнтів без маски не може заходити у приміщення, або це відповідальність надавача послуг (він повинен забезпечити клієнта маскою).

Місцева влада контролюватиме дотримання умов карантину, та в разі порушень - зможе обмежити роботу об’єктів з переліку.

Призупинено роботу закладів та об’єктів із підвищеним ступенем ризику:

 • Заклади освіти;
 • Дитячі майданчики;
 • Спортивні майданчики;
 • Прибережні зони відпочинку.

Що таке “адаптивний карантин”?

В Україні є області з вищим рівнем захворюваності на коронавірус, ніж в інших регіонах. Тому не можна послаблювати карантин скрізь однаково. 

Адаптивний карантин - це заходи, що вводяться в областях з високою кількістю хворих на COVID-19, та можуть відрізнятися від заходів у решті областей (можуть бути більш жорсткими). Рішення приймається комісіями з надзвичайних ситуацій в кожному окремому регіоні.

З 11 травня Україна переходить на систему адаптивного карантину. У областях з високим рівнем захворюваності карантинні заходи можуть стати більш жорсткими. Рішення буде ухвалено ближче до 11 травня. 

Наразі найбільшу кількість заражених зареєстровано у:

 • Чернівецькій, 
 • Тернопільській, 
 • Івано-Франківській областях. 

Тимчасові обмежувальні карантинні заходи в окремих районах можуть вводитися протягом року. 

Чи може Національна поліція в період карантину забороняти в’їзд автомобілям, що прямують з  інших областей?

Так. У зв’язку з епідемією, обласні ради та Київська міська держадміністрація можуть встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів. 

Міністерство внутрішніх справ та Національна поліція, в межах компетенції, забезпечують виконання цієї постанови. Зокрема —  обмеження переміщення між областями транспортних засобів.

У разі необхідності дозволено: проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів, температурний скринінг методом безконтактного вимірювання температури, при погіршенні епідемічної ситуації — обмежувати переміщення між областями, а також створювати на в’їздах і виїздах із території карантину контрольно-пропускні пункти.

 

Скільки осіб можна перевозити у легковому автомобілі на період дії карантину?

Кількість пасажирів у транспорті не повинна перевищувати кількість сидячих місць. Водії та пасажири під час поїздки повинні одягати захисні маски, а також дотримуватися санітарних та протиепідемічних заходів. 

До 22 травня 2020 р. заборонено регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, крім перевезення:

 • легковими автомобілями;
 • службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами. 

Чи передбачено компенсацію для суб’єктів господарювання у зв’язку із запровадженням державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медичні вироби?

22 квітня Уряд прийняв постанову “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, а також товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, коронавірусної хвороби (COVID-19)”. 

Законом України “Про ціни і ціноутворення” статтею 15 визначено:

Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого

самоврядування, в разі встановлення регульованих цін на товари в розмірі,

нижчому від економічно обґрунтованого, відшкодовують суб’єкту

господарювання різницю. Відшкодування здійснюється за рахунок коштів

відповідних бюджетів.

На період карантину, документом затверджено  перелік товарів соціально важливих та протиепідемічного призначення, і запроваджено державне цінове регулювання на них. Це відбуватиметься шляхом декларування зміни роздрібних цін, коли суб’єкт господарювання інформує про намір встановити ціну, яка відрізнятиметься від поточної. 

Оскільки ціни не будуть нижчими від економічно обґрунтованих, відповідно, не потрібно відшкодовувати різницю.

 

Чи поширюються карантинні обмеження, що встановлені у підпункті 8 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів від 11.03.2020 № 211 на провадження адвокатської діяльності?

Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Постанови, до послаблення карантину (11 травня 2020р.), обмежено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів.

Чи можна в період карантину в одному торговельному приміщенні поруч із не забороненими для продажу товарами (продуктами харчування або засобами гігієни) здійснювати продаж іншого асортименту товарів, наприклад, канцелярського приладдя?

На період карантину обмежується торгівля непродовольчими групами товарів. При цьому суб’єкти господарювання, що здійснюють торгівлю іншими групами товарів, можуть застосовувати адресну доставку замовлень.

Якими нормативно-правовими актами регулюється проведення оцінювання (тестування) учнів початкової школи без проходження дитиною дистанційного навчання під час карантину?

Відповідно до Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 14.07.2015  № 762, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 924/27369 (із змінами), на підставі результатів підсумкового (семестрового та річного) оцінювання учнів (вихованців) здійснюється переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти (крім перших та других класів) до наступного класу.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту» у разі відсутності результатів річного оцінювання після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти, учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання.

Якщо працівники взагалі не можуть працювати через карантин – чи вважається це простоєм? 

У зв’язку з введеними карантинними обмеженнями, деякі підприємства не можуть повноцінно працювати. Зокрема, якщо підприємство не може забезпечити доставку працівників на місце роботи чи запровадити дистанційний метод праці - є правові підстави для запровадження простою. 

Чинне законодавство не регламентує порядок та умови запровадження простою. Але колективний договір підприємства (установи) встановлює зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, питання оплати праці, режиму роботи, тривалості робочого часу та відпочинку.  Порядок оформлення та обліку простою визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або в колективному договорі підприємства. 

Водночас, змінами в Кодекс  законів про працю України передбачається, що  час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).  

На період простою, роботодавець забезпечує збереження мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Трудовим договором, колективними договорами, угодами можуть бути визначені вищі рівні оплати за час простою. 

Крім того, роботодавець забезпечує надання, за згодою працівників, щорічних оплачуваних відпусток, додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, та/або за бажанням працівників відпусток без збереження заробітної плати. 

 

Якщо до карантину працював щодня по 8 годин, а під час карантину лише по 2 години двічі на тиждень – чи маю право на допомогу по частковому безробіттю?

Право на допомогу по частковому безробіттю мають застраховані особи, які протягом 12 місяців, що передували місяцю, в якому почалося скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, працювали не менше шести календарних місяців, сплачували страхові внески та у яких скорочення тривалості робочого часу становить 50 і більше відсотків на місяць. 

 

Чи може надаватися допомога по частковому безробіттю працівникам, які працюють на підприємстві за сумісництвом? 

Право на допомогу по частковому безробіттю мають усі застраховані особи, з якими роботодавець оформив трудові відносини. 

 

Чи можуть отримати допомогу по частковому безробіттю працівники суб’єктів мікропідприємництва та великого підприємництва?

Відповідно до Закону України „Про зайнятість населення” допомога по частковому безробіттю, надається застрахованим особам, які втратили частину заробітної плати у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції без припинення трудових відносин у разі, якщо: 

 • зупинення (скорочення) виробництва на підприємстві або в цеху, дільниці із замкнутим циклом виробництва триває не менше трьох місяців і не більше шести місяців, не залежить від працівників та роботодавця, охопило не менш як 20 відсотків чисельності працівників, у яких скорочення робочого часу становить 30 і більше відсотків на місяць; 
 • зупинення (скорочення) виробництва та тривалості робочого часу працівників є вимушеним, оскільки вичерпано всі можливі заходи запобігання йому, або роботодавцем вживаються заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення місцевої державної адміністрації. 

Змінами до  Закону України „Про зайнятість населення” передбачається надання державною службою зайнятості допомоги по частковому безробіттю на період карантину, за зверненням роботодавця із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва для її виплати працівникам.  

Мінекономіки. 

Якщо медпрацівник під час роботи захворіє на COVID-19, чи вважатиметься цей факт виробничою травмою? Чиїм коштом мають лікуватись медпрацівники у такому випадку? Чи отримають компенсацію за придбані ліки? 

Уряд вніс до переліку професійних захворювань “Гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-19”. 

Розширення переліку професійних захворювань покращить соціальний захист медичних та інших працівників, задіяних у роботі по протидії поширенню COVID-19.

Захворювання, які виникли внаслідок професійної діяльності, викликані дією біологічних (інфекційних) та інших факторів - дають право на отримання страхових виплат. 

Чи порушить режим самоізоляції 60-річна особа, якщо прибуде за викликом до суду? Чи є самоізоляція об’єктивною причиною, щоб не брати участь у судовому засіданні? 

Особи, які досягли 60-річного віку - потребують самоізоляції, окрім держслужбовців, працівників держорганів та органів місцевого самоврядування, народних депутатів України та депутатів місцевих рад, суддів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, інших законних військових формувань та правоохоронних органів, а також осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність ряду підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності. 

Особи, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають.

Чи повинні батьки продовжити відпустки за власний рахунок, якщо дошкільні навчальні заклади на першому етапі виходу з карантину не запрацюють?

У разі продовження карантину, тривалість оформленої відпустки може бути подовжена до його закінчення. На період карантину також може бути надано відпустку без збереження заробітної плати за погодженням сторін. Термін надання такої відпустки погоджується між працівником і роботодавцем та може дорівнювати періоду карантину.

Чи є заборони та обмеження на проведення польових робіт з посіву сільгоспкультур?

Уряд не встановлював обмежень чи заборон на проведення польових робіт з посіву сільгоспкультур в період карантину.

Наразі посівна кампанія ранніх зернових та технічних культур здійснюється всіма регіонами України. 

Чи можна продавати розсаду під час карантину?

Можна. Дозволено також торгувати насінням і садивним матеріалом, за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту, перебування в приміщенні не більше одного відвідувача на 10 кв. метрів торговельної площі, а також дотримання інших санітарних та протиепідемічних заходів.

Більше інформації для підприємців можна знайти на онлайн ресурсі, створеному Офісом розвитку малого та середнього підприємництва (SMEDO) спільно з Мінекономіки: http://sme.gov.ua/covid19/.

дата 1 квітня

Які наразі існують українські виробники засобів індивідуального захисту населення та які вони мають виробничі потужності?

Українські виробники виготовляють різноманітні засоби індивідуального захисту.

Щодня Україна виробляє понад 900 000 медичних масок, 1 000 000 медичних рукавичок, 180 000 бахіл, 40 000 респіраторів класу захисту не нижче FFP2, 5 000 ізоляційних халатів, 16 000 костюмів біозахисту, 31 000 медичних фартухів, 3 000 багаторазових захисних щитків, 3 300 флаконів антисептиків для рук, 4 000 літрів хлоровмісних засобів для дезінфекції та понад 50 000 медичних шапочок.

Серед українських виробників засобів індивідуального захисту — ТОВ «ЛТІ», Івано-Франківське УВП ВГОІ «Українське товариство глухих», ТОВ «Сівертекс», ТОВ «НВП ПІРЕНА» ТОВ «ПРОМ.СТАНДАРТ», ТОВ "ВО «Технограні», ТОВ «Київгума», ПАТ «Гемопласт», ПрАТ «СКІФ», ТОВ «ГІМАРД», ТОВ "ЦЕНТРАЛМЕД" та багато інших.

Чи фінансується виготовлення Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України 200 тисяч тестів для діагностики COVID-19? Якщо ні, то чому таке фінансування не відбувається? Чи передбачено фінансування виготовлення тестів іншими українськими виробниками?

Цього тижня Україна розпочинає власне виробництво тест-систем для діагностики коронавірусу СОVID-19. Інститут молекулярної біології і генетики НАН отримав державне замовлення на виготовлення першої партії тест-систем — 10,5 тис. одиниць.

У рамках невідкладного фінансування планується виготовлення мінімум 200 тис. українських тест-систем для діагностики коронавірусу СОVID-19.

Які заклади охорони здоров’я визначені для госпіталізації осіб з підозрою на коронавірус? Чи забезпечення готовності закладів охорони здоров’я до прийому хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом?

Система охорони здоров’я України максимально мобілізована для протистояння захворюванню COVID-19. Маємо понад 12000 місць в інфекційних стаціонарах, а також інфекційні бокси в лікарнях та діагностичні тест-системи на виявлення коронавірусу.

Уряд визначив конкретний перелік закладів госпіталізації по всій Україні: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/likarni-covid

Крім того, мапа відображає і рівень оснащеності закладів, які визначені для госпіталізації пацієнтів з COVID-19.

Яким державним органом України здійснюється контроль за ціноутворенням на ринку авіаперевезень, якими механізмами керується держава для контролю та впливу на ціноутворення на ринку авіаперевезень включаючи випадки повернення громадян України в період епідемії?

Державне регулювання в галузі авіації та використання повітряного простору України провадиться згідно з вимогами Повітряного кодексу України (далі – Кодекс).

Наразі виконання рейсів можливе тільки для перевезення осіб з метою забезпечення захисту національних інтересів або з метою повернення громадян України та вивезення іноземних громадян з території України.

Якщо громадянин України перебуває за кордоном і не має можливості повернутися додому, необхідно зареєструватися в системі «Друг» за посиланням Міністерства закордонних справ України: https://friend.mfa.gov.ua.

Яким чином буде організовано доставку працівників до місця роботи в приміському сполучення під час карантину?

На сайті Уряду є Роз’яснення щодо здійснення регулярних спеціальних перевезень в умовах карантину.

Таким чином, роботодавці мають організовувати доставку працівників до місця роботи та назад за спеціальними регулярними перевезеннями.

Крім того, можливі такі варіанти:
підприємство замовляє та оплачує таксі;
підприємство компенсує витрати на таксі;
підприємство видає кошти на таксі;
підприємство орендує та оплачує автобус;
працівнику компенсуються витрати на використання власного автомобіля, враховуючи витрати на пальне;
працівнику компенсуються витрати на використання власного автомобіля, витрати на пальне компенсуються окремо.

Чи звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України товарів згідно із затвердженим Переліком? Яка ставка ПДВ встановлюється на операції з постачання на митній території України товарів?

На період карантину від оподаткування на додану вартість звільняються операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, які необхідні для боротьби з пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19).

Це визначено в Законі України від 30 березня 2020-го року.

Чи заборонено проводити діяльність підприємствам з продажу та ремонту мобільних телефонів у період карантину?

Не заборонено, проте необхідно суворо дотримуватися всіх санітарних та протиепідемічних заходів.

Крім того, потрібно забезпечити персонал та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема виготовленими самостійно.

При цьому, у в приміщенні може перебувати лише 1 відвідувач на 10 кв. метрів торговельної площі.

Чи працюватимуть листоноші у період карантину? Чи доручено Урядові розробити механізм доставки ліків працівниками «Укрпошти» для людей похилого віку?

Так. Пенсію та ліки листоноші “Укрпошти” вчасно й безкоштовно доставлять Вам безпосередньо додому.
Замовити безкоштовну доставку ліків:
Зайдіть на сайт liki24.com
Оберіть потрібні ліки та додайте їх до кошику
Оформіть замовлення
У способах доставки обрати “Доставка з Укрпошта”.

Або оформіть доставку за телефоном 068 296 14 52.

Хто в системі ЦОВВ зобов'язаний здійснювати моніторинг та контроль за стабілізацією цін на основні продукти харчування, хто зобов'язаний надати відповідну правову оцінку та звернутись до правоохоронних органів в інтересах соціально незахищених груп населення?

Держстат спільно з обласними державними адміністраціями та КМДА здійснюють щоденний моніторинг споживчих цін на соціально значущі товари — це продукти харчування, лікарські засоби та нафтопродукти.

При цьому, Уряд усвідомлює, що запровадження державного регулювання цін на будь-які товари не сприятиме розвитку дієвої конкуренції на відповідних ринках.

Чи може громадянин України в'їхати до України з 17.03.2020? Чи буде такий громадянин розміщений на карантин, якщо у нього не будуть ознаки вірусу? Чому на сайті Держприкордонслужби немає інформації про роботу пунктів пропуску і не працюють телефони гарячої лінії? Чи можуть іноземні громадяни, дружина/чоловік яких громадянин України або діти/батьки в'їхати на територію України у цей час?

Жодних заборон на в’їзд до України для наших громадян не введено. Але громадяни, які відвідували країни з місцевою передачею вірусу в громаді, вважаються такими, що мали контакт із хворим на зазначену хворобу. Відповідно, вони підлягають обов’язковій обсервації протягом 14 днів у спеціалізованих закладах.

Інтерактивна мапа пунктів пропуску розміщена на сайті Держприкордонслужби — за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/map
Де можна перетнути кордон автотранспортом — за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/De-mozhna-peretnuti-kordon-avtotransportom

Із 16 березня 2020-го року в’їзд до України для іноземців та осіб без громадянства тимчасово заборонено. Дозволено перетин кордону для іноземців, які мають право на проживання в Україні, є подружжям або дітьми громадян України, працюють в дипломатичних і консульських установах на території України, є представниками офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, а також для водіїв і членів екіпажу.

Як планується організувати повернення громадян України після 17.03.2020? Яким чином буде здійснено повернення громадян України з-за кордону, якщо громадяни не встигнуть повернутись?

Громадяни України можуть перетнути кордон автотранспортом через пункти пропуску — https://dpsu.gov.ua/ua/map.

Крім того, громадяни можуть дістатись пішки до вищезазначених пунктів пропуску, звідки Держприкордонслужба у співпраці з місцевою владою організовуватимуть перетин державного кордону транспортом.

Стежте за офіційними повідомленнями Міністерства інфраструктури та Держприкордонслужби, щоб дізнаватися про нові логістичні можливості повернення до України.

Чи є конкретний перелік країн, після відвідин яких громадяни України мають перебувати в обсервації?

Ні. Обов’язковій обсервації підлягають люди, які повернулися з будь-якої країни з місцевою передачею вірусу в громаді.

дата 31.03

На які саме митні режими поширюється дія постанови КМУ «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік» від 24 грудня 2019 р. № 1109 зі змінами внесеними згідно з постановами КМУ №214 від 11.03.2020р. та №229 від 23.03.2020р? Чи поширюється дія згаданої постанови КМУ на митний режим реекспорту?

Для захисту життя та здоров'я людини в Україні може запроваджуватись ліцензування експорту товарів. Про це йдеться в ст. 16 Закону “Про зовнішньоекономічну діяльність”.

Таким чином, Уряд заборонив експорт і реекспорт товарів протиепідемічного призначення, спирту та гречки.
2. Чи може ТОВ «Ліки України» не нараховувати ПДВ під час реалізації товарів фізичним та юридичним особам, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусної інфекції, перелік яких затверджено постановою КМУ?
3. Які правила приймання іноземців діють у Центрах обслуговування платників Державної фіскальної служби після прийняття постанови КМУ від 21 березня 2020 року №211?
4. Як функціонуватиме електронний кабінет забудовника в період карантину?

Цифрові державні послуги надаються без змін.


Чи змінились правила рибальства через карантин у зв’язку із пандемією коронавірусу?

Наразі на внутрішніх водних об’єктах України діють обмеження щодо вилову риби через встановлену весняно-літню нерестову заборону. З її термінами можна ознайомитися на сайті Держрибагентства: www.darg.gov.ua/
Щобільше, перебування в прибережних зонах заборонено Постановою Уряду #211 “Про запобігання поширенню COVID-19…”

Яким документом передбачена заборона перебування покупців без захисної маски у продуктових магазинах? Чи існує нормативно-правовий документ, який зобов’язує адміністрацію магазинів забезпечувати масками відвідувачів?

Про це йдеться у Постанові Уряду № 255 від 2 квітня 2020-го року. Дозволено працювати лише “за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту (респіраторами або захисними масками), зокрема виготовленими самостійно.

Хто може працювати під час карантину? Кому заборонено, а кому дозволено вести підприємницьку діяльність? Де знайти всі зміни до Постанови Кабміну №211?

В Україні посилюються обмежувальні протиепідемічні заходи на період з 13:00 18 квітня (субота) до 6:00 21 квітня (вівторок).
Маєте змогу перевірити, чи законно Вашому бізнесу працювати під час карантину. Для цього ми зібрали для вас посилання на саму Постанову, а також на ухвалені Урядом зміни.

Продуктові магазини, аптеки, АЗС, критична інфраструктура працюють безперебійно. А останні зміни від 8 квітня до Постанови №211 розширили перелік тих, кому дозволено працювати. Тепер дозволено надавати послуги з хімчистки, поштової та кур’єрської діяльності, будівельних робіт, робіт зі збирання і заготівлі відходів.

Проте пам’ятайте: вкрай необхідно дотримуватися протиепідемічних заходів. Персонал має бути забезпечений масками, респіраторами, антисептиками. У приміщенні може знаходитися лише 1 людина на 10 кв.метрів. Гігієна праці — основна вимога до бізнесу сьогодні.


Чи визначено Урядом перелік посад медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах зі шкідливими та особливо шкідливими умовами праці в осередках інфекційних хвороб?

Пільги й компенсації для працівників у таких умовах визначаються на підставі атестації. Остаточне рішення в кожному конкретному випадку ухвалює адміністрація медичного закладу.

Проте згідно з Постановою Уряду від 24.06.2016 №461 (зі змінами), право на пенсію за віком на пільгових умовах мають молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях,
кабінетах.

А згідно з Постановою Уряду від 17.11.1997 №1290 (зі змінами), право на відпустку за особливий характер праці надається працівникам, які безпосередньо обслуговують хворих в інфекційних та туберкульозних (протитуберкульозних) лікувально-профілактичних закладах та установах, відділеннях, палатах, кабінетах; санаторно-лісових школах та школах-інтернатах, дитячих будинках, дитячих садках (групах), яслах-садках (групах), дитячих яслах (групах) та будинках дитини (групах) для дітей, хворих на туберкульоз; будинках інвалідів (відділеннях) для хворих на туберкульоз; навчальних закладах для інвалідів, хворих на туберкульоз.


Чи будуть перенесені дати державних вихідних у квітні та травні через карантин у зв’язку із пандемією коронавірусу?

Перенесення святкових та неробочих днів законодавством не передбачено.


На підставі якого документа здійснювалися заходи з евакуації громадян України з-за кордону після 17.03.2020? Які видатки бюджету на такі цілі?

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 325-р Міністерству інфраструктури було виділено 639,184 тис. гривень на здійснення невідкладної евакуації громадян України та членів їх сімей із зони спалаху хвороби СOVID-19 в Італійській Республіці.