microbe-blurred microbe

Оновлено 3 серпня 

 

Чи потрібно робити бустер, якщо перехворів на COVID-19?

Так, потрібно! Навіть якщо після двох доз вакцини ви перехворіли на COVID-19, вам варто отримати бустерну дозу щеплення. Окремо нагадаємо, що щеплення захищає саме від важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусу.

Ефективність вакцин проти коронавірусної хвороби з часом згасає. Також з’являються нові штами вірусу. Бустерна ж доза допомагає поновити ефективність вакцини та подовжити захист від важкого перебігу та смерті від COVID-19.

Особливо доцільно подбати про отримання бустеру людям із груп ризику. Це літні люди, люди з серцево-судинними, легеневими хворобами, а також онкозахворюваннями та діабетом. Саме вони можуть мати важкий перебіг ковіду, потрапити в лікарню і навіть померти від нього.

У Telegram-боті https://t.me/medpro_ukraine_bot від Медичних закупівель України можна за геолокацією знайти найближчий пункт щеплення від COVID-19 та перевірити, які саме вакцини там наявні. Детальна інструкція є у відео.

Також нагадаємо, що бустер варто робити навіть тим, хто перехворів на COVID-19 після двох доз вакцинації, адже з часом імунітет згасає.

Більше інформації про вакцинацію від COVID-19 на https://vaccination.covid19.gov.ua/ та за телефоном 0 800 60 20 19.

Оновлено 20 липня

 

В Україні дозволили введення другої бустерної дози.

В Україні дозволили введення другої бустерної дози вакцини проти COVID-19 усім людям віком від 60 років, а також людям 18-59 років із хронічними хворобами.

Відповідні рекомендації Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики № 16-06/2022 були затверджені наказом МОЗ № 1249 від 19 липня 2022 року.

Для другої бустерної дози застосовуватимуть мРНК-вакцину (наразі в Україні це Pfizer) з інтервалом щонайменше 4 місяці після першої бустерної дози.

Другий бустер можуть отримати:
▪️ люди віком понад 60 років
▪️ люди, які проживають у закладах догляду за літніми людьми
▪️ люди з інвалідністю
▪️ люди з імуносупресією
▪️ люди віком 18-59 років із медичними станами, які підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19 (перелік станів – https://bit.ly/NTHEI_16_06_2022)
▪️ люди віком 18-59 років із численними хронічними захворюваннями

 

Як батькам підтвердити вакцинацію дитини за кордоном?

Міністерство охорони здоров’я затвердило п’ять різних типів документів, які можна з собою брати за кордон, і вони будуть там визнаватися. Мова йде про міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Будь-які щеплення, внесені туди, є легітимними, і за кордоном це є підтвердженням того, що дитина їх отримала. Йдеться про історію розвитку дитини, довідку про щеплення, виписку з амбулаторної карти. 

Якщо не має змоги зв’язатись із сімейним лікарем, щоб отримати паперове чи електронне підтвердження, то отримання нового щеплення за кордоном є поширеною та безпечною практикою.

 

Чи можлива акцинації проти COVID-19 у відносно безпечних регіонах?

Вакцинація від коронавірусної хвороби продовжується у всіх регіонах України, за винятком Донецької та Луганської областей.

Жодних нормативних, юридичних чи організаційних підстав для її припинення немає.

На сьогодні  використовуються дві вакцини — CoronaVac і Pfizer. Вакцин Moderna та AstraZeneca у країні немає, і найближчим часом використовуватися вони не будуть.  Також додатково працюють бригади, які вакцинують внутрішньо переміщених осіб та людей, які живуть у віддалених районах у західному напрямку.

 

Як підтвердити щеплення, зроблені за кордоном, після повернення в Україну?

Усе більше українців, які внаслідок війни виїхали за кордон, повертаються додому. У багатьох із них виникає питання, як підтвердити щеплення, зроблені за кордоном, після повернення в Україну? Чи будуть вони враховані? 

Відповідь — так, будуть. Відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил, особам, які отримують визнані Всесвітньою організацією охорони здоров’я щеплення, мають видати міжнародне свідоцтво про щеплення за визначеною формою.

У свідоцтві має бути наведена така інформація: 

  • назва вакцини,
  • дата проведення щеплення,
  • виробник, доза та серія вакцини,
  • термін дії свідоцтва про щеплення.

Лікар або інший уповноважений медичний працівник, який контролює введення вакцини, має поставити власний підпис і печатку лікувального закладу навпроти інформації про щеплення. Свідоцтво про щеплення має бути повністю заповнене англійською або французькою мовою, а також може бути доповнене іншою.

Коли ви приїдете в Україну, надайте отриманий за кордоном сертифікат сімейному лікарю або педіатру. Лікар внесе інформацію до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Шість мільйонів українців перемістилися за кордон і стали біженцями внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації. Більшість тих, хто виїхав, — жінки і діти. Спочатку частина з них не могла підтвердити вакцинальний статус дітей, і це стало проблемою, адже за кордоном, як правило, дитину не приймають у садочок чи школу без щеплень. 

Міністерство охорони здоров’я відреагувало й оперативно опрацювало цю проблему. Був спрощений механізм підтвердження щеплень за кордоном, розроблені відповідні вказівки, які вже доведені до відома всіх органів охорони здоров’я європейських країн. 

Якщо людина має один із п’яти документів, які підтверджують щеплення («Історія розвитку дитини» (форма № 112/о), «Карта профілактичних щеплень» (форма № 063/о), «Медична карта амбулаторного хворого» (форма № 025/о); «Міжнародне свідоцтво про вакцинацію» або «Довідка про проведені щеплення»), вона може підтвердити свій вакцинальний статус на території країн Європейського Союзу.

 

Оновлено 11 травня

 

Чи можна згенерувати в Дії COVID-сертифікат після завершення його терміну придатності?

Якщо у вас у Дії зник COVID-сертифікат через завершення його терміну придатності, ви можете повторно надіслати запит на створення документа – і він знову з’явиться у застосунку.
Це нові правила відображення цифрового документа в Дії.
Тепер міжнародний COVID-сертифікат буде зберігатися у вашому пристрої упродовж 1,5 року. Відтак сертифікат можна використовувати як документ, що підтверджує вакцинальний статус від COVID-19.
Однак використовувати документ після завершення його терміну придатності в цілях уникнення карантинних обмежень не вийде. Для цього потрібно робити наступне за чергою щеплення та згенерувати новий активний сертифікат.

Оновлено 17 квітня

 

Запитання про COVID-сертифікати

МОЗ разом із Мінцифрою та НСЗУ змінили терміни відображення COVID-сертифікатів у Дії. Зібрано найпоширеніші питання щодо нових змін та відповідаємо на них.
  • Чи впливає зміна терміну відображення сертифіката в Дії на термін чинності документа? 

Ні, зміна терміну відображення лише впливає на те, скільки часу сертифікат буде відображатись у додатку. Приміром, якщо раніше після закінчення терміну чинності сертифікат зникав з Дії, то зараз документ залишатиметься у додатку до 545 днів з дати щеплення. Окрім того, сертифікат, який  раніше зник, можна буде також повернути в Дію. Для цього слід повторно подати запит на генерацію сертифіката.

  • Навіщо тоді змінювати термін відображення документа, якщо це не змінює його термін чинності?

Це дозволить використовувати цифровий документ у медичних цілях, а саме — підтвердити факт щеплення від COVID-19. Це важливо для громадян, які отримали 1 або 2 дози щеплення від COVID-19 і виїхали за кордон. Відтепер за допомогою COVID-сертифіката вони можуть підтвердити свої щеплення в країні перебування. І, найголовніше, — отримати наступну потрібну (2 чи 3) дозу захисту від коронавірусної хвороби.

  • Тепер бустер потрібно робити після 545 днів від дати отримання 2-го щеплення?

Ні. Ми лише змінили терміни відображення сертифікатів у Дії. Інтервал між введенням 1, 2 та 3 доз щеплення залишився незмінним. Він, як і раніше, залишається:

  • від 14 до 28 днів — між 1 та 2 дозою; 
  • від 180 днів до 270 днів — між 2 та 3 (бустерною) дозою.
  • Скільки часу можна користуватися українським COVID-сертифікатом за кордоном? 

Це залежить від правил кожної країни — члена Довірчої мережі COVID-сертифікатів. Терміни чинності сертифіката рахуються від дати щеплення. Переважно терміни такі:

  • 1-ша доза — 30 днів,
  • 2-га доза — 270 днів;
  • 3-тя (бустерна) доза — 270 днів.

Проте терміни можуть бути і довші, і коротші. 

Ми рекомендуємо уточнити дані на сайті МЗС потрібної країни або за допомогою сервісу reopen.europa.eu.

Зробіть чергове щеплення від COVID-19 відповідно до рекомендацій лікарів країни перебування. І отримайте там підтверджувальний документ.

Бережіть себе та пам’ятайте, що вакцинація від COVID-19 зменшує ризик тяжкого перебігу хвороби. 

 
 
 

COVID-сертифікат у Дії відображатиметься 1,5 року від дати щеплення

З 5 квітня 2022 року COVID-сертифікати в Дії мають новий термін відображення. Міністерство охорони здоров’я разом з Міністерством цифрової трансформації та НСЗУ ухвалили рішення не видаляти з Дії цифровий сертифікат про вакцинацію проти СOVID-19 протягом 545 днів від дати щеплення. 
Слід зауважити, що термін відображення змінено у всіх видах сертифікатів, який підтверджує вакцинальний статус особи: 

  • “жовтий” COVID-сертифікат, який підтверджує 1 дозу щеплення проти коронавірусної хвороби; 
  • “зелений” COVID-сертифікат, який підтверджує 2 дози щеплення проти коронавірусної хвороби; 
  • “бустерний” COVID-сертифікат, який підтверджує 3 дози щеплення проти коронавірусної хвороби. 

З важливого, сертифікат не оновить нову кінцеву дату автоматично, для цього потрібно повторно надіслати запит у застосунку або на поралі Дії. Так само як ви генерували свій нинішній сертифікат.  
Нагадаємо, український COVID-сертифікат визнаний країнами-членами Довірчої мережі ЄС, до складу якої входить понад 60 країн світу, серед яких є, зокрема, Польща, Румунія, Словаччина, Німеччина, Італія, Іспанія, Швеція та інші країни (повний перелік країн-учасниць мережі можна знайти тут). Відтак з українським цифровим документом можна уникати карантинних обмежень в іноземних країнах. 

Правила використання сертифікатів визначаються кожною країною окремо та можуть суттєво відрізнятися. Тож, важливо ознайомитися з цими правилами в країні перебування. В Україні ж правила використання та терміни дії  COVID-сертифікатів залишилися незмінними: 

  • 30 діб для сертифікатів про першу дозу щеплення проти COVID-19 (для дводозних вакцин);
  • 270 діб для сертифікатів про другу та ревакцинальну дозу (для дводозних вакцин). 

Також для пред’явлення сертифіката закордоном можна використовувати як сам QR-код у додатку Дія чи скріншот сертифіката з мобільного застосунку Дія, PDF-документ сертифіката, роздрукований з порталу Дія, чи будь-який інший мобільний додаток-гаманець, який може зберігати сертифікат. Будь-який із обраних варіантів буде валідним для QR-сканера, який перевіряє справжність сертифіката. 

 

Де зараз можна знайти потрібні ліки?

В Україні через російську агресію постраждало багато логістичних структур. Стабільна робота аптечних та фармацевтичних закладів для населення не стала виключенням.

Проте сьогодні продовжує працювати та надавати якомога точну інформацію про наявність медикаментів ресурс Tabletki.ua: https://tabletki.ua/uk/

В умовах війни не всі аптечні заклади мають можливість надавати достовірні дані в оперативному режимі. Тому сьогодні терміново оптимізовано та оновлено алгоритм пошукової фільтрації. Так, ресурс на сьогодні відображає тільки ті аптеки, які працюють та надають свіжу інформацію про наявність медикаментів. 

Ресурс Tabletki.ua надає актуальні дані від більш ніж 5000 аптек по всій Україні. Періодичність оновлення даних на ресурсі складає одну годину.

 

Як не сплутати COVID-19 із сезонною алергією

COVID-19 часто можна сплутати з іншими вірусними захворювання або тими, що викликають схожі симптоми. До прикладу, сезонна алергія також може спричинити кашель, нежить та утому. А от підвищення температури все ж таки частіше зустрічається у людей із COVID-19.
Серед спільних симптомів коронавірусу та алергії є головний біль, втома, кашель, біль у горлі, чхання, нежить. Також спільною є задишка, хоча сезонна алергія не завжди спричиняє проблеми із диханням, якщо людина не має інших захворювань, пов’язаних із дихальною системою (до прикладу, астму). 
Водночас симптомами та станами, які притаманні коронавірусній хворобі є підвищення температури, біль у тілі, втрата/спотворення запаху та/або смаку. 
Сезонна алергія може супроводжуватись також свербінням очей чи сльозотечею. 
У будь-якому разі для визначення, чим інфікована особа коронавірусом, потрібно робити тест. Лише тестування допомагає визначити, чим саме хворіє людина. 

Затверджені Міністерством охорони здоров’ям стандарти передбачають, що  лікар обов’язково має призначати ПЛР-тестування на COVID-19 наступним категоріям: 

  • особам із підозрою на COVID-19;
  • особам з ознаками інших ГРВІ;
  • особам з ознаками вірусної пневмонії;
  • пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
  • контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.
 
 
Отримати е-лікарняний з причини COVID-19 або грипу телефоном: як це працює?
 
Коли звертатися до лікаря?
Коли у пацієнта з’явилися симптоми COVID-19, грипу або застуди. У телефонному режимі або через інший засіб зв'язку хворий може отримати від лікаря рекомендації щодо лікування.

Що робити після того, як пройшло 5 днів?
Якщо після 5-денного лікування вдома самопочуття стабілізувалося — робити нічого не потрібно. Інформація автоматично завантажиться, та е-лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності буде закрито. Що таке е-лікарняний — за посиланням https://bit.ly/3oBqQkc
Якщо хвороба триватиме довше, пацієнт має звернутися до лікаря для особистого огляду та можливого подовження строку своєї непрацездатності.

Що робити, якщо самопочуття погіршилося на 1–4 день?
Обов'язково звертатися до лікаря на особистий прийом. 
Слід пам'ятати, що у випадку відкриття е-лікарняного, зокрема й через дистанційне звернення, пацієнт має отримати відповідне смс-сповіщення. Якщо воно не надійшло, перевірте на сайті Пенсійного Фонду України (Портал електронних послуг), чи стоїть позначка біля пункту «Надаю згоду на отримання sms-повідомлень від ПФУ на номер мого мобільного телефону».

 

Самоізоляцію можна завершувати за умови відсутності симптомів через 5 днів з дати їх виникнення або з дати позитивного результату тестування

В Україні змінили тривалість амбулаторного та стаціонарного лікування пацієнтів із COVID-19. Так, МОЗ внесено зміни до 722 наказу «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)». Зокрема, рекомендовано скорочення мінімальної тривалості лікування безсимптомних пацієнтів з COVID-19 до 5 днів із дати появи перших симптомів або з дати взяття матеріалу на дослідження. Це дозволяє зменшити термін перебування під медичним наглядом пацієнтів, які мають легкий перебіг хвороби. Раніше пацієнт мав перебувати на ізоляції не менше ніж 10 днів від дати появи симптомів або ж від дати взяття матеріалу на тестування. Повторне тестування на COVID-19 також слід було проводити не раніше ніж 10 днів із часу появи симптомів чи першого позитивного тесту. Cамоізоляцію можна завершувати за умови відсутності симптомів захворювання через 5 днів від дати їхньої появи або від дати отримання позитивного результату тестування. Також тепер підтвердженим вважається випадок COVID-19 без наявності симптомів, але який був засвідчений експрес-тестом на антиген. Основна умова – контакт із підтвердженим випадком COVID-19. Раніше підтвердження експрес-тестами було достатньо лише для осіб, у яких були наявні симптоми COVID-19. Для безсимптомних хворих необхідно було засвідчення ПЛР-методом. 
Також змінами до наказу пріоритезували зусилля з відстеження контактів випадків COVID-19. В умовах «червоного» рівня епідемічної небезпеки тепер будуть відстежуватися лише контакти високого ризику інфікування та тяжких наслідків захворювання. Контактами високого ризику вважатимуться члени сім'ї інфікованого, вразливі контактні особи за станом здоров’я, а також особи, які перебувають у закритих приміщеннях із високим ступенем ризику, наприклад, лікарні та установи довготривалого догляду. Особи, які отримали повний курс щеплення та ревакцинацію, вважатимуться контактами низького ризику.

 

У Дії з’явився COVID-сертифікат для щеплених бустерною дозою

З 1 лютого, хто отримав бустерну дозу щеплення від COVID-19, можуть завантажити новий COVID-сертифікат. Міністерство охорони здоров’я разом з Міністерством цифрової трансформації запустило технічний функціонал для нових цифрових документів про щеплення.  
Щоб отримати сертифікат, достатньо надіслати запит на порталі чи в застосунку «Дія». Зробити це можна одразу в перший день введення дози вакцини проти COVID-19, щойно медики введуть дані про вакцинацію до ЕСОЗ. Термін дії такого документа складатиме 270 днів, як і в усіх країнах ЄС.
Новим цифровим документом можна користуватися як всередині країни під час введення карантинних обмежень, так і за кордоном. Зокрема, український COVID-сертифікат після бустерної дози буде чинним в Україні з дня вакцинації, а в країнах, які входять до Довірчої мережі, — з 14 дня від дати щеплення. 
Сертифікат генерується за умови будь-якої з дозволених схем поєднання вакцин, визнаних в Україні. Зауважимо, для бустерної дози Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) рекомендує надавати перевагу м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty, незалежно від того, якою вакциною раніше був проведений повний цикл вакцинації.
Слід зазначити, що окрім COVID-сертифіката, українці, які отримали бустер, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Медичний документ видається за місцем щеплення чи в сімейного лікаря, та в ньому мають бути перелічені усі дози вакцинації проти COVID-19 відповідно до вимог. Цей документ, як і COVID-сертифікат, буде чинним 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти COVID-19.
Окрім того, два тижні тому Уряд, вслід за рішенням ЄС, скоротив термін дії «зелених» COVID-сертифікатів. Їхній термін дії замість 365 днів тепер складає 270 днів. Щоб новий термін сертифіката коректно відображався у додатку «Дія», слід згенерувати свій документ повторно. Це важливо зробити, оскільки після того, як сплине 270 днів від останньої дози повної вакцинації, документ втратить чинність. 

 
Алгоритм дій у разі отримання позитивного тесту на COVID-19
 

Залишайтесь вдома та обмежте контакти з іншими людьми. Доречно також повідомити людей, з якими ви напередодні мали фізичний контакт, про позитивний результат тестування. До прикладу, якщо працюєте у великому колективі. Це потрібно, щоб унеможливити подальшу передачу вірусу.

Зв'яжіться зі своїм сімейним лікарем та дотримуйтесь його інструкцій. Національна служба здоров’я детально пояснює, як можна бути на зв’язку зі своїм сімейним лікарем.

Якщо йдете до лікаря на прийом, то обов’язково:

- використовуйте засоби індивідуального захисту,
- уникайте великих скупчень людей,
- тримайте дистанцію,
- узгодьте із лікарем час прийому, щоб не чекати в черзі та не поширювати COVID-19.

 Чесно розповідайте лікарю про свої симптоми. Говоріть правду, не варто придумувати «додаткових» симптомів та станів, адже на основі обстеження лікар ухвалює рішення про спосіб лікування. Якщо ж не маєте жодних симптомів, так і скажіть. Бувають випадки, коли хвороба протікає безсимптомно або в легкій формі.

 Викликайте «швидку» лише за необхідності невідкладної допомоги. Зараз в Україні на стаціонарне лікування госпіталізують пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих. Важливо, що рішення про госпіталізацію приймає лікар на основі проведеного обстеження. Телефонувати на 103 варто за наявності симптомів та станів, що виникають у пацієнтів із COVID-19.

 

Коли варто робити тест на COVID-19?

Коронавірусна хвороба COVID-19 може мати різні симптоми, саме тому тест на COVID-19 варто робити за будь-яких ознак ГРВІ. До прикладу, симптомами коронавірусу, зокрема і нового штаму «Омікрон», може бути нежить, втома, головний біль, чхання, біль у горлі, кашель, лихоманка чи хриплий голос. Тобто симптоми COVID-19 можуть бути схожими на застуду та не мати специфічних ознак. Водночас тестування допомагає виявити хворобу, що дозволяє призначити відповідне лікування та зумовлює необхідність самоізоляції для зменшення шляхів передачі вірусу та захисту оточення від інфікування. Безоплатному тестуванню на COVID-19 підлягають не лише пацієнти, у яких є підозра на коронавірусну хворобу. 

Затверджені Міністерством охорони здоров’ям стандарти передбачають, що  лікар обов’язково має призначати ПЛР-тестування на COVID-19 наступним категоріям: 

  • особам із підозрою на COVID-19;
  • особам з ознаками інших ГРВІ;
  • особам з ознаками вірусної пневмонії;
  • пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
  • контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19;

Першим трьом категоріям ПЛР призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. Якщо ж експрес-тест виявився позитивним, то підтвердження методом ПЛР не є обов’язковим. Направлення на безоплатне тестування зобов’язаний надати сімейний лікар. Якщо він з різних причин відмовляється надати таке направлення або у вас немає сімейного лікаря, звертайтесь на гарячу лінію МОЗ 0-800-60-20-19. Нагадаємо, що при появі будь-яких симптомів ГРВІ перш за все варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, у свою чергу, має надати направлення на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місця загального скупчення людей та дотримуватися режиму самоізоляції.

Маски – ефективний захист від будь-якого штаму COVID-19

Медичні маски максимізують захист від вірусу як для тих, хто їх правильно використовує, так і для людей, які перебувають поруч. Незалежно від того, пройшла людина повний курс щеплення проти COVID-19 чи ні, маски повинні носити всі. Саме медичні маски дозволяють уникнути інфікування коронавірусною хворобою та унеможливити передачу вірусу. 

Чому маски потрібно носити всім? 

  • Маски захищають здорових людей від інфікованих. Йдеться як і про тих, хто переносить COVID-19 із вираженими симптомами, так і про безсимптомних хворих. Саме тому використання маски – це турбота не лише про себе, а й про тих, кого ненароком можна інфікувати коронавірусною хворобою. 
  • Допоки в Україні не сформований колективний захист від коронавірусної хвороби, ризик інфікуватися залишається, тому маски мають носити всі без виключення. 
  • Правильне використання медичної маски у поєднанні із вакцинацією максимізує захист від нових, більш небезпечних штамів COVID-19. Особливо, коли йдеться про “Омікрон”, який поширюється значно швидше, ніж відомі раніше штами. 

Важливо, якщо маска одягнена неправильно, тобто не прикриває ніс та рот, жодного захисту вона не дає. 

Як правильно використовувати медичні маски? 

  • Медичну маску потрібно одягати чистими руками, бажано перед цим їх помити з милом або очистити розчином для рук на спиртовій основі.
  • Не можна використовувати маски, які одягали повторно та ті захисні та медичні маски, які мають пошкодження. Також не можна носити чужі маски. Маски – це індивідуальний засіб захисту. 
  • Правильно одягнена маска має закривати ніс та рот таким чином, щоб між обличчям та маскою не було щілин. Вона також повинна давати змогу людині вільно дихати. 
  • Знімати медичну маску варто не торкаючись її передньої частини. 
  • Змінювати медичні маски варто через кожні 2 години та тоді, коли вони стали вологими або ж забруднились. 
  • Викидати використані маски бажано у закриті контейнери. 

Дослідження свідчать, що правильне використання маски може зменшити можливість інфікування на 53%. Порівняння даних з різних країн світу, де по-різному сприймають носіння масок, вказують, що рівень смертності від COVID-19 у тих країнах, де маски є обов’язковими майже на 48% менше ніж там, де до використання масок ставляться легковажно.
Використання масок – правило, якого мають неухильно дотримуватись всі, хто перебуває у громадських місцях, великих скупченнях людей, транспорті, хворіє або перебуває разом із хворими. Більше про те, чому потрібно носити медичні маски та як правильно це робити можна прочитати на сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я https://bit.ly/3CSJf0G та Центрів контролю та профілактики захворювань США https://bit.ly/3CXElzv.

COVID-сертифікати про одужання, дитячі та на підставі ПЛР-тесту можна згенерувати на порталі Дія

На порталі Дія можна згенерувати ще три типи COVID-сертифікатів: на підставі результату ПЛР-тесту, про одужання та дитячий. Згенерувати сертифікат дуже легко та зручно, оскільки в жовтні Уряд спростив отримання COVID-сертифікатів. Тепер для цього не потрібен електронний підпис, зокрема й Дія.Підпис, для якого було потрібно підтвердження особи за допомогою Photo ID. Тепер достатньо згоди користувача.

Як згенерувати сертифікат на порталі?

- Авторизуйтеся на порталі Дія: https://diia.gov.ua/.

- Оберіть розділ «Послуги» — «Здоров’я» та оберіть потрібний тип сертифіката: «COVID-сертифікат про негативний ПЛР-тест» чи «Сертифікат про одужання від COVID-19»

- Дайте згоду на передачу даних з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) у Дію.

Дітям від 12 років, які отримали хоча б одну дозу вакцини, батьки можуть згенерувати COVID-сертифікат у розділі «Здоров’я» — «COVID-сертифікат про вакцинацію». З 14 років підлітки можуть самостійно авторизуватися на порталі через BankID, якщо вже мають банківську картку. А якщо в дитини ще немає паспорта, це можуть зробити батьки.
COVID-сертифікат на підставі ПЛР-тесту діятиме 72 години з моменту здачі аналізу. COVID-cертифікат про одужання можна отримати не раніше 15-го дня після підтвердження лікарем діагнозу COVID-19 та внесення даних в ЕСОЗ. Такий COVID-сертифікат буде чинним 105 днів від дати встановлення діагнозу. Щоб допомогти кожному українцю отримати сертифікат у Дії, створено спеціальний лендинг, який доступний за посиланням. Там можна знайти всю необхідну інформацію про види COVID-сертифікатів, інструкції та необхідні умови для генерування. Також на лендингу розміщені відповіді на найпоширеніші запитання. Наприклад, чому не підтягується сертифікат або що робити, якщо сертифікат зник із застосунку.

Як власники COVID-сертифікатів про вакцинацію зможуть витратити 1000 грн

З 19 грудня усі українці, які пройшли повний курс вакцинації від коронавірусної хвороби і мають завантажений в Дії “зелений” COVID-сертифікат, зможуть отримати 1000 грн. Сьогодні Уряд ухвалив постанову щодо програми єПідтримка. Документом передбачено, що кошти нараховуватимуться на віртуальну картку в додатку Дія, а витрати їх можна буде на окремі послуги у сфері розваг. Зауважимо, що витратити 1000 грн на інші потреби, так само як і  переказати на картку чи зняти готівкою - буде неможливо. Таким чином, Уряд унеможливлює провокування інфляційних процесів. 

Як отримати єПідтримку

  • Бути повнолітнім; 
  • Пройти повний курс вакцинації однієї з вакцин, схвалених ВООЗ: Pfizer/BioNTech; AstraZeneca/Covishield; CoronaVac (Sinovac Biotech); Johnson&Johnson (достатньо однієї дози); Moderna. 
  • Завантажити додаток "Дія" (послуга дотсупна лише у додатку); 
  • Згенерувати “зелений” COVID-сертифікат; 
  • Зайти у розділ "Послуги" і натиснути кнопку "єПідтримка";
  • Обрати з переліку банків свій, щоб відкрити віртуальну картку (карту можна отримати й у фізичних відділеннях банків); 
  • Додаток перенаправить користувача на сторінку банку для створення віртуальної картки; 
  • Після цього в додаток "Дія" надійде підтвердження про створення картки.

На що можна витратити 1000 грн

  • квитки у кінотеатри, театри, музеї, концерти; 
  • книги; 
  • абонементи в спортзал;
  • внутрішні залізничні квитки.

Заплановано, що відповідна програма діятиме до кінця 2022 року. Однак, щоб отримати свою 1000 грн вже у цьому році, заявки в Дії потрібно залишати одразу після офіційного старту програми - з 19 до 29 грудня. Насамкінець, слід додати - скористатися грошима потрібно в найближчі 4 місяці від дня їх надходження на віртуальну карту. Оскільки, якщо за цей час вони не будуть витрачені, рахунок автоматично закриється. 

 
Штам коронавірусної хвороби «Омікрон»

Всесвітня організація охорони здоров’я назвала таким, що викликає занепокоєння. Таку ж саму класифікацію було надано і Європейським центром по контролю за хворобами. 
Випадки зараження цим штамом вже виявили у Південно-Африканській Республіці, Ботсвані, Есватіні, Лесото, Мозамбіку, Намібії та Зімбабве. Станом на 26 листопада нові випадки також були виявлені у Бельгії, Гонконгу та Ізраїлі. Усі зараження були пов’язані із подорожами до Африканських країн. Відомо не так багато фактів про нову мутацію. Питання викликають, у першу чергу, швидкість поширення штаму та тяжкість захворювання, спричиненим новим варіантом COVID-19. Кількість випадків цього варіанту збільшується майже у всіх провінціях Південно-Африканської Республіки. Це свідчить про те, що варіант може мати підвищену швидкість передачі. Точно не зрозуміло, чи передається «Омікрон» швидше, ніж, до прикладу, штам «Дельта». Також невідомо, чи викликає нова мутація більш важкий перебіг захворювання у порівнянні з іншими варіантами. Попередні дані свідчать про зростання кількості інфікувань у Південній Африці. Ймовірно, йдеться про підвищену передачу у порівнянні з іншими циркулюючими штамами. Наявні дані також не вказують на наявність специфічних симптомів, які б вирізняли перебіг захворювання саме на вказаний варіант коронавірусу.
Новий штам може мати близько 30 мутацій, з яких частина викликає серйозне занепокоєння через можливий ризик повторного інфікування, підвищену трансмісивність та можливе зниження ефективності вакцинного захисту. Водночас, немає жодних даних, які б стверджували, що вакцина проти COVID-19 не ефективна проти штаму «Омікрон». Для того, щоб визначати ефективність вакцини проти нового штаму необхідні подальші дослідження. Очікується, що найближчі два-три тижні інформація про вплив вакцини на штам «Омікрон» буде доступна. Як із раніше відомими мутаціями, ефективними профілактичними заходами проти «Омікрон» залишаються використання захисних масок, відстеження контактів та дотримання дистанції.
В Україні лабораторії працюють на ПЛР тест-системах, які використовують щонайменше дві мішені під час виявлення вірусу. Тест-системи орієнтуються на найбільш стабільні ділянки гену, а тому їх чутливість не має бути знижена. Водночас, чутливість і специфічність швидких антигенних тестів для виявлення штаму «Омікрон» невідома. Для того, щоб зрозуміти, чи визначають швидкі тести новий штам потрібні дослідження. Зараз в Україні діє система моніторингу поширення штамів коронавірусної хвороби. На рівні областей є резерв ПЛР тест-систем для визначення штаму «Дельта». Також в Україні наразі діє система направлення на секвенування зразків з так званих «кластерів». Тих районів, де фіксуються значні спалахи захворюваності. Йдеться також про людей, які повернулись з-за кордону та тих, хто має нетиповий перебіг захворювання.
Станом на 29 листопада в Україні не було виявлено штам «Омікрон». Водночас, всі зразки, які не будуть визначені як «Дельта-штам» будуть підлягати обов’язковому повногеномному секвенуванню. Міністерство закордонних справ вже рекомендувало громадянам України утриматись від поїздок до країн, де виявили штам «Омікрон».

 

Тромбоз як ускладнення COVID-19

Серед ускладнень коронавірусної хвороби COVID-19 дослідження все частіше називають тромбоз. 

Ознаки, симптоми та фактори ризику

Для початку варто розібратись, про що йдеться. Тромбоз – це стан, за якого у людини утворюються згустки крові в судинах, тобто тромби. Залежно від місця їх утворення, тромбоз може бути – венозний чи артеріальний. Найчастіше тромби утворюються у глибокій вені ноги та можуть пересуватись по кровоносним судинам й потрапляти у легені (тромбоемболія легеневої артерії - ТЕЛА).  Тромбоз глибоких вен та ТЕЛА потенційно можуть призвести до смерті. До ознак і симптомів тромбозу належать: біль і/або чутливість у литці або стегні, набряк ноги, стопи або щиколотки, почервоніння і/або помітна зміна кольору тіла. Задишка, часте дихання, біль у грудях, швидкий пульс, запаморочення і/або втрата свідомості можуть бути ознаками та симптомами тромбоемболії легеневої артерії. До факторів ризику утворення тромбів відносять куріння, вживання протизаплідних пігулок, варикозне розширення вен, малорухливий спосіб життя, ожиріння, вагітність, вживання алкоголю тощо. Крім того, до факторів утворення тромбів відноситься тривале перебування на лікарняному ліжку, хірургічні операції, онкологічні захворювання, випадки тромбозів у родині.

Зв’язок із COVID-19 

Наразі все частіше з’являються наукові підтвердження про порушення функції згортання крові, яка призводить до утворення тромбів, у хворих на COVID-19. Окремі дослідження стверджують, що тромбоемболія легеневої артерії наявна у більше половини померлих внаслідок COVID-19. Ще одне дослідження, яке провели у Франції та Нідерландах, свідчить, що близько 20-30% пацієнтів, які важко перенесли коронавірусну хворобу, мають тромботичні ускладнення. Механізми утворення тромбів у хворих на COVID-19 все ще вивчаються, оскільки різні тромби формуються різними шляхами. Це може бути своєрідна захисна реакція організму на COVID-19. Інша гіпотеза полягає в тому, що SARS-CoV-2 атакує ендотеліальні клітини (клітини, що вистилають судини), які відповідають за протидію утворенню тромбів. Попри те, що питання утворення тромбів у хворих на COVID-19 досі вивчається, методи його лікування та профілактики є доказовими та відомі лікарям. У будь-якому разі, тромбоз у хворих на COVID-19 – доволі поширене явище, яке може мати незворотні наслідки для життя людини. 

Вакцинація та тромбоз 

Вакцинація проти COVID-19 мінімізує ризик тяжкого перебігу коронавірусної хвороби та смерті. Водночас у ЗМІ можна зустріти як багато фейків, так і справжніх повідомлень про зв’язок вакцинації та тромбозу. Наразі відомо, що щеплення вакциною AstraZeneca в надзвичайно рідкісних випадках можуть бути пов’язане з розвитком тромбозу. Наразі мова йде про можливий зв’язок! А не про доведений. Йдеться про одну людину із 50 тисяч у віці до 50 років, тобто вірогідність складає 0,002%, та про одну людину на 100 тисяч віком від 50 років – вірогідність 0,001%. У той самий час частота утворення тромбів, як за важкого, так і за легкого перебігу COVID-19, значно вища, ніж через вакцинацію. Саме тому ризик тромбозу внаслідок перенесеної хвороби є в рази вищим та не є співмірним із можливим ризиком  розвитку тромбозу від вакцинації, яка, між іншим, надійно захищає людину від цього та інших негативних наслідків коронавірусної хвороби. 

 
Чи необхідні антибіотики при лікуванні COVID-19
 

COVID-19 має вірусне походження, а антибіотики діють лише на бактерії. «Профілактичний» прийом антибіотиків є недоцільним, вони не лікують COVID-19, а тільки можуть погіршити стан хворого. Рішення про застосування антибіотиків ухвалює виключно лікар. Антибіотики можуть призначити лише за наявності лабораторно підтвердженої супутньої бактеріальної інфекції або при обґрунтованій підозрі на неї.

Відповіді Мінцифри на найпоширеніші запитання щодо COVID-сертифікатів
 
COVID-сертифікат у Дії є одним із найпопулярніших документів серед українців. Кількість COVID-сертифікатів щодня зростає. Щоб допомогти кожному українцю отримати сертифікат у Дії, Мінцифри створила спеціальний лендинг. Він доступний за посиланням. Там можна знайти всю необхідну інформацію про види COVID-сертифікатів, інструкції та необхідні умови для генерування. Також на лендингу буде розміщено відповіді на найпоширеніші запитання. Наприклад, чому не підтягується сертифікат або що робити, якщо сертифікат зник із застосунку.

Мінцифри почала відкривати офлайн-пункти Дії, де служба підтримки допомагатиме українцям із генеруванням COVID-сертифікатів. Вони працюватимуть у наймасовіших пунктах вакцинації.
В офлайн-пунктах можна проконсультуватися з таких питань:
- дізнатися про види СOVID-сертифікатів та шляхи їх отримання;
- подати заявку на отримання СOVID-сертифіката на порталі та в застосунку Дія;
- які дані перевірити, щоб сертифікат згенерувався, якщо проблема виникла в лікаря (сімейного або того, який проводив щеплення);
- визначити помилку генерування сертифіката;
- що робити, щоб продовжити термін дії сертифіката з 6 місяців до 365 днів.

 

Постковідний синдром: як повернутись до активного життя після COVID-19

Багатьом людям повернутись до звичайного життя після перенесеного COVID-19 доволі складно. Хоча більшість і хворіє в досить легкій формі, це не означає, що саме ви зможете уникнути ускладненого перебігу хвороби. Адже заздалегідь дізнатись, як конкретна людина перенесе захворювання,  – неможливо.  Зменшити ризики потрапити у лікарню та втратити здоров'я, чи навіть життя, внаслідок COVID-19 допомагає виключно вакцинація. Водночас навіть у тих, хто легко або безсимптомно переніс коронавірусну хворобу, може спостерігатись так званий “постковідний синдром” або “тривалий ковід” (long COVID-19). 

Що таке постковід? 

  • Ознаки та симптоми, які виникають після перенесеної коронавірусної хвороби, які неможливо пояснити жодним діагнозом. Такий стан може тривати від 5 до 12 тижнів або довше. 

Чим характеризується?

  • Тривалим відновленням після інфікування COVID-19. 
  • Різними клінічними проявами: слабкість, знесилення, тривалий кашель, задишка, втрата смаку та нюху, порушення сну та свідомості, тривожність, депресія, головний біль, суглобовий синдром, випадіння волосся, розлади ендокринної системи тощо. Наразі не існує вичерпного переліку симптомів та станів, характерних для постковідного синдрому. Їх спектр широкий і постійно оновлюється та доповнюється. 

У скількох людей може спостерігатись?

  • Британські дослідження вказують, що у кожної п’ятої людини із позитивним тестом постковідний синдром може тривати протягом 5 тижнів, у кожної десятої – протягом 12 тижнів. 

Як відновитись після перенесеного COVID-19?

  • Інструкції чи рецепта швидкого відновлення наразі немає. А особливо, якщо зважати на різний перебіг захворювання та індивідуальні особливості кожного пацієнта. 
  • Серед порад, які фахова спільнота дає пацієнтам, які перенесли COVID-19, є дотримання режиму сну та збалансованого харчування, помірна фізична активність, вправи для тренування мозку та когнітивних здібностей, прогулянки на свіжому повітрі. 
  • Також варто звертати увагу на лікування проявів хронічних хвороб, якщо такі мають місце. Варто консультуватись із сімейним лікарем щодо свого стану. Не соромтесь поділитися своїми тривогами чи обговорити ті скарги і симптоми, які виникли у вас після захворювання COVID-19. 

Уся мережа закладів охорони здоров'я в Україні готова надати необхідну консультативну допомогу, обстеження та лікування пацієнтів із постковідним синдромом як в амбулаторних умовах, так і, за потреби, у стаціонарах у рамках Програми медичних гарантій. Для цього працюють мультидисциплінарні команди медпрацівників, враховуючи рекомендації спеціально напрацьованого експертами МОЗ і затвердженого протоколу лікування.  Довідково: За час пандемії коронавірусну хворобу діагностували у 3,2 млн українців, не змогли подолати COVID-19 майже 80 тисяч людей. Станом на 18 листопада на COVID-19 хворіє понад 500 тисяч наших громадян. 

 
СOVID-сертифікати для військовослужбовців

Держслужбовці, працівники та військовослужбовці Збройних Сил України, які отримали щеплення від коронавірусної хвороби, можуть отримати COVID-сертифікат у Дії. Це стало можливим завдяки підключенню закладів охорони здоров'я, які перебувають у сфері управління Міністерства оборони, до електронної системи охорони здоров'я. На сьогодні заклади охорони здоров'я в системі Міноборони вносять дані про кожну здійснену представниками Збройних Сил України вакцинацію від COVID-19. Таким чином, військові, які зараз перебувають на службі, уже можуть завантажити СOVID-сертифікат на свій телефон чи комп’ютер. Щоб отримати такий документ, потрібно лише слідувати інструкціям, що розміщені у додатку або на вебпорталі. 

Сьогодні можуть бути доступними два види документів, відповідно до кількості отриманих доз вакцини:  

  • “Жовтий” СOVID-сертифікат підтверджує  факт отримання першої дози щеплення дводозовою вакциною (Comirnaty/Pfizer, AstraZeneca/Covishield, Spikevax/Moderna, CoronoVac) і діє 120 календарних днів від дати вакцинування. 
  • “Зелений” COVID-сертифікат підтверджує факт отримання повної вакцинації і діє 365 календарних днів від дати останнього щеплення. Повна вакцинація може складатись із однієї дози однодозної вакцини (Janssen) та двох доз дводозних вакцин (Comirnaty/Pfizer, AstraZeneca/Covishield, Spikevax/Moderna, CoronoVac).

Цифровими документами можна користуватися не лише з електронного пристрою, але й роздрукувати їх на принтері. Крім СOVID-сертифікатів, військові можуть також отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію або форму 063/о. 

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, як і форма 063/о, – це паперові  документи. Їх можна отримати у лікаря, який проводив щеплення, чи у свого сімейного лікаря. Єдина відмінність між цими документами полягає у тому, що форма 063/о видається після 1 дози щеплення, а Міжнародне свідоцтво – після проходження повного курсу вакцинації проти COVID-19. 

Вищезазначених документів достатньо для уникнення обмежень “червоного” рівня епіднебезпеки та для міжрегіональних подорожей в Україні. Між тим, МОЗ готує роз’яснення про те, що робити військовослужбовцям у випадку виникнення будь-яких проблем із документами, які підтверджують вакцинацію від COVID-19,  невдовзі з’явиться на сайті moz.gov.ua. 

 
 
МОЗ України затвердило форму довідки, яку лікарі видаватимуть пацієнтам, що мають тимчасові або постійні протипоказання до вакцинації проти COVID-19
 

Відповідну форму (https://cutt.ly/ATrWkmP) № 028-1/о «Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та інструкцію (https://cutt.ly/DTrWv3z) щодо її заповнення було затверджено наказом МОЗ № 2394 від 2 листопада 2021 року.

Форма № 028-1/о заповнюється на підставі медичних записів про стан здоров'я пацієнта з урахуванням критеріїв, які визначаються відповідно до інструкцій до застосування вакцин, рішень НТГЕІ та «Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень» (https://cutt.ly/pTrWW4a), затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року № 595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 року за № 1159/19897 (у редакції наказу МОЗ від 11 жовтня 2019 року № 2070).

 

Шукаєте найближчі пункти щеплення або хочете вакцинуватися певною вакциною?

МОЗ запустив одразу дві можливості пошуку такої інформації. 

  • З телефона через Телеграм-бот ДП МЗУ – https://t.me/medpro_ukraine_bot – Щоб скористатись цією функцією, необхідно у головному меню бота обрати пункт «Пошук вакцини від COVID-19» та за допомогою геолокації знайти найближчі пункти вакцинації. Дізнатися  також можна і кількість наявних у цьому пункті вакцин та їх вид. 
  • З комп’ютера через дешборди ДП МЗУ – https://bi.medzakupivli.com/ – можна знайти інформацію про залишки вакцини проти COVID-19 у кожному пункті щеплення, що діє в Україні. Дані можна фільтрувати у розрізі областей або наявності конкретної вакцини. 

Для зручності користувачів ці дані також відображені в формі інтерактивної мапи. Інформація оновлюється щодня на основі звітів, які пункти щеплення подають в інформаційну систему MedData. Усі бажаючі можуть дізнатися про кількість вакцин від COVID-19 у найближчому до них пункті щеплення за допомогою чатботу ДП "Медзакупівлі" в Телеграмі. Вакцинація запобігає важкому перебігу коронавірусної хвороби та рятує життя. Перевірте найближчий до вас пункт щеплення за допомогою наших інструментів і захистіть себе та своїх близьких. Більше інформації про вакцинацію проти COVID-19 дізнавайтеся на https://vaccination.covid19.gov.ua/ та за телефоном 0 800 60 20 19.

 

Тестування на COVID-19: різновиди

Вчасне виявлення випадків захворювання на COVID-19 – важлива складова боротьби із коронавірусною хворобою. 

В Україні доступні два типи тестування на COVID-19:

  • Методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР-тест)
  • Експрес-тест на антиген

Обидва види тестування дають змогу виявити активну інфекцію. 

Для проведення ПЛР-тесту беруть мазок із носоглотки й ротоглотки. Вказаний вид тестування застосовують на початку захворювання, найбільша їх чутливість між 7 та 14 днями після інфікування. Зазвичай, результат можна отримати через добу після забору матеріалу. Тестування методом ПЛР наразі є найбільш точним методом діагностики COVID-19.  Для експрес-тесту на антиген також беруть мазок із носоглотки чи носоглотки. Найефективніше такі тести використовувати на початкових стадіях захворювання. Результати дослідження можна отримати вже за 15 хвилин. Важливо розуміти, що ні ПЛР-тест, ні експрес-тест на антиген не визначає наявність антитіл до COVID-19 в організмі, тому його не варто плутати із тестом методом ІФА. 

Тест методом імуноферментного аналізу (ІФА) допомагає визначити ознаки постінфекції на основі дослідження венозної крові. Таким чином, ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус – тобто рівень антитіл. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: IgM і IgG. Перші вказують на гостру фазу захворювання, другі – на те, що людина перехворіла та вже має антитіла до коронавірусної хвороби. 

Звертаємо увагу, що наявність антитіл до коронавірусу, який спричиняє COVID-19, вказує, що людина раніше контактувала з вірусом, але не є ознакою хвороби. Виявлення антитіл не гарантує наявності імунітету до всіх штамів вірусу SARS-CoV-2 та не є підставою для відмови від вакцинації. На сьогодні невідомо, яким має бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються.

Підставою для встановлення діагнозу залишається лише результат ПЛР-тестування. Жоден із тестів не є обов’язковим перед проведенням вакцинації. У першу чергу, йдеться про тест на визначення антитіл. Жодні дослідження не визначають, скільки саме людина повинна мати антитіл, щоб повторно не захворіти на COVID-19 та не бути госпіталізованою. Тест на наявність антитіл може лише показати їх наявність або відсутність, але він жодним чином не дасть відповідь на запитання, чи захворіє людина знову або як саме перенесе коронавірусну хворобу. 

На сьогодні у продажу також є експрес-тести на COVID-19, які можна зробити вдома. Вони також визначають антиген вірусу COVID-19 у зразку мазка з носоглотки. Проте такі тести не є валідними для доступу, наприклад, до громадських місць чи поїздок у громадському транспорті. Причин на це декілька. Основні – відсутність впевненості в правильності проведення тестування та відповідно його результату, неможливість перевірити, чиї зразки використовуватись для проведення тестування в домашніх умовах. 

Нагадаємо, що безоплатному тестуванню на COVID-19 підлягають не лише пацієнти, у яких є підозра на коронавірусну хворобу. Затвердженні МОЗ стандарти вказують, що ПЛР-тестування на COVID-19 лікар обов’язково має призначати:

  • особам із підозрою на COVID-19;
  • особам з ознаками інших ГРВІ;
  • особам з ознаками вірусної пневмонії;
  • пацієнтам із позагоспітальною пневмонією;
  • контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.

Першим трьом категоріям ПЛР призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. Направлення на безкоштовне тестування зобов’язаний надати сімейний лікар.

 

Спільне та відмінне між грипом та COVID-19

Грип та COVID-19 – респіраторні захворювання, які викликаються різними вірусами. Причиною першого є віруси грипу, другого – коронавірус, вперше виявлений у 2019 році. За останньою інформацією, ймовірніше COVID-19 поширюється легше, ніж грип. Як грип, так і COVID-19 можуть передаватись від людини до людини, які перебувають поруч, не дотримуючись дистанції. У порівнянні із грипом, COVID-19 може викликати більш серйозні наслідки для здоров’я. Проте обидва захворювання можуть мати важкий перебіг та летальні наслідки. Окрім того, людина, інфікована COVID-19 може мати довший безсимптомний період і може бути заразною для інших також довше. Водночас, визначити, чим саме хворіє людина лише на основі симптомів неможливо. Особливо, якщо враховувати те, що COVID-19 може мати широкий спектр симптомів. Для підтвердження точного діагнозу необхідне тестування.

Важливо, що людина може бути інфікована двома вірусами одночасно і мати симптоми як грипу, так і COVID-19. Також обидва захворювання можуть проходити безсимптомно.

Спільними симптоми є:
- Підвищена температура або лихоманка/відчуття ознобу
- Кашель
- Втома
- Задишка та утруднене дихання
- Біль у горлі
- Нежить та закладеність носу
- Біль у м’язах
- Головний біль
- Рвота та діарея
- Втрата смаку та запаху (хоча частіше це зустрічається при COVID-19).

Від моменту інфікування та появи симптомів може пройти один та більше днів. У обох випадках інфікована особа може виділяти та поширювати вірус до того, як з’являться видимі симптоми. Проте симптоми COVID-19 можуть проявлятись довше, ніж симптоми грипу. У випадку із COVID-19, людина може бути заразною довше, ніж хворіючи на грип. До груп, які мають ризик важкого перебігу грипу та COVID-19, зокрема, входять люди літнього віку, особи із супутніми захворюваннями, вагітні. Єдиним захистом від вказаних захворювань є вакцинація. Водночас, щеплення від грипу не включено до Національного календаря профілактичних щеплень, вона є рекомендованою. Проте вакцину можна придбати в аптеках, а щеплення безоплатно зробити в медзакладі, де укладена декларація із сімейним лікарем. Всі доступні в Україні вакцини проти грипу є безпечними та ефективними проти штамів вірусу грипу, які за прогнозом ВООЗ будуть циркулювати на території Північної півкулі у сезоні 2021-2022 років. Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається силами мобільних бригад з імунізації, пунктів щеплень та центрів масової вакцинації. Перелік центрів масової вакцинації та пунктів щеплень шукайте за посиланням: https://list.covid19.gov.ua/.

Офіційні джерела інформації МОЗ про COVID-19 та вакцинацію в Україні

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє, що єдиним офіційним державним порталом, на якому можна знайти всю актуальну та достовірну інформацію про статистику захворюваності на COVID-19 є сайт  https://covid19.gov.ua  

Усі інші ресурси, серед яких і сайт зі схожим доменом https://covid19.com.ua, не є офіційним державним ресурсом, а тому Міністерство охорони здоров’я не відповідає за достовірність інформації, що розміщується на відповідних сайтах. 

Перевірену інформацію з медичної тематики можна знайти на сайті  moz.gov.ua або інших офіційних джерелах МОЗ:

Також є можливість підписатися на наші сторінки в соцмережах й отримувати сповіщення про оновлення на свій смартфон:

 
 
Чи мають право перевіряти наявність COVID-сертифікату?

Перевірка наявності COVID-сертифікату є законною. Відповідно до статті 39-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

Тобто медична таємниця містить звернення до лікаря чи діагноз, а в документах про вакцинацію цих жодних відомостей немає.

Таким чином, правоохоронці під час перевірок дотримання карантинних правил можуть вимагати у громадян пред’явити COVID-сертифікат, не порушуючи при цьому закон. Наголошуємо, що норма про наявність документу про вакцинацію не поширюється на відвідування банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на будь-якому рівні епіднебезпеки. Тобто у вказаних закладах ніхто не може перевіряти у відвідувачів наявність документу про щеплення. Водночас, чинні карантинні норми передбачають, що на червоному рівні епіднебезпеки працювати можуть лише ті громадські заклади, де 100% персоналу та відвідувачів вакциновані або мають негативний тест на COVID-19. Тобто у вказаних закладах вже йдеться про можливість перевірки документу про щеплення або негативного тесту на COVID-19. Для того, щоб обмеження жовтого чи червоних рівнів не стосувались громадських закладів чи масових заходів, співробітники чи організатор мають перевірити відповідні документи у відвідувачів. У випадку, якщо відвідувачі таких закладів відмовляються їх надати, то власник бізнесу має повне право відмовити у своїх послугах. У першу чергу йдеться про те, що заклади мають дотримуватись правил роботи в час карантину, затверджених Постановою Кабміну №1236.

 

Центри вакцинації проти COVID-19 працюють незалежно від рівня епіднебезпеки

Пункти щеплень та центри масової вакцинації працюють незалежно від рівня епіднебезпеки. МОЗ нагадує, що вакцинуватись проти COVID-19 у центрах вакцинації можна і в регіонах, де встановили червоний рівень епіднебезпеки. У першу чергу йдеться про торговельно-розважальні центри. Важливо, що наразі в Україні діють карантинні правила, відповідно до яких відвідувати торговельно-розважальні центри на червоному рівні можна лише за умови 100% вакцинації проти COVID-19 або ж наявності чинного негативного тесту на коронавірусну хворобу. Проте у випадку, якщо людина прийшла до центру вакцинації, який розташований саме в ТРЦ, суб’єкт господарювання може дозволити їй зайти для отримання щеплення. У такому випадку суб’єкту господарювання треба точно бути впевненим, що людина пішла робити щеплення, а не гуляти по ТРЦ. Також варто переконатись, що після отримання щеплення громадянин залишив заклад. Оскільки відвідувати, до прикладу ТРЦ, у регіонах із червоним рівнем епіднебезпеки дозволено людям із зеленими COVID-сертифікатами або негативними тестами.Для того, щоб не порушувати чинні норми, рекомендується облаштувати додатковий вхід та вихід для тих, хто бажає вакцинуватись у закладах, доступу до яких без документу про вакцинацію або негативного тесту немає. А також перевіряти довідки про вакцинацію чи результати тестування на вході в непродовольчі магазини.


 
Цифровий COVID-сертифікат про одужання
 

З наступного тижня невакциновані українці, які перехворіли на коронавірусну інфекцію, зможуть отримати цифровий COVID-сертифікат про одужання, який дозволятиме упродовж 90-ти діб без обмежень працювати, відвідувати заклади та пересуватись в жовтій та червоній зонах карантину. Сертифікат про одужання буде формуватись лише для тих, у кого лікар встановив діагноз COVID-19 від моменту запуску функціоналу нового сертифікату та надалі. Документ не згенерується, якщо ваш діагноз COVID-19 було встановлено до появи нового типу сертифікату, тобто у 2020 році чи раніше у 2021 році. При цьому обов’язковою підставою для його генерації буде медичний запис лікаря про встановлений діагноз, який відображатиметься в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Тобто особи, які після отримання позитивного ПЛР-тесту не зверталися до лікаря і лікар не вніс дані в ЕСОЗ - завантажити сертифікат не зможуть.

Новий COVID-сертифікат буде двох видів:

- внутрішній - для використання всередині країни в умовах “жовтого” та “червоного” рівнів епіднебезпеки;

- міжнародний - для перетину кордону 45 країн, які входять до Довірчої мережі е-здоров'я ЄС з урахуванням вимог, які встановлює кожна країна світу.
(перелік країн - https://bit.ly/3bCHedl)

Важливо пам’ятати, якщо ви перехворіли, то безпечно вакцинуватися можна на 28-й день від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР.

У застосунку «Дія» відтепер можна отримати дитячий СOVID-сертифікат

Батьки зможуть згенерувати СOVID-сертифікат дітям від 12 років, які отримали 1 дозу вакцини чи пройшли повний курс щеплення.

Щоб отримати дитячий СOVID-сертифікат, потрібно:

- Переконатися, що у вас на смартфоні встановлена остання версія застосунку «Дія».
- Авторизуватися в «Дії».
- Додати в застосунку свідоцтво про народження дитини.
- У меню «Послуги» вибрати «COVID-сертифікати».
- Сертифікат дитини з’явиться в застосунку разом із вашими.

Діти з 14 років можуть самостійно авторизуватися в «Дії» за допомогою чипа NFC на ID-картці або біометричному паспорті.

Як це зробити — дивіться у відеоінструкції

 

Як отримати COVID-сертифікат вакцинованим за кордоном

Українці, які були щеплені від COVID-19 за кордоном можуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію у свого сімейного лікаря.

Що потрібно зробити для отримання такого документу?

- Зверніться до сімейного лікаря або в будь-який пункт щеплення

- Пред’явіть лікарю офіційно завірену довідку, яка підтверджує факт отримання 1-єї чи 2-х доз вакцини, зроблених за межами України

- На підставі цієї довідки лікар внесе медичний запис до електронної системи охорони здоров’я (з позначкою про дані, внесені на основі вторинного джерела)

- Лікар роздрукує паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (якщо було зроблено два щеплення)

ℹ️ Важливо, що за відсутності документа, який підтверджує факт вакцинації за кордоном, лікар не зможе внести дані до електронної системи охорони здоров’я. Відтак, видати Міжнародне свідоцтво також буде неможливо.

Також зазначаємо, що згенерувати цифровий COVID-сертифікат у Дії, вакциновані за кордоном українці покищо не зможуть. Оскільки, дані внесені в ЕСОЗ з вторинного джерела не вважаються довіреними.

 

Правила роботи у ''жовтому'' та ''червоному'' рівнях епіднебезпеки

До 31 грудня 2021 року в Україні діє карантин. З 17 червня в Україні діють нові карантинні норми. Державна комісія ТЕБ та НС встановила з 23 вересня 2021 року «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 на території всіх регіонів України.

У межах ''жовтого'' рівня заборонено зокрема:

  • проведення масових заходів за участю більш як 1 особи на 4 кв. м площі будівлі або території,  
  • заповненість кінозалів та залів інших закладів культури понад 50% місць, 
  • заповненість спортзалів і фітнес-центрів не більше ніж 1 особа на 10 кв. метрів тощо. 

Заклади освіти працюватимуть за такими умовами:

  • дитячі садки та 1-4 класи шкіл працюватимуть стаціонарно,
  • 5-12 класи шкіл та інші заклади освіти вимагатимуть особливих умов. Для роботи у звичному режимі понад 80% персоналу закладу освіти мають бути щепленими хоча б одною дозою вакцини проти COVID-19.

Водночас вимоги до жовтого рівня є пом’якшеними для вакцинованих. 

Обмеження ''жовтого'' рівня епіднебезпеки не будуть застосовуватися, якщо всі учасники (відвідувачі) та усі організатори масових заходів, працівники кінотеатрів, театрів, музеїв чи інших культурних закладів, спортзалів та басейнів матимуть хоча б одне щеплення від COVID-19. 

Для роботи на жовтому рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасово довідку 063-О, видану сімейним лікарем.

Також для безперешкодного відвідування закладів чи заходів дозволено мати негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген. Такий результат дійсний 72 години.

Проте якщо в заклад або на захід потрапляє невакцинований відвідувач, включаються правила та обмеження жовтого рівня.

Кінцеве рішення про те, чи надавати послуги тільки вакцинованим, чи дотримуватись всіх карантинних обмежень, залишається за власником бізнесу.

Водночас, Державна комісія ТЕБ та НС може запроваджувати червоний рівень епіднебезпеки у окремих регіонах. 

''Червоний'' рівень епіднебезпеки передбачає ряд обмежень, які запроваджуються в регіоні. 

Зокрема, забороняється: 

  • робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос,
  • робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо,
  • робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл,
  • робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
  • проведення масових заходів, окрім офіційних спортивних заходів і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів,
  • робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки.

Важливо, що вказані обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат або негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген. Такий результат дійсний 72 години.

Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на червоному рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил. 

Водночас, місцева влада може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил в регіоні. 

Рішення щодо скасування червоного рівня ухвалюється Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у разі досягнення регіоном показників, які характеризують відсутність ознак, які б відповідали вказаному рівню.

Які зміни щодо міжрегіональних перевезень автомобільним транспортом?

Відповідальність за наявність документу про щеплення або негативного тесту на COVID-19 під час поїздок автомобільним транспортом між регіонами, за виключенням легкових автівок, покладається на пасажирів. Відповідні зміни до Постанови №1236 внесли під час засідання Кабінету Міністрів 20 жовтня. Зміни передбачають, що під час поїздок автомобільним транспортом між регіонами відповідальність за наявність таких документів покладається на пасажирів. Стосуються правили як і регулярних та нерегулярних перевезень у міжобласному та міжнародному сполученнях. Не поширюється ця норма на перевезення легковими автомобілями, якщо кількість пасажирів там не більше п’яти (без врахування дітей до 14 років). Водночас, дозволяється більша кількість пасажирів за умови, що вони є членами однієї сім’ї. Водночас, перевізник зобов’язаний проінформувати пасажирів про те, що у них має бути один із необхідних документів. Під час перевезень у залізничному та авіатранспорті відповідальність за наявність відповідних документів у пасажирів несе перевізник. Як і раніше, норма щодо наявності документу про щеплення або негативного результату тестування не поширюються на неповнолітніх.  Відсутність документу про щеплення або негативного тесту у пасажира тягне за собою відповідальність відповідно до статті 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Йдеться про штраф від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 000 до 34 000 гривень. Нагадаємо, що з 21 жовтня набули чинності нові правила міжрегіональних перевезень на жовтому та червоному рівнях епіднебезпеки. 

Для користування міжрегіональним транспортом у регіонах із жовтим та червоним рівнем епіднебезпеки потрібно буде мати один із вказаних документів: 

  • оформлений на порталі “Дія” або в однойменному додатку “жовтий” чи “зелений” міжнародний чи внутрішній COVID-сертифікат на підставі отримання однієї дози вакцини або повного курсу вакцинації;
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях;
  • документ про отримання однієї дози вакцини – форма 063-О, яку можна отримати одразу після процедури у лікаря, який проводив щеплення;
  • Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке буде чинним рік від дати останнього щеплення. Його можна оформити у лікаря, що проводив щеплення в пункті щеплення закладу охорони здоров'я, або в сімейного лікаря;
  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, чинні 72 години від часу здавання матеріалу на аналіз.
 
 

COVID-сертифікат та міжнародне свідоцтво про вакцинацію: різниця між документами та як їх використовувати

Від 22 жовтня українців не пускатимуть в транспорт міжобласного сполучення без підтвердження щеплення в формі COVID-сертифіката або Міжнародного свідоцтва про вакцинацію, або без негативного ПЛР/антиген тесту.

В Україні вже зробили понад 15 млн щеплень проти COVID-19, тож тепер - понад 6 млн українців мають право отримати зелений COVID-сертифікат про повну вакцинацію та Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, і ще понад 8 млн можуть отримати внутрішній жовтий COVID-сертифікат про вакцинацію на підставі першої дози. 

У чому різниця між COVID-сертифікатом та Міжнародним свідоцтвом про вакцинацію, яке значення має колір COVID-сертифіката, який термін дії кожного із документів та головне - де і як їх можна отримати, використовувати, роз’яснення від МОЗ далі. 

Що таке Міжнародне свідоцтво про вакцинацію і як його отримати 

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію - це паперовий документ, який ви можете отримати у лікаря, що проводив вам щеплення, чи у свого сімейного лікаря, після проходження повного курсу вакцинації проти COVID-19.

У свідоцтві зазначено назву вакцини, її виробника, номер серії, кількість отриманих доз та дату щеплення. Документ підписує лікар і засвідчує печаткою медичний заклад. Міжнародне свідоцтво діє в країнах, уряди яких зобов'язалися дотримуватись Міжнародних медико-санітарних правил. Інформацію про  перелік країн, які визнають міжнародне свідоцтво про вакцинацію ви можете знайти тут tripadvisor.mfa.gov.ua. Перед поїздкою рекомендуємо також уточнювати цю інформацію на офіційних сайтах міністерств внутрішніх справ цільової та транзитних країн.

Підставою для видачі Міжнародного свідоцтва про вакцинацію є повний курс вакцинації. 

Термін дії - 365 днів. 

Що таке COVID-сертифікат і як його отримати 

COVID-сертифікат - це захищений документ у телефоні, на папері чи на іншому носії, який можна завантажити через Портал електронних послуг Дія або в мобільному додатку “Дія”. Його можна сформувати після отримання однієї або двох доз вакцини, і тому існує: 

  • “Жовтий” СOVID-сертифікат - підтверджує  факт отримання 1-ї дози щеплення і діє 120 календарних днів від цієї дати
  • “Зелений” COVID-сертифікат - підтверджує факт отримання повної вакцинації і діє  365 календарних днів від дати останнього щеплення. Повна вакцинація може складатись з однієї дози однодозної вакцини Janssen та двух доз дводозних вакцин: Comirnaty/Pfizer, AstraZeneca/Covishield, Spikevax/Moderna, CoronoVac.

COVID-сертифікати можуть бути як внутрішніми, так і міжнародними. 

Внутрішні, відповідно до назви, діють тільки в Україні. Міжнародні є чинними як всередині країни, так і за кордоном. Наприклад, з міжнародним COVID-сертифікатом можна вільно подорожувати до щонайменше 43-х країн та користуватися ним всередині цих країн для входу на публічні заходи, до кафе, кінотеатрів і т.д. Це країни, які увійшли до Довірчої мережі е-здоров'я ЄС, список учасників розширюється щомісяця, їх можна перевірити за посиланням.

В Україні ж - внутрішнім та міжнародним COVID-сертифікатом можна користуватися рівноправно. Але, щоб користуватися міжнародним, потрібно мати при собі також паспортний документ.

COVID-сертифікат можна не лише показувати зі смартфона, а також роздрукувати. Зробити це можливо самостійно за допомогою порталу державних послуг “Дія” id.diia.gov.ua, на якому спершу зареєструватись, вказуючи свій мейл та телефон, потім замовити послугу covid-сертифікат, зачекати від 15 хвилин до кількох годин, поки документ у форматі pdf буде створено і про це вам прийде повідомлення, потім завантажити файл. Його можна роздрукувати чорним на білому папері і пред'являти в такій формі або завантажити в телефон і показувати з екрану.

Нагадаємо, раніше ми писали про документи, які від сьогодні потрібні для міжрегіональних поїздок. 

 

Оновлення застосунку “Вдома”: що змінилось і як тепер дотримуватись режиму самоізоляції після перетину кордону

При перетині державного кордону невакциновані громадяни мають встановити застосунок “Вдома”. При цьому сама цифрова послуга частково змінює своє призначення - додаток більше не відстежуватиме геолокацію, а через 72 години буде деактивований.
Відповідні зміни затвердив Уряд, внесши зміни до постанови №1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Відповідно до оновленого тексту документу, українці, які повертаються з-за кордону, та іноземці, які прибувають до України, і не мають свідоцтва чи сертифікату про вакцинацію, зобов’язані показати працівнику прикордонної служби активований додаток “Вдома”. Інакше - громадян України відправлятимуть на 14-денну обсервацію, а іноземцям відмовлятимуть у в’їзді на територію України.
Для реєстрації у застосунку “Вдома” чи на офіційному порталі потрібно вказати наступні дані:
- прізвище, ім’я, по батькові особи (за наявності);
- серія та/або номер паспорта;
- визначене особою місце самоізоляції;
- засоби зв’язку (номер телефону);
Упродовж 72 годин до вищевказаних даних, в додаток має підтягнутися результат ПЛР або тесту на антиген, зроблений у верифікованих МОЗ лабораторіях України. Якщо будь-який із тестів покаже негативний результат, застосунок “Вдома” можна видаляти. У випадку ж позитивного результату варто діяти за розробленими рекомендаціями, тобто - подзвонити своєму сімейному лікарю.
Водночас, якщо особа з будь-яких причин не здала тест після перетину кордону, через 72 години додаток деактивується, а інформація автоматизовано передається до правоохоронних органів, які надалі проводитимуть вибіркову перевірку за перебуванням в місці самоізоляції.
Викладені зміни набирають чинності з моменту офіційної публікації Постанови.
 
 
Нові правила перевезень пасажирів між регіонами
 

21 жовтня почали діяти нові правила перевезень пасажирів між регіонами. 
Для того, щоб скористатись автобусом, поїздом чи літаком потрібно пред’явити або документ про щеплення, або негативний тест на COVID-19 (ПЛР-методом або експрес, який чинний 72 години).
У першу чергу, нові правила торкнуться подорожей Укрзалізницею. Для зручності пасажирів потягів Укрзалізниця організувала на найбільших залізничних вокзалах пункти вакцинації та експрес-тестування на COVID-19.
Зробити щеплення проти COVID-19 можна на вокзалах у Києві, Львові, Харкові, Одесі та Дніпрі. Одразу після вакцинації вам видадуть документ про одну дозу вакцини (форма 063-О), який можна пред’явити для подорожей.
Можливість пройти експрес-тестування на коронавірусну хворобу стала доступною також залізничних вокзалах Києва, Львова, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Мукачево, Кривого Рогу, Вінниці та Полтави.
Для пасажирів, які мають квиток на потяг такий тест буде коштувати 350 грн.
Укрзалізниця планує збільшувати перелік вокзалів, де діятимуть пункти вакцинації (https://bit.ly/3pC4uR5) та тестування.
Більше про нові правила перевезень можна прочитати за посиланням: https://bit.ly/3Ce40ni
З додаткових питань щодо необхідних для поїздок документів можна звертатись на гарячу лінію МОЗ 0 800 60 20 19 та Укрзалізниці 0 800 50 31 11

 

Відвідування громадських закладів під час карантину: які документи потрібні

З 23 вересня Україна перейшла на жовтий рівень епідеміологічної небезпеки, а з 18 жовтня вже у п’яти областях встановили червоний рівень епіднебезпеки. Водночас, у вересні до постанови №1236 були затверджені зміни норм та правил, які діють під час жовтого та червоного рівнів.

Зміни до так званої “карантинної постанови” містили два ключових нововведення.

Перше – запровадження жовтих та зелених внутрішніх COVID-сертифікатів. Жовті стають доступними для тих, хто отримав одну дозу вакцини проти коронавірусної хвороби, зелені – завершив курс імунізації. Окрім того, невдовзі сертифікати будуть включати всю історію “взаємодії” із COVID-19, зокрема, інформацію про те, чи вже хворіла людина.

Друга ключова зміна до Постанови стосується проведення масових заходів, роботи розважальних закладів, закладів громадського харчування та культури, спортивних центрів.

Відтепер власники закладів та організатори заходів можуть обирати на жовтому рівні, за яким із двох запропонованих варіантів вести діяльність.

  • Перший передбачає обслуговування клієнтів без перевірки документів, які б підтверджували їхній вакцинальний статус або негативний результат тестування. Але тоді треба обов’язково дотримуватись усіх обмежень відповідного рівня епіднебезпеки щодо проведення масових заходів та рівня заповненості закладів.
  • Другий варіант передбачає перевірку наявності у всіх учасників заходу, користувачів, відвідувачів та власне у самих організаторів (співробітників) документів, які б підтверджували отримання щеплення проти COVID-19 або відсутність у особи захворювання на коронавірусну хворобу
 
 
Найчастіші питання щодо нових змін стосовно нових правила міжрегіональних перевезень
 

З 21 жовтня набувають чинності нові правила міжрегіональних перевезень. Міністерство охорони здоров’я зібрало найчастіші питання щодо нових змін, з якими звертаються українці та відповідає на них.

▪️ Чи можуть ті, хто перехворів використати в транспорті COVID-сертифікат про одужання?

COVID-сертифікат на підставі одужання передбачений в додатку “Дія” та наразі перебуває на етапі тестування. Коли він стане доступним для користувачів “Дії”, тоді його можна буде використовувати для того, щоб скористатись громадським транспортом для поїздок між регіонами. Діяти такий COVID-сертифікат буде 180 днів.

▪️ Чи можна отримати паперову довідку про перенесену хворобу?

Отримання паперової довідки наразі не передбачено. Громадяни зможуть використати такий COVID-сертифікат в “Дії”, коли він стане доступним.

▪️ Чи можна показати сертифікат в Дії?

Так, для поїздок між областями можна показати цифровий сертифікат в додатку “Дія”. Підходить як “жовтий” внутрішній COVID-сертифікат (про отримання першої дози), так і “зелений” внутрішній COVID-сертифікат (про отримання повного курсу вакцинації).

▪️ Якщо я маю протипоказання до щеплення, чи можу я показувати таку довідку для міжрегіональних поїздок?

Наразі не існує затвердженої форми довідки про протипокази до вакцинації проти COVID-19.

Водночас, наголошуємо, що осіб, які дійсно мають абсолютні протипоказання до щеплення в Україні менше 1%. Йдеться про тяжку алергічну реакцію на першу дозу вакцини (анафілактичний шок) або гіперчутливість до одного з компонентів вакцини.

Постанова №1236 не передбачає, що громадяни можуть пред’являти під час міжрегіональних поїздок документ про протипокази до вакцинації.

Наразі громадяни можуть зробити ПЛР-тест або експрес-тест на COVID-19 та використати його у поїздках між регіонами.

▪️ Де можна взяти довідку про отримання першої дози вакцини?

Паперову довідку про отримання першої дози вакцини проти COVID-19 може видати лікар, який проводив щеплення. Йдеться про форму 063-О. Її також можна використати для поїздок міжрегіональним транспортом.

 

COVID-сертифікат про вакцинацію: як реагувати, якщо не вдається створити електронний документ?

Користувачі додатку “Дія” можуть отримати і міжнародний, і внутрішній COVID-сертифікати. Відтак, їхні власники можуть не лише зручно перетинати кордон, але й користуватися документом всередині країни. Приміром, у випадку введення обмежень “жовтого”, “помаранчевого” та “червоного” рівня  епідемічної небезпеки. Йдеться про можливість користуватися послугами міжрегіональних перевезень, відвідувати громадські місця чи брати участь у масових заходах. 

Незважаючи на велику кількість успішно згенерованих COVID-сертифікатів, Міністерство охорони здоров’я продовжує фіксувати випадки, коли отримати онлайн документ не виходить. Кожен з таких випадків ретельно проаналізований, розібраний та, за можливості, виправлений. На підставі цих кейсів, ми зібрали перелік найбільш поширених запитів та підготували алгоритм дій, які допоможуть усунути проблеми з генерацією сертифіката.  

Питання 1:  Якщо ви отримали статус «Не має даних про вас» після запиту на створення документа 

Якщо ви робили запит через мобільний застосунок Дія, спробуйте повторити його через портал Дія (diia.gov.ua), використовуючи свій електронний підпис для входу.

Якщо і портал Дія відповів, що "Немає даних про вас", зверніться до Вашого сімейного лікаря або до лікаря, який робив Вам щеплення, із запитом - перевірити ваші персональні дані, зокрема такі як: 

1. ПІБ українською та англійською, як у паспортних документах.

2. РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків, раніше називався – індивідуальний податковий номер — ІПН).

3. УНЗР - це унікальний номер запису, що вноситься про кожного громадянина України до Єдиного демографічного реєстру і допомагає зробити  цифрову ідентифікацію людини.

4. Дата народження, як у паспорті/свідоцтві про народження.

5. Актуальний номер телефону, на якому можливо приймати і відсилати смс.

Якщо у вас є дитина віком до 18-ти років, то переконайтесь, що в її картці пацієнта внесені її ж РНОКПП та УНЗР, а не ваші.

Також попросіть лікаря перевірити, чи немає дублів вашого профілю в системі, або співпадінь із профілем іншої людини.

Питання 2: Якщо ви отримали статус ««Помилка при генерації сертифіката» після запиту на COVID-сертифікат

Рекомендовано звернутися до вашого сімейного лікаря або до лікаря, який робив вам щеплення, із запитом - перевірити ваші персональні дані, які описані вище. 

Питання 3: Якщо ви отримали статус «На жаль, заява не підписана» після запиту на COVID-сертифікат 

Вам потрібно відновити Дія.Підпис. Для цього рекомендовано увійти до мобільного додатку або скористатись порталом Дія, використовуючи електронний підпис для входу.

Питання 4: Якщо ви отримали статус «Сертифікат про вакцинацію недоступний» з таким текстом «Ви зможете додати його лише після другого щеплення. Якщо ви вже його зробили, то зверніться до пункту вакцинації, щоб ваші дані внесли».

Рекомендовано оновити мобільний застосунок, після цього надіслати запит на генерацію COVID-сертифіката повторно або зробити це через сайт Дія (https://diia.gov.ua/), увійшовши в систему з допомогою електронного підпису.          

Питання 5: Якщо ви отримали статус «Сертифікат про вакцинацію недоступний» з таким текстом «Ви щепились не в Україні або дані про вакцинацію внесені не тим лікарем, який робив щеплення». 

Якщо вакцинація проти COVID-19 була зроблена за межами України, сформувати COVID-сертифікат, який би врахував виконану вами вакцинацію не є можливим. МОЗ працює над такою можливістю в майбутньому.                

Питання 6: Якщо ви отримали статус: “Номер партії вакцини помилковий”.                                         

Вам потрібно звернутися до лікаря, який провів щеплення і вніс медичний запис про вакцинацію до електронної системи охорони здоров’я, із запитом -  позначити внесене, як помилкове, і додати дані повторно, без помилки. 

Без такої дії ви зможете отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію і не отримаєте COVID-сертифікат. 

Питання 7: “На жаль, сталася помилка” 

Звертайтесь до технічної підтримки порталу та додатку “Дія”.

 

Як отримати та скористатись направленням на безоплатне КТ

Комп’ютерну томографію (КТ) призначають для визначення стану органів грудної клітини пацієнта. 

Йдеться про ситуації, коли неможливо провести ПЛР-тест на COVID-19, наявність дихальної недостатності чи існування супутніх патологій та випадки негативного ПЛР-тесту та загальний важкий стан пацієнта. Більше про показання до призначення КТ та ефективність цього методу діагностики читайте за посиланням https://bit.ly/3BKik7a.

Як пацієнту зробити безоплатне КТ?

  1. Пацієнт має звернутись до свого сімейного або лікуючого лікаря за медичною допомогою. У випадку, якщо лікар бачить таку потребу, то виписує пацієнту е-направлення на обстеження. У направленні, яке можна отримати на телефон, вказується лише код послуги та інформація про заклад та лікаря, який і створив це направлення. 
  2. Далі пацієнт обирає медичний заклад, який надає амбулаторну допомогу за контрактом з НСЗУ. Лікарня чи поліклініка має надавати послуги за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах”. Знайти необхідну лікарню можна на дашборді НСЗУ https://bit.ly/3DFPTb4 або зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77. 
  3. Надалі пацієнт має зателефонувати до відповідної поліклініки та уточнити, чи має медичний заклад апарат для проведення КТ (томограф) та лікаря, який його може зробити. У випадку позитивної відповіді, пацієнт записується на обстеження та приходить у визначений час для проведення безоплатного КТ. 

Якщо пацієнт перебуває на лікуванні у стаціонарі, то усі необхідні обстеження входять до відповідного пакету послуг та проводяться одразу в тій лікарні, куди його госпіталізували. Для надання відповідної допомоги лікарня має все необхідне. 

 
Що потрібно мати пасажирам для користування міжрегіональним транспортом з 21 жовтня у регіонах із жовтим та червоним рівнем епіднебезпеки?
 

Для користування міжрегіональним транспортом у регіонах із жовтим та червоним рівнем епіднебезпеки пасажирам потрібно буде мати один із вказаних документів:

➖ оформлений на порталі «Дія» або в однойменному додатку «жовтий» чи «зелений» міжнародний чи внутрішній COVID-сертифікат на підставі отримання однієї дози вакцини або повного курсу вакцинації

➖ іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях

➖ документ про отримання однієї дози вакцини – форма 063-О, яку можна взяти у лікаря, який проводив щеплення

➖ Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке можна оформити у лікаря, який проводив щеплення в пункті щеплення закладу охорони здоров'я, або в сімейного лікаря;

➖ негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, чинний 72 години

 

Чи необхідні антибіотики при лікуванні COVID-19

Перед багатьма, хто вже хворів раніше, незалежно від тяжкості  перебігу хвороби, поставало питання: чи необхідні антибіотики для лікування COVID-19? Зважаючи на актуальність теми, МОЗ надає роз’яснення. Коронавірусна хвороба COVID-19 має вірусне походження, власне про це говорить сама назва захворювання. Тому лікувати його антибіотиками  недоцільно, адже антибіотики НЕ діють на віруси, лише на бактерії. 
“Профілактичний” прийом антибіотиків теж абсолютно виключений з тієї ж самої причини: антибіотики не лікують коронавірус.
Натомість неконтрольований прийом антибіотиків може наносити значну шкоду здоров’ю, починаючи від побічних реакцій у конкретного пацієнта і закінчуючи збільшенням кількості антибіотикорезистентних бактерій (стійких до антибіотиків внаслідок змін або мутацій в їхніх ДНК). Якщо лікарі стикаються з антибіотикорезистентними бактеріями, для хворого це означає, що лікування може бути більш тривалим, менш ефективним, і, як наслідок, дороговартіснішим.
Тому рішення про застосування антибіотиків може ухвалити виключно лікар, в залежності від тяжкості перебігу хвороби, ступеня ураженості внутрішніх органів і, головне, наявності показань для їхнього застосування. 
Проте і лікар не робить таких призначень на власний розсуд. Лікування відбувається згідно зі Стандартом надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція», який постійно актуалізується з урахуванням оновлених рекомендацій ВООЗ, СDC, ЕCDC. Відповідним Наказом МОЗ визначений протокол "Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Згідно з протоколом лікування дорослих пацієнтів, можуть визначатися наступні ступені тяжкості хвороби: 

  • легкий ступінь тяжкості (відсутність утруднень дихання)
  • Підтверджений COVID-19: середній ступінь тяжкості
  • Підтверджений COVID-19: тяжкий перебіг захворювання 
  • Підтверджений COVID-19: критичний перебіг захворювання 

Лікування при легкому ступені, коли  пацієнт лікується амбулаторно, передбачає повноцінне харчування, достатню кількість рідини, симптоматичне лікування із застосуванням жарознижуючих засобів (парацетамол, ібупрофен тощо) при лихоманці та болю. І жодних антибіотиків.
При середньому ступені тяжкості антибактеріальні засоби також  протипоказані, вони можуть призначатися виключно за наявності лабораторно підтвердженої супутньої бактеріальної інфекції або при обґрунтованій підозрі на неї. При тяжкому та критичному стані використання антибіотиків розглядається також за умови приєднання бактеріальної флори.

Тож звертаємо увагу: призначати антибіотики при коронавірусній хворобі COVID-19 може виключно лікар за наявності супутньої бактеріальної інфекції. Вірусна інфекція не лікується антибіотиками. Прийом антибактеріальних препаратів без призначення фахівця може нанести значну шкоду вашому здоров’ю.

Чи варто робити комп’ютерну томографію при COVID-19?

Комп’ютерна томографія (КТ) – метод рентгенівського сканування, за якого пучок рентгенівського променю проходить через тканини людського тіла в різних напрямках. Фактично КТ дає змогу визначити стан будь-якого органу людини. У випадку із коронавірусною хворобою COVID-19 йдеться про КТ органів грудної клітини. 

Цей метод діагностики став ще більш популярним серед українців з початку пандемії. Проте, ефективність його використання для хворих на COVID-19 є сумнівною. У першу чергу, тому що відсутність змін на КТ не означає відсутність захворювання. 

Коли варто призначати КТ? 

  • При неможливості забезпечити ПЛР-діагностику коронавірусної хвороби COVID-19;
  • При наявності таких симптомів як дихальна недостатність чи існуванням супутніх патологій;
  • У випадку негативного ПЛР-тесту у пацієнтів із вираженими ознаками захворювання при їх важкому загальному стані. 

Позитивний тест на коронавірусну хворобу COVID-19 за умови задовільного стану пацієнта не є підставою для призначення КТ. 
У питанні направлення на комп’ютерну томографію лікарі мають спиратися на загальний стан пацієнта, наявність дихальної недостатності, показник сатурації (насиченості крові киснем), температуру тіла. 
Якщо існує підозра на інфікування COVID-19, то спочатку лікар має направити пацієнта на тестування. Якщо провести його неможливо, а стан хворого погіршується, тоді призначають КТ органів грудної клітини. Фахова спільнота не рекомендує використовувати КТ (​​https://bit.ly/3l6ZYXR)  як масовий метод для всіх, хто має ознаки коронавірусної хвороби. Водночас, спеціалісти радять послуговуватись методом ультразвукової діагностики для відслідковування захворювання. Його перевага в тому, що він не дає додаткову дозу опромінення, як у випадку із КТ (https://bit.ly/3l7caIj). 
Повторення КТ пацієнтам із важким та середнім перебігом захворювання рекомендують робити на 21-й день з початку захворювання та через півроку. Проте кожен випадок індивідуальний, тому рішення має ухвалювати лікар. 

 
Які документи необхідні для поїздок між регіонами з 21 жовтня?
 

Якщо ви пересуваєтеся в межах регіонів з "жовтим" рівнем епіднебезпеки вам необхідний один із таких документів:

- Документ про отримання хоча б однієї дози вакцини проти COVID-19
- Негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, який чинний 72 години.

Якщо ви виїжджаєте або прямуєте в регіон з "червоним" рівнем епіднебезпеки вам буде необхідний один із таких документів:

- Документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації
- Негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, який чинний 72 години.

Нові правила міжрегіональних перевезень не будуть поширюватись на неповнолітніх.
Йдеться, як про регулярні, так і нерегулярні перевезення пасажирів. А саме автомобільний транспорт на автобусних маршрутах, авіаційний та залізничний транспорт міжобласного сполучення.
Норми не будуть застосовуватись до міських та внутрішньообласних перевезень.
Відповідальність за дотримання вказаних правил несе перевізник.

 
Які особливості штаму “Дельта” в Україні?

Сьогодні 95% усіх виявлених випадків заражень коронавірусом в Україні припадають на штам “Дельта”.
Лікарі-інфекціоністи виявили певні особливості “Дельти” на території України: інфікована людина може мати симптоми 7-8 днів, а потім сатурація кисню різко падає із 92% до 70%. Таких людей важко витягти, їх підключають до апаратів штучної вентиляції легень.
За даними ВООЗ штам “Дельта” переважає над усіма іншими штами вірусу. Хвороба продовжує мутувати і з’являються нові варіації, але поки що вони не мають суттєвого впливу на загальну епідемічну картину.

 
Які ознаки легкого перебігу COVID-19?
 
Хворі на COVID-19 можуть по-різному переносити захворювання. Це залежить від ряду чинників та передбачити заздалегідь неможливо. Мінімізувати ризик тяжкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби, зокрема й від небезпечних штамів, допомагає вакцинація. Що підтверджує ряд досліджень https://bit.ly/3kYest6, https://bit.ly/2Y6id6K, https://bit.ly/3l5TLeS.

Як характеризується легкий перебіг захворювання:

▪️ Невисокою гарячкою (до 38° C), яка піддається корекції
▪️ Нежиттю та/або закладеністю носа
▪️ Головним болем
▪️ Болем у горлі
▪️ Міалгією (болем у м’язах)
▪️ Кашлем без ознак дихальної недостатності (таких як утруднене дихання, збільшення частоти дихальних рухів, кровохаркання)
▪️ Шлунково-кишковими проявами (нудота, блювання, діарея) без ознак зневоднення
▪️ Відсутністю змін психічного стану (порушення свідомості, млявість)
▪️ Спотворенням нюху (дизосмія), смаку (дизгевзія) та/або втратою нюху (аносмія), смаку (авгезія)

Водночас, цей перелік не є вичерпним, оскільки COVID-19 мутує, а тому перелік ознак може змінюватись. Через це потрібно робити тест при будь-яких ознаках гострої респіраторної інфекції. Це допоможе точно визначити: хворієте ви на коронавірусну хворобу чи у вас звичайна застуда.
Направлення на безкоштовне тестування зобов’язаний видати сімейний лікар. У випадку, якщо у вас немає сімейного лікаря, або він з якихось причин не надав направлення на тестування, телефонуйте на гарячу лінію 0 800 60 20 19.
Важливо, що симптоматика легкого перебігу захворювання не означає, що стан пацієнта не буде погіршуватись.
Тому необхідно консультуватись із сімейним лікарем та, у разі погіршення самопочуття, терміново йому про це повідомляти. У екстрених випадках необхідно телефонувати на 103 для виклику медичної бригади. Більше про те, у яких випадках може знадобитись госпіталізація можна прочитати за посиланням https://bit.ly/3ovlaJ7.
Основним способом зменшити ризик смерті та тяжкого перебігу коронавірусної хвороби є вакцинація. Для того, щоб отримати щеплення необхідно обрати найближчий пункт вакцинації та зручний час https://list.covid19.gov.ua/.

 

Чи можливо без попереднього запису чи реєстрації отримати щеплення від COVID-19?

З 7-9 жовтня 2021 року в пунктах щеплень від COVID-19, які відкрилися в окремих відділеннях Укрпошти в усіх регіонах країни, вже вакцинували 13 472 людей. Першу дозу антиковідної вакцини тут отримали 8 832 пенсіонери, другу дозу – 4 265 пенсіонерів.
Також у цих пунктах продовжилася вакцинація працівників самої Укрпошти. За четвер-суботу першу дозу отримали 326 співробітників, другу – 49.
У співпраці з Міністерством охорони здоров’я України у відділеннях Укрпошти запрацювали перші тимчасові пункти вакцинації. Вакцинуватися в них можуть всі охочі – для цього потрібно просто зайти у відділення Укрпошти, де проводить щеплення мобільна бригада, і без попереднього запису чи реєстрації отримати щеплення. Із собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код.
У зоні ризику важкого перебігу та смерті від COVID-19 – люди літнього віку та люди з хронічними захворюваннями. За даними електронної системи охорони здоров’я, 82% померлих від COVID-19 за весь період в Україні — люди віком від 60 років. Наразі понад 3 млн літніх українців отримують пенсію у відділеннях Укрпошти.
Пункти щеплень у відділеннях Укрпошти допоможуть захистити від важкого перебігу COVID-19 та зберегти життя мешканців найменших і найвіддаленіших населених пунктів, оскільки поштові відділення є навіть у тих невеликих містах і селах, де немає закладів охорони здоров’я.

Більше інформації про вакцинацію проти COVID-19 на vaccination.covid19.gov.ua.

 
Як можна комбінувати вакцини від COVID-19? 
 
В Україні, як і в багатьох інших країнах, дозволено в певних випадках комбінувати різні вакцини проти COVID-19. Звичайно, найкраще використовувати одну й ту саму вакцину як для першого, так і для другого щеплення. Втім, якщо та сама вакцина недоступна, або на першу дозу сталася важка реакція (наприклад тромбоз), можливо введення вакцин за такою схемою:

▪️ 1-ша доза AstraZeneca (Covishield, SKBio, Vaxzevria), 2-га – Comirnaty чи Moderna через 12 тижнів
▪️ 1-ша доза Comirnaty чи Moderna, 2-га – Moderna чи Comirnaty через 28 днів

Усі вакцини AstraZeneca різних виробників (Covishield, AstraZeneca-SKBio, Vaxzevria) мають однаковий склад та технологію виробництва і тому є взаємозамінними. Наведені схеми комбінування різних вакцин були добре досліджені та визнані безпечними та ефективними.
Запишіться на щеплення від COVID-19 до зручного пункту чи центру вакцинації. Адреси та контакти на https://list.covid19.gov.ua/

Чи можна згенерувати COVID-сертифікат про вакцинацію людям, які отримали різні вакцини?

Від 30 вересня 2021 року  в застосунку Дія та на порталі можна згенерувати COVID-сертифікат про вакцинацію людям, які отримали різні вакцини. Першою дозою може бути вакцина AstraZeneca/CoviShield, Moderna або Comirnaty/Pfizer-BioNTech. Другою дозою — Moderna або Comirnaty/Pfizer-BioNTech.

Зараз існують декілька видів COVID-сертифікатів:

  • “Жовтий” внутрішній, що генерується після щеплення першою дозою дводозної вакцини. Він діє 120 днів та доступний у застосунку Дія на iOS. Згодом буде і на Android.
  • “Зелений” внутрішній, що генерується після повного курсу вакцинації. Він діє 365 днів.
  • Міжнародний COVID-сертифікат, що також генерується після повного курсу вакцинації на 365 днів. Але у кожної країни є свої терміни дії сертифікатів, то ж радимо заздалегідь перевіряти цю інформацію перед подорожжю на сайті МЗС.

Міжнародний сертифікат можна також згенерувати і роздрукувати на порталі Дія. Так українці, які не мають ID-картки або закордонного біометричного паспорта, або Дія.Підпису, зможуть отримати сертифікат та подорожувати з ним. Документ сформується у форматі PDF. Ви можете його роздрукувати або просто зберегти файл на телефоні чи іншому пристрої та демонструвати QR-код з екрана. Як згенерувати міжнародний COVID-сертифікат на порталі Дія, дивіться у відео.

Міжнародні COVID-сертифікати в Дії офіційно визнані в ЄС, а українці можуть вільно подорожувати до щонайменше 43 країн. Список розширюється щомісяця, його можна перевірити за посиланням.

Сертифікат можна згенерувати в декілька кліків. Для цього потрібно оновити застосунок в AppStore або Google Play. Потім у застосунку Дія потрібно натиснути "Послуги", вибрати пункт "COVID-сертифікати" та натиснути "Отримати сертифікат".
Далі Дія.Підписом підписати згоду на отримання даних з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) до Дії — і все. Дані про вакцинацію підтягнуться автоматично. Сертифікат з’явиться поруч із вашими іншими цифровими документами в застосунку.

 
Як згенерувати COVID-сертифікат для користувачів iOS?
 

МОЗ та Мінцифра запускають “жовті” внутрішні COVID-сертифікати в Дії на iOS. Внутрішні “жовті” COVID-сертифікати можна згенерувати в застосунку Дія для користувачів iOS. Для користувачів Android ця опція буде доступна згодом, очікується підтвердження від Google Play. “Жовтий” сертифікат можна отримати наступного дня після першої дози вакцинації дводозною вакциною. Він діятиме 120 днів.

Як згенерувати COVID-сертифікат в Дії?

1️⃣Завантажте або оновіть застосунок в AppStore

2️⃣Потім у застосунку Дія потрібно натиснути "Послуги", вибрати пункт "COVID-сертифікати" та натиснути "Отримати сертифікат"

3️⃣Далі Дія.Підписом підписати згоду на отримання даних з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) до Дії

Дані про вакцинацію підтягнуться автоматично. Сертифікат з’явиться поруч із вашими іншими цифровими документами в застосунку. Якщо сертифікат не вдалося згенерувати, зверніться в службу підтримки (https://chat.diia.gov.ua/)


Що таке COVID-сертифікат «жовтий» або «зелений»?


COVID-сертифікат буде двох видів
(«жовтий» або «зелений») та міститиме інформацію про вакцинацію, негативний результат тесту (діє 72 години) чи одужання від COVID-19.
У «жовтому» сертифікаті вказується інформація про перше щеплення, «зеленому» — про повний курс. Документи матимуть кольорові відмітки виключно в цифровому форматі.
У разі впровадження «жовтого» рівня епіднебезпеки навчальні заклади працюватимуть, якщо 80% працівників матимуть «жовтий» чи «зелений» COVID-сертифікат. А якщо діятиме «червоний» рівень — при наявності в 100% працівників «зеленого» COVID-сертифіката.
Водночас обмеження «жовтого» рівня не застосовуватимуться, якщо 80% відвідувачів масових заходів матимуть «жовтий» чи «зелений» COVID-сертифікат. Якщо йдеться про «червоний» рівень — при наявності в 100% відвідувачів «зеленого» COVID-сертифіката.

Чи можуть іноземці та особи без громадянства вакцинуватися від COVID-19 в Україні?

Усі іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, можуть вакцинуватися від COVID-19 за тією ж процедурою, що й українські громадяни. Вони можуть записатися на щеплення до найближчого пункту щеплення чи центру вакцинації онлайн або за їхніми контактними телефонами. Перелік і контакти центрів та пунктів можна знайти на сайті list.covid19.gov.ua або за номером 0 800 60 20 19.
Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», право на безоплатні послуги з охорони здоров’я, зокрема на щеплення, мають іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, та особи, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.
Для іноземців та осіб без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, медичні послуги мають покриватись за рахунок власних коштів, коштів добровільного медичного страхування чи інших джерел, не заборонених законодавством. Сама вакцина від COVID-19 є безоплатною.
Усі іноземці та особи без громадянства, яких щепили двома дозами протиковідної вакцини в Україні, можуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію від COVID-19. Вони можуть отримати його в лікаря, який проводив щеплення, або, якщо вони підписали декларацію з сімейним лікарем, то цей документ можна отримати в нього.

 
Як згенерувати COVID-сертифікат в Дія?

Українці можуть знову подорожувати без обмежень до країн Європи. Минулого тижня ЄС офіційно визнав українські COVID-сертифікати в застосунку Дія. Водночас Україна визнає сертифікати країн-членів ЄС та інших країн, що приєдналися до ініціативи Digital COVID Certificate.

COVID-сертифікат — це документ у Дії, який підтверджує статус про вакцинацію. Сертифікат можна згенерувати в декілька кліків. Потрібно оновити застосунок у PlayMarket або AppStore. Потім у Дії треба натиснути "Послуги", вибрати пункт "COVID-сертифікати" та "Згенерувати сертифікат". Далі Дія.Підписом потрібно підписати заяву на передачу даних з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) до Дії.

Згенерувати Дія.Підпис можливо наступним чином:

Протріть фронтальну камеру, щоб випадкові відбитки пальців не заважали ідентифікації. Краще робити це на однородному тлі та із яскравим освітленням.
Наведіть камеру на обличчя. Потрібно, щоб воно потрапило в зелену рамку на екрані.
Виконайте вказівки застосунку. Треба буде нахилити голову чи покрутити обличчям, щоб система змогла перевірити ваше фото із біометрією в реєстрі.
Система робить фінальне фото — і все. Отже, ніхто не зможе підробити ваш підпис, бо ви підтвердили свою особу.
Після цього сертифікат з’явиться поруч із вашими іншими цифровими документами в застосунку. Увесь процес займає кілька хвилин. Усе дуже швидко та зручно.

Сертифікат діятиме впродовж 180 днів, з моменту отримання повного курсу вакцинації. Перевірити дійсність COVID-сертифіката можна буде за QR-кодом. Це зручно, адже не потрібно додатково впроваджувати спеціальне обладнання для перевірки. У QR-коді закодований документ. В аеропорту, коли ви приїдете в іншу країну, у вас перевірять ваш фізичний закордонний паспорт. А також зчитають QR-код вашого COVID-сертифікату в Дії. Ваші медичні і персональні дані не передаються в інші країни і розміщені тільки у вашому телефоні та в ЕСОЗ.

 

Чи можна уникнути нових штамів COVID-19 завдяки повній вакцинації?

Наразі повний курс вакцинації є ключем до захисту від усіх штамів COVID-19, включно з «Дельта». Найвищий рівень захисту досягається (від 7 до 14 днів) після останньої дози вакцини.

Водночас Європейське агентство з лікарських засобів та Європейський центр профілактики та контролю захворювань рекомендують  усім громадянам дотримуватися правил безпеки та продовжувати носити маски, зберігати соціальну дистанцію, незважаючи на повний курс вакцинації.

Чим небезпечний штам «Дельта»? 

У Великій Британії на «Дельта» штам коронавірусу припадає понад 90% поточних випадків COVID-19. https://cutt.ly/4QcXfO4

Симптоми при зараженні штамом «Дельта» відрізняються. Лихоманка, головний біль, біль у горлі та нежить поширені, тоді як кашель та втрата нюху чи смаку — менш поширені. Також повідомляють про серйозніші симптоми, включаючи порушення слуху, шлунково-кишкові проблеми та утворення згустків крові, що призводять до загибелі тканин та гангрени.

Відповідно до дослідження, проведеного вченими з Китаю концентрація вірусу в крові зараженої людини від штаму «Дельта» у 1000 разів більша ніж було в інфікованих диким штамом. Це означає, що у хворого набагато більша вірогідність виділяти вірус в зовнішнє середовище, що сприяє поширенню віруса на інших людей. https://cutt.ly/lQc3DHh

Ймовірність розвитку тяжкого перебігу хвороби при зараженні штамом «Дельта» набагато вища, якщо ви не вакциновані. Якщо все ж зараження відбулося, повністю вакциновані особи переносять хворобу безсимптомно або ж в значно легшій формі. https://cutt.ly/oQc3H2p

Ви можете вакцинуватись:
▪️ у найближчому пункті щеплення чи центрі масової вакцинації: https://list.covid19.gov.ua/
▪️ або до вас приїде мобільна бригада (до організованих колективів більше 50-ти людей та маломобільних громадян).
Дізнайтесь адресу та контакти найближчого місця вакцинації на сайті https://vaccination.covid19.gov.ua/ або за номером контакт-центру 0 800 60 20 19.

Як уберегтися від нового штаму «Дельта»? 

Індійський штам COVID-19 більш агресивний, ніж британський — ризик госпіталізації в разі зараження «Дельта» вищий в 2,26 раза, а реанімації — в 1,45 раза. Є низка рекомендацій щодо протидії індійському штаму коронавірусу:

☑️ імунітет зменшує шанси зараження вірусом;
☑️ потрібно вакцинуватися, поки все відносно спокійно, особливо неімунним та людям із груп ризику;
☑️ після вакцинації протягом першого тижня необхідно посилити засоби індивідуального захисту: уникати людних місць і носити маски;
☑️ слід вести здоровий спосіб життя: дотримуватися правильного харчування та повноцінного сну.

За даними ВООЗ, на середину липня 2021 року штам «Дельта» поширився щонайменше в 111 країнах світу.

Експерти зазначають, що вакцини дієві також проти штаму «Дельта».

Наразі щеплення проти COVID-19 доступне:
▪️ у пунктах щеплення;
▪️ у центрах масової вакцинації;
▪️ за допомогою мобільної бригади (понад 50 людей).

Переглянути перелік пунктів щеплення та центрів масової вакцинації можна на офіційному сайті кампанії вакцинації проти COVID-19.

Як саме можна прийняти участь у 5 етапі вакцінування населення?

Хто може вакцинуватись в Україні?

▪️ Усі охочі українці старші 18 років,
▪️іноземці, які мають посвідку на постійне проживання в Україні,
▪️особи, які подалися на статус біженця в Україні або вже отримали цей статус.

Ви можете записатися на вакцинацію до зручного для вас пункту щеплення чи центру масової вакцинації. Контакти та адреси центрів можна знайти на https://list.covid19.gov.ua/ та за номером контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19. Якщо вам відмовляють у вакцинації через нестачу вакцин, звертайтеся Департаментів охорони здоров’я ОДА/КМДА за контактами: https://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja.

Якщо ви працівник охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, військовий чи працівник державних органів влади, зверніться до вашого роботодавця, щоб він сконтактував із регіональним координатором і вас вакцинували за місцем роботи. Або оберіть найближчий пункт чи центр вакцинації. Контакти регіональних координаторів можна отримати в Департаментів охорони здоров’я ОДА/КМДА.

Колективи з понад 50 осіб, охочих щепитися, можуть викликати мобільну бригаду з вакцинації за місцем роботи за телефоном контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19.

Якщо ви не можете самостійно пересуватися, викличте мобільну бригаду з вакцинації додому за телефоном контакт-центру 0 800 60 20 19 або за допомогою сімейного лікаря.

Українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополя, можуть вакцинуватися проти COVID-19 в окремих пунктах щеплення на підконтрольних Україні територіях Донецької, Луганської та Херсонської областей. Перелік пунктів - bit.ly/2T0bcC3. Для цього вам необхідно зателефонувати до контакт-центру 0 800 60 20 19.

Важливо! Запис у чергу на вакцинацію через сайт чи мобільний додаток “Дія” перестає працювати, адже тепер кожен охочий може записатися безпосередньо на саме щеплення.

Усі вакцини, які використовує Україна, ефективно запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя. Допоможіть записатися на щеплення від COVID-19 своїм близьким та зробіть це самі.

 

Чи можна вже вакцінуватись усім охочим від COVID-19?

Починається останній - 5-й етап вакцинації населення проти COVID-19, згідно з Дорожньою картою, на якому щеплюватимуть усіх охочих віком від 18 років.  При цьому пріоритет надаватиметься вразливим групам населення, зокрема людям віком від 60 років та людям із супутніми захворюваннями.
Серед пріоритетних груп залишаються також медики, освітяни, соціальні працівники та військові, які контактують з великою кількістю людей.
З відкриттям 5-го етапу запис у чергу на вакцинацію через сайт чи мобільний додаток “Дія” перестає працювати, адже тепер кожен охочий може записатися безпосередньо на щеплення.
Записатися на вакцинацію від COVID-19 можна до пунктів щеплень, які діють у більшості закладів первинної медичної допомоги, зателефонувавши в реєстратуру відповідного закладу. Також за телефоном чи онлайн можна зареєструватися на щеплення до центрів масової вакцинації, які відкриваються в різних містах України та працюють у робочі й вихідні дні. Повний перелік пунктів та центрів  з адресами й телефонами є на сайті vaccination.covid19.gov.ua.
Працівників сфери охорони здоров'я, освіти, соціальної сфери, військовослужбовців, працівників структур державної безпеки та структур, які забезпечують роботу держави,  працівників органів державної влади та місцевого самоврядування усіх рівнів, а також організовані колективи з понад 50 охочими щепитися вакцинують мобільні бригади за місцем їхньої роботи.
Люди, які не можуть самостійно пересуватися, можуть викликати мобільну бригаду з вакцинації додому за номером контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19 або через свого сімейного лікаря.
Наразі регіони забезпечені вакцинами та можуть розпочинати щеплення всіх охочих.
Щеплення здійснюють вакцинами Comirnaty/Pfizer-BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech, AstraZeneca (Covishield, SKBio) та Moderna. Кожна з цих вакцин ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя.
За відкриття нових пунктів щеплень та центрів масової вакцинації відповідають місцеві органи влади. Загальну координацію вакцинальної кампанії від COVID-19 і планування роботи мобільних бригад здійснюють регіональні координатори з вакцинації.

Дізнатися більше про вакцинацію проти COVID-19 за номером контакт-центру 0 800 60 20 19 та на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

Що робити, якщо ви вирішили подорожувати до іншої країни?

Повна вакцинація від COVID-19 не тільки захищає нас з вами від ускладнень та тяжкого перебігу хвороби, але й дозволяє повернутися до звичного життя і перетинати кордони. Країни дуже обережно підходять до зняття обмежень і самостійно встановлюють умови в’їзду. Йдеться про перелік документів, необхідних для перетину кордону, та про вакцини від COVID-19, щеплення якими визнає та чи інша країна.

Саме тому перед тим як купувати квитки та збирати валізи, наполегливо рекомендуємо зробити наступне:
- Перевірте правила в’їзду до країни, в яку збираєтеся, на спеціальному сайті МЗС tripadvisor.mfa.gov.ua. Там ви знайдете умови в’їзду та транзиту, контакти посольств та консульств.
- Дізнайтеся, чи інформація про ваше щеплення внесена в систему. Це можна зробити через свого сімейного лікаря (https://bit.ly/3wdP7h3). Саме сімейний лікар видає Міжнародне свідоцтво про вакцинацію тим, хто завершив повний курс щеплень від COVID-19.

Всі вакцини, які використовуються в Україні, затверджені ВООЗ. Зараз МЗС у співпраці з МОЗ та Мінцифрою проводить переговори з країнами про взаємне визнання міжнародних документів про імунізацію від COVID-19.

Яка різниця між Міжнародним свідоцтвом про вакцинацію та “Ковідним сертифікатом”?

Особи, щеплені двома дозами вакцини від COVID-19, вже можуть отримати в Україні Міжнародне свідоцтво про вакцинацію - документ про зроблені щеплення, який відповідає міжнародним медико-санітарним нормам (bit.ly/normy_zakon).
Слід відрізняти таке свідоцтво від “ковідного сертифікату” (він же “ковідний паспорт”, “зелений сертифікат” тощо) - документу, який зараз розробляється в Україні з урахуванням вимог ЄС та ВООЗ та планується до запуску з 1 липня 2021 р.

В чому різниця?
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію:
- вже затверджене, його вже можна отримати, якщо ви завершили цикл імунізації від COVID-19;
- свідчить про те, що людина повністю вакцинована від COVID-19;
- можна отримати лише в паперовому форматі;
- видається в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров'я;
- використовуватиметься для перетину державних кордонів тих країн, які визнаватимуть це свідоцтво.

“Ковідний сертифікат”:
- зараз розробляється в Україні за зразком Digital Green Certificate ЄС та Smart Vaccination Certificate ВООЗ, планується до запуску в липні;
- міститиме інформацію не тільки про вакцинацію, але й про негативні результати ПЛР-тестів чи про одужання після COVID-19;
- видаватиметься як в електронній, так і в паперовій формі, міститиме QR-код;
- можна буде отримати в паперовій формі в закладах охорони здоров’я, а в електронній - через “Дію”;
- планах зробити 2 версії: внутрішній - для користування всередині країни, і зовнішній - для виїзду за кордон;
- через те, що міжнародні вимоги до такого сертифікату ще не затверджені, його формат може модифікуватися, щоб він відповідав вимогам ЄС та ВООЗ.

Чи можливо вакцинувати  працівників компанії?

Так. Компанії з понад 50 охочими вакцинуватися можуть записатися на щеплення. Організовані колективи, що мають у своєму штаті понад 50 осіб, охочих вакцинуватися, можуть записати їх в чергу на щеплення проти COVID-19. Залишити заявку на виїзд мобільної бригади з імунізації до колективу можна за номером контакт-центру 0 800 60 20 19. Організовані колективи мають заздалегідь призначити відповідального за підготовку та організацію процесу вакцинації. Для проведення щеплення керівництву колективу потрібно заздалегідь скласти поіменні списки охочих вакцинуватися працівників. Таких людей має бути не менше 50. Проте потрібно врахувати, що одна мобільна бригада може зробити біля 100 щеплень за день. Щеплення організованих колективів відбуватиметься лише за наявності достатньої кількості вакцини та відповідно до етапів вакцинації. Дата приїзду мобільних бригад залежатиме від графіка постачання вакцини. Після отримання заявки коли підійде час вакцинації колективу регіональний координатор з вакцинації зателефонує відповідальній особі та повідомить усю необхідну інформацію для підготовки та проведення щеплень. Керівництво організованого колективу має забезпечити необхідні умови
Якщо охочих щепитися в організованому колективі менш ніж п'ятдесят, у Міністерстві охорони здоров'я радять їм записатися до листа очікування вакцинації індивідуально на сайті або у мобільному додатку "Дія" чи за номером контакт-центру 0 800 60 20 19.

Чи можливо отримати Сертифікат про вакцинацію?

МОЗ опрацьовує впровадження ковідних сертифікатів – це робоча назва внутрішнього документа, який міститиме дані про вакцинацію, про зроблені негативні ПЛР-тести або одужання від COVID-19. Документ розробляють з урахуванням вимог Digital Green Certificate Єврокомісії та Smart Vaccination Certificate ВООЗ, з метою вільного та безпечного пересування громадян під час пандемії коронавірусу. Дані вноситимуть через електронну систему охорони здоров'я, а сам сертифікат можна буде отримати у лікаря або згенерувати у додатку чи порталі «ДІЯ». До впровадження ковідних сертифікатів українці, яким зробили дві дози щеплення, зможуть отримати за їх запитом і за потреби пред'явлення при перетині державного кордону паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке є чинним. Ковідний сертифікат планується запустити в Україні до 1 липня.

Як безпечно доглядати за людиною з Covid-19 вдома?

Якщо є можливість, виділіть окрему кімнату для хворої людини. Приміщення має бути добре провітрюваним. Потрібно постійно провітрювати ванну, туалет, кухню.
Якщо виділити окрему кімнату неможливо, тримайте дистанцію не менше 1 м від хворого.
Скоріше за все людина з COVID потребуватиме догляду. Якщо у вас велика родина, призначте лише одну особу по догляду не з категорії ризику розвитку ускладнень. Вона має завжди бути у медичній масці, коли заходить до пацієнта з COVID. Слід використовувати виключно одноразові маски та ретельно вимити руки після їх зняття.
Після будь-яких контактів із хворим потрібна гігієна рук. Використовуйте одноразові паперові рушники або індивідуальні тканинні рушники.
Взагалі уникайте обміну особистими предметами, такими як посуд, рушники, постільна білизна. А також не використовуйте спільні гаджети.
Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні поруч із хворим звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом. Також слід дезінфікувати поверхні ванної та туалету.


Чи є запис до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19?

Так. З 1 березня 2021 року, в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації.
Усі гомадяни можуть записатись до списку очікування в зручний спосіб:

На сайті vaccination.covid19.gov.ua;

Через контакт-центр МОЗ: 0 800 60 20 19;

Через портал державних послуг ДІЯ: 

  • Як записатися до листа очікування — інструкція для порталу Дія: https://youtu.be/F5rjN41GY7Y

  • Як записатися до листа очікування — інструкція для застосунку Дія: https://youtu.be/z0VY0nPgBbg


Важливо! Зараз формується саме список очікування на вакцинацію. Коли настане етап вакцинації групи, до якої ви належите, з вами зв’яжуться та запропонують обрати конкретну дату та час щеплення. Усі щеплення є добровільними й безоплатними. Дізнайтеся більше про вакцинацію від COVID-19 на сайті vaccination.covid19.gov.ua. Реалізація послуги - завдяки Програмі EGAP, що реалізується Фондом Східна Європа й фінансується Швейцарією та експертній підтримці проєкту USAID/UKaid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS». 


Як впоратись зі стресом під час пандемії?

Стрес негативно впливає на ментальне та фізичне здоров’я людей. Тому дуже важливо навчитись ним керувати. Практичні навички та техніки для того, щоб краще справлятися зі стресом, підготувала World Health Organization Ukraine. У посібнику ВООЗ можна знайти відповіді на такі питання: що впливає на нашу поведінку і чому ми починаємо робити те, що погіршує наше життя? Як навчитися краще зосереджуватися та включатися в життя? Як подолати емоційну бурю? Наведені техніки допоможуть покращити емоційний стан, зменшити тривогу, знизити рівень стресу та зміцнити впевненість у власних силах, незважаючи на несприятливі зовнішні обставини. Переглянути або скачати пам’ятку можна за посиланням https://cutt.ly/GlbcjG5


Чи може депресія бути наслідком захворювання на COVID-19?

Одним із важливих та складних наслідків захворювання на COVID-19 є депресія. Депресія - це захворювання, не настрій, не слабкість, не різновид ліні, не брак мотивації і не вигадка. Депресія відрізняється від змін настрою. Хандру можна подолати силою волі, бажанням чи навіть необхідністю - вставати та йти на роботу, виводити собаку та ін. На депресію сила волі та будь-які зовнішні обставини не діють. Людина більше не здатна долати емоційні спади та втратила контроль над ситуацією.
Депресія впливає на фізичний стан організму, настрій і психіку людини. Зникає мотивація будь-що робити, і мова не про цілі на рік та їх досягнення, а про побутові речі, такі як встати з ліжка, почистити зуби. Зникає бажання спілкуватися з людьми, виходити на вулицю. Виникає відчуття провини, безпорадності та самотності. Життя поступово втрачає сенс.
Діагностувати депресію та її причини може лише лікар. Як будь-яка хвороба, депресія може прогресувати, але виліковна. Метод обирає лікар: психотерапія, антидепресанти, когнітивно-поведінкова терапія.


Чи ефективні УФ-лампи для дезінфекції приміщень, де перебували хворі на COVID-19?


Використання екранованих УФ-опромінювачів ефективне для знезараження повітря під час інфекційних захворювань, які передаються повітряним шляхом. Вірус SARS-CoV-2 міститься в доволі великих краплях слизу, що їх виділяє під час чхання та кашлю хвора людина та які не перебувають у повітрі тривалий час. Тому знезараження повітря за допомогою екранованих УФ-опромінювачів не впливає на передавання SARS-CoV-2. Відкриті УФ-опромінювачі можна використовувати виключно як додатковий метод, після обробки поверхонь дезінфекційними розчинами.


Які дезінфекційні розчини ефективні проти вірусу SARS-CoV-2?


Для дезінфекції в осередках забруднення новим коронавірусом, який спричиняє захворювання COVID-19, рекомендовано використовувати дезінфекційні засоби зі специфічною активністю проти РНК-вмісних ліпофільних вірусів. Вона визначається під час державної реєстрації дезінфекційного засобу. Слід дотримуватись концентрації дезінфекційного засобу та часу експозиції, які рекомендовані виробником.
Проти коронавірусу SARS-CoV-2 ефективні хлоровмісні засоби, перекис водню та дезінфекційні засоби із вмістом спирту не менше 60%.


Які можуть бути наслідки після COVID-19?

Кожна п’ята людина після COVID-19 стикається із наслідками, пов’язаними із психічним станом - депресія, проблеми зі сном, а також те, що називають туман в голові.
Треба зрозуміти та прийняти той факт, що все це - наслідки хвороби. Після важкої хвороби деякі буденні речі можуть потребувати більше зусиль. Повільно повертайтеся до виконання обов’язків на роботі. Необхідно більше рухатись та бути фізично активними, це позитивно впливає на кровообіг, і мозок тому, що таким чином отримує достатньо кисню для відновлення мисленнєвого процесу. Відновіть піклування про свої основні потреби та не забувайте підтримувути соціальні контакти.
Нажаль іноді проблеми ментального здоров’я складно вирішити без відповідного лікування. Якщо пам’ять та мислення не покращуються, втомлюваність не минає потрібно звернутись за медичною допомогою до свого сімейного лікаря, з яким ви уклали декларацію. За потреби він призначить додаткові обстеження або випише направлення на консультацію. 

Чи можна вакцинувати дитину під час пандемії COVID-19? 

Вакцинуватися можна і дуже важливо! Чи довго триватиме ситуація з COVID-19, наразі невідомо, а призупинення вакцинації та низький рівень охоплення щепленнями загрожують спалахами інфекційних хвороб. Тож дітей украй необхідно захистити від інфекцій, проти яких проводять вакцинацію. Окрім того, і дорослим важливо подбати про власний захист від інфекційних хвороб.
Зважаючи на непросту ситуацію із COVID-19, ЮНІСЕФ розробили максимально прості й зручні для користування порадники з вакцинації і для батьків, і для медичних працівників, і навіть для діток. В разі потреби завантажуйте ці документи для себе, поширюйте в медичному закладі, в якому працюєте, щоб якомога більше людей могли вакцинувати себе і своїх дітей під час час пандемії COVID-19.
На сторінці ЮНІСЕФ ви можете обрати потрібний чек-лист, і коли за посиланням відкриється pdf-файл - збережіть його на свій комп'ютер. 

 

Чи можливо відразу вилікуватися від COVID-19?

Не завжди. Хтось не відчуватиме жодного дискомфорту вже за кілька тижнів після COVID-19. У деяких можуть зберігатися симптоми багато тижнів після того, як гостра інфекція вже минула. Мова про так званий “long COVID”.
В Україні статистика щодо симптомів тривалого COVID не ведеться. У Великобританії приблизно у кожної п'ятої людини, яка мала позитивний результат на COVID-19, були симптоми, що тривали 5 тижнів і довше, а у кожної десятої - симптоми тривали 12 тижнів або довше.
До найпоширеніших довготривалих симптомів належать: сильна втома; задишка, біль у грудях, болі в суглобах; кашель, головний біль, біль у горлі, зміни у відчуттях смаку та запаху; проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги; депресія та тривога, порушення сну; посилене серцебиття; запаморочення. 
Зараз вже COVID-19 розглядається як хвороба, яка в першу чергу вражає легені, але вірус здатен пошкодити багато інших органів. Зокрема, COVID-19 впливає на серце, мозок, кровоносні судини, і саме через це збільшується ризик появи довгострокових проблем зі здоров'ям.

 

Який тест дозволяє уточнити факт раніше перенесеної COVID-19?

Тестування на визначення антитіл дозволяє виявити раніше перенесену інфекцію навіть у тому випадку, якщо вона протікала безсимптомно. Такі тести також відомі під назвою серологічних досліджень, і для їх виконання, як правило, необхідні зразки крові, в яких визначають рівень антитіл, що виробляються у відповідь на зараження. У більшості людей антитіла починають вироблятися в період від кількох днів до кількох тижнів після зараження, і їх наявність може вказувати на перенесену інфекцію. Тести на визначення антитіл не придатні для діагностики COVID-19 незабаром після зараження або на ранніх етапах хвороби, але допомагають виявити раніше перенесену хворобу.


Що таке експрес-тести?

Експрес-тести (також звані діагностичними експрес-тестами (ДЕТ) визначають наявність вірусних білків (так званих антигенів). Зразок матеріалу отримують з порожнини носа або з горла за допомогою тупфером. Ці тести дешевше, ніж ПЛР, і дозволяють швидше отримати результат, хоча їх точність, як правило, нижче. Результати таких тестів найбільш достовірні в умовах інтенсивної циркуляції вірусу серед населення та в тих випадках, коли зразок матеріалу береться в період найбільшої заразніості носія інфекції. Позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену має бути підтверджений ПЛР-тестом.

Оновлено 15 січня 

Чи можна повторно захворіти на COVAD-19 та яких заходів уживати, щоб запобігти повторному інфікуванню?

Так, повторне інфікування можливе. Доки немає науково обґрунтованих доказів щодо тривалості імунітету й рівня його напруженості, найкращий спосіб запобігти інфікуванню — це уникати впливу вірусу. Для цього слід дотримуватися простих рекомендацій:

  • ретельно і часто мийте руки щонайменше 40 секунд, за відсутності такої можливості — користуйтеся антисептиками із вмістом спирту від 60%;
  • не торкайтеся обличчя, особливо очей, рота, носа;
  • дотримуйтеся фізичної дистанції — 1метр від інших;
  • одягайте маску в громадськихбудинках і спорудах та громадському транспорті, маска має закривати ніс і рот;
  • кашляйте і чхайте у згин ліктя чи одноразову серветку;
  • стежте за своїм здоров’ям, і якщо з’являються симптоми захворювання, негайно звертайтеся до лікаря.


У разі ускладнень від COVID-19 чи можуть працюючі пройти реабілітацію за кошти ФССУ?


Так. Зокрема, у разі ускладнень за профілем кардіо-пульмонарної реабілітації та нейрореабілітації. Після оформлення висновку ЛКК заклад охорони здоров’я інформує робочий орган Фонду про потребу застрахованої особи в подальшому лікуванні на базі реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу. Пацієнт передає представнику Фонду відповідну заяву про забезпечення лікуванням для подальшого укладення тристороннього договору із санаторно-курортним закладом. 100% вартості відновлювального лікування, потрібного людині, покривається за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. У разі наявності питань або потреби в консультації щодо проходження реабілітації за кошти Фонду, застраховані особи можуть звертатись до відповідних управлінь виконавчої дирекції ФССУ за територіальною ознакою.

Оновлено 13 січня

Де можна відстежувати актуальну інформацію про коронавірус SARS-CoV-2 у світі?

Головний інформаційний ресурс — офіційна сторінка Всесвітньої організації охорони здоров’я, де створене спеціальне сховище даних і актуальних інструкцій з епідеміологічних особливостей, профілактики і клінічного ведення нового коронавірусу. Цю інформацію оновлюють щоденно.

На сайті Європейського центру з профілактики та контролю захворювань є інформація щодо правильного поводження із контактами високого та низького ступенів ризику.

Також була створена онлайн-платформа для відстеження актуальної інформації щодо нового коронавірусу на сайті Університету Джона Гопкінса.


Чи змінювались правила припинення самоізоляції осіб, які прибули з тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях, АР Крим та м. Севастополя.

Кабінетом Міністрів України 5 січня 2021 року оновлено правила припинення самоізоляції осіб, які прибули з тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях, АР Крим та м. Севастополя.
А саме, не підлягають самоізоляції:
- особи (якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою) молодші 12 років та ті, які мають намір вступити до закладів освіти;
- працівники представництв офіційних міжнародних місій та організацій, акредитованих в Україні.
Відповідно до Постанови самоізоляція припиняється, за наступних умов:
- після 14 днів (термін самоізоляції) у разі відсутності симптомів;
- після отримання негативного результату ПЛР-тесту;
- після отримання негативного результату експрес-тесту на визначення антигена, який проведено після перетину контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з них. 


Як працюватимуть заклади харчування в період з 19 грудня 2020 р. до 28 лютого 2021 р.?

Закладам харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) забороняється робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години. Дозволяється надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
В закладах зарчування обов’язкове дотримання дистанцій, а саме розміщення відвідувачів у закладах на відстані не меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та не більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовленими самостійно (маски знімаються під час сидіння за столом для приймання їжі та/або напоїв).

Що робити, коли захворіли на COVID-19?

Консультуйтеся з лікарем телефоном або онлайн. При перевищенні температури 38 С телефонуйте 103.  Самостійний прихід у лікарню - збільшує ризик зараження інших людей або ймовірність заразитися самому (якщо COVID-19 ще не підтверджений). В разі неможливості зв’язатися з сімейним лікарем, треба зателефонувати для консультації в контакт-центр МОЗ України з питань Covid-19 0 800 60 20 19 (дзвінки безкоштовні).

Рівень насичення крові киснем (сатурація) – найбільш об’єктивний показник стану. Домовтеся зі своїм лікарем або лікаркою про періодичність контактів (телефоном або через месенджери), щоб мати постійний нагляд за симптомами. Киснева підтримка потрібна, коли показник сатурації нижчий за 95%. За такого показника, зв’яжіться з вашим лікарем або лікаркою, щоб обговорити подальші дії, або в контакт-центр МОЗ України з питань Covid-19 0 800 60 20 19 (дзвінки безкоштовні).

Чи штрафуватимуть за перебування без макси в гормадськіх приміщеннях та транспорті?

Так. Згідно закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX за перебування без маски в громадських приміщеннях та транспорті штраф становить від 170 до 255 грн. Неповнолітніх без масок - не штрафуватимуть.

Дотримання карантинніх заходів на вулицях, у парках, інших громадських місцях контролюють працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, які уповноважені органами місцевого самоврядування, вони проводять вибіркову перевірку документів, та можуть зробити електронний запит, чи потребує особа самоізоляції (зокрема про поширення на особу винятків, передбачених пунктом 21  постанови КМУ №1326 від 09.12.2020р.).

Які держави вважаються “зі значним поширенням COVID-19”?

  • Якщо кількість захворілих COVID-19 на 100 тис. населення за останні 14 днів перевищує кількість таких випадків в Україні.
  • Якщо у країні за останні 14 днів приріст нових випадків COVID-19 понад 30%, порівняно з попередніми 14 днями.

Перелік держав із значним поширенням COVID-19 формується Міністерством охорони здоров’я та переглядається кожні сім днів.

Які правила та обмеження регулюють роботу закладів громадського харчування?

На період дії карантину, робота таких закладів регулюється постановою КМУ № 1236 від 09.12.2020р. та Тимчасовими рекомендаціями, затвердженими постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 18 (у редакції від 02.06.2020 р. № 32).

Відповідно до постанови КМУ № 1236: 

  • робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години, суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос;
  • розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовленими самостійно (крім часу сидіння за столом для приймання їжі та/або напоїв);


Хто вирішує чи потрібна самоізоляція та хто повинен бути на самоізоляції?

Лікуючий лікар визначає на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я строк самоізоляції хворого на COVID-19 або особи з підозрою на інфікування COVID-19.

Строк самоізоляції становить 14 днів для осіб, які:
- мали контакт із хворим на COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування, з моменту контакту із хворим;
- здійснили перетин державного кордону або контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них і перебувають на самоізоляції з використанням системи через мобільний додаток, з моменту перетину державного кордону або контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них.

Чи є альтернативи замість 14-денної самоізоляції?

Послаблення карантинних обмежень покликані зробити максимально комфортним перебування іноземців, а також українців з тимчасово окупованих територій в Україні.
Замість обов’язкової самоізоляції через додаток “Вдома”, з приводу перетину кордону чи КПВВ, можна здати ПЛР-тест на наявність COVID-19. Якщо результат виявився негативним і людина не заражена - не потрібно проходити самоізоляцію.

Чи можна достроково припинити самоізоляцію?

Так. Якщо ви повернулися з-за кордону чи прибули з тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Криму чи Севастополя, і знаходитесь на самоізоляції - необхідно здати ПЛР-тест на COVID-19. У разі негативного результату, можна припинити самоізоляцію. Якщо особа, яка мала контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, чи людина з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом захворювання на COVID-19 у легкій формі за умови, що особа не потребує госпіталізації достроково припинити самоізоляцію без рішення лікуючого лікаря не можуть.

Хто контролює дотримання самоізоляції?

Люди, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають.
Поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюється за вибором особи в один із таких способів:
- працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування;
- з використанням системи через мобільний додаток «Вдома».
Люди, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають. 
Поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюється за вибором особи в один із таких способів:
- працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування;
- з використанням системи через мобільний додаток «Вдома».
Людина вважається такою, що обрала здійснення поточного контролю з використанням системи через мобільний додаток, з моменту авторизації в ній. До моменту авторизації поточний контроль здійснюється працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування.
Поточний контроль з використанням системи через мобільний додаток здійснюється за допомогою сукупності інформації, зокрема шляхом перевірки відповідності фотографії обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного додатка, та геолокації мобільного телефона в момент фотографування.
Після встановлення мобільного додатка в будь-який час протягом доби особа отримує повідомлення (push-повідомлення). У разі отримання повідомлення особа повинна протягом 15 хвилин з використанням мобільного додатка зробити фотографію свого обличчя.
У разі невідповідності геолокації або фотографії, відсутності зв’язку з особою через мобільний додаток, видалення, встановлення обмежень щодо передачі інформації за допомогою мобільного додатка до органів Національної поліції надсилається повідомлення про випадок порушення зобов’язання щодо самоізоляції. Надсилання повідомлення є підставою для подальшого здійснення органами Національної поліції, Національної гвардії контролю за виконанням зобов’язання щодо самоізоляції.
Надсилання повідомлення до органів Національної поліції не може бути окремою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.
Поточний контроль працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування, здійснюється шляхом проведення перевірки фактичного перебування осіб за зазначеними ними адресами самоізоляції.

Чи можна проводити екскурсії?

На період з  25 січня по 28 лютого 2021 р. на території України дозволено з обовязковим дотриманнм вимог проведення заходів за участю до 20 осіб, організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра. 


Оновлено 15 грудня

Що робити, коли захворіли на COVID-19?

Консультуйтеся з лікарем телефоном або онлайн. Самостійний прихід у лікарню - збільшує ризик зараження інших людей або ймовірність заразитися самому (якщо COVID-19 ще не підтверджений). 

Рівень насичення крові киснем (сатурація) – найбільш об’єктивний показник стану. Домовтеся зі своїм лікарем або лікаркою про періодичність контактів (телефоном або через месенджери), щоб мати постійний нагляд за симптомами. Киснева підтримка потрібна, коли показник сатурації нижчий за 95%. За такого показника, зв’яжіться з вашим лікарем або лікаркою, щоб обговорити подальші дії.

Як поводитися, якщо хворієте вдома?

Більшість людей із COVID-19 переносять хворобу легко. Якщо температуру легко вдається знизити, а рівень сатурація близько 98% – залишайтеся вдома, виконуйте медичні рекомендації. 

  • Приймайте жарознижувальні засоби, за необхідності. 
  • Дотримуйтеся самоізоляції, щоб не заразити інших. 
  • Повідомляйте близьких про всі зміни вашого стану й обов’язково зв’яжіться з лікарем. 
  • Якомога більше відпочивайте й пийте багато води під час хвороби.
  • Прикривайте захисною маскою рот і ніс при контакті з іншими людьми вдома чи поза помешканням. Не потрібно носити маску, коли ви самі в приміщенні. 
  • Якщо не можете носити маску через проблеми з диханням, кашляйте і чхайте в згин ліктя або серветку, яку одразу ж викидайте. 
  • Дотримуйтеся дистанції у 2 метри – це убезпечить людей навколо вас. 
  • Часто мийте руки з милом, протягом щонайменше 20 секунд. 
  • Використовуйте дезінфектор із вмістом спирту 70%, якщо немає мила та води. Натирайте ним поверхні рук, поки вони не стануть сухими. Не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота. 
  • Не використовуйте предмети домашнього вжитку, які належать іншим. Виділіть лише для себе посуд, рушник та постільну білизну, яких не будуть торкатися інші. 

У разі погіршення стану, і коли не можете додзвонитися до свого лікаря/лікарки, телефонуйте за номером 103.

Як поводитися вагітній у період пандемії?

Наразі точно не відомо, чи передається вірус від матері дитині під час вагітності та пологів. ВООЗ і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) рекомендують усім вагітним жінкам:  

  • Уникайте контактів та намагайтеся за можливості отримати медичні послуги телефоном або онлайн. 
  • Слідкуйте за самопочуттям. Телефонуйте лікарю або лікарці, якщо щось непокоїть, підвищена температура, кашель, нежить чи інші симптоми.
  • Звертайтеся по медичну допомогу якомога раніше, якщо належите до групи ризику. 
  • Обговоріть з акушеркою чи лікарем/лікаркою найбезпечніше місце для пологів. 
  • Складіть план дій, який допоможе вам почуватися впевненіше і спокійніше.

Чи можна годувати дитину грудьми, якщо хворію на COVID-19?

За інформацією ВООЗ, у грудному молоці хворих матерів не знаходили активний вірус SARS-CoV-2. Малоймовірно, що хвороба передається під час ГВ або через грудне молоко. Переваги грудного вигодовування перевищують потенційні ризики зараження COVID-19. Рекомендується продовжувати ГВ та забезпечувати контакт “шкіра до шкіри”, навіть якщо ви інфіковані.

  • Якщо годуєте грудьми – повідомте про це свою лікарку. 
  • Приймайте парацетамол для зниження температури. 
  • Годуйте грудьми так часто, як цього потребує маля. 
  • Використовуйте маску під час годування грудьми, щоб зменшити ризик зараження дитини. 
  • Мийте руки перед тим, як: надіти маску, узяти маля,  торкатися грудей або зціджуватися. 
  • Коли годуєте грудьми – уникайте кашлю або чхання на дитину.
  • Вимийте груди теплою водою з милом (протягом щонайменше 20 секунд), якщо на них могли потрапити інфіковані краплі слизу.
  • Обмежте свій догляд за дитиною до годування грудьми або зціджування. Купання, перевдягання, прогулянки, можуть взяти на себе партнер чи інші члени родини.

Якщо робите перерву у ГВ на період хвороби, повернутися до годування можна одразу, як почуватиметеся краще. Щоб швидше відновити лактацію, кожні дві години прикладайте малюка до грудей. 

Чи штрафуватимуть за перебування без макси на вулиці?

Ні. Але за перебування без маски в громадських приміщеннях та транспорті, штраф становить від 170 до 255 грн. Неповнолітніх без масок - не штрафуватимуть.

Які держави вважаються “зі значним поширенням COVID-19”?

  • Якщо кількість захворілих COVID-19 на 100 тис. населення за останні 14 днів перевищує кількість таких випадків в Україні.
  • Якщо у країні за останні 14 днів приріст нових випадків COVID-19 понад 30%, порівняно з попередніми 14 днями.

Чи обов’язково студентам проходити самоізоляцію після виїзду з окупованих територій?

По прибуттю на підконтрольну територію, студент та один із його супроводжуючих (якщо є), не зобов’язані проходити самоізоляцію.

Чи можна в’їжджати/виїжджати до/з тимчасово окупованого Криму?

Від 29 серпня КПВВ на адмінкордоні Криму працюють у звичному режимі. При в’їзді на підконтрольну територію необхідно встановити додаток “Дій вдома” та піти на самоізоляцію, або достроково припинити її після отримання негативного тесту на COVID-19. Діти до 12 років та працівники представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні не зобов’язані проходити самоізоляцію.


Які правила та обмеження регулюють роботу закладів громадського харчування?

На період дії карантину, робота таких закладів регулюється постановою № 641 та Тимчасовими рекомендаціями, затвердженими постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 18 (у редакції від 02.06.2020 р. № 32).

Відповідно до постанови № 641: 

  • На території регіону з «жовтим» рівнем епідемічної небезпеки, заборонена робота після 24-ї та до 7-ї години ресторанів, кафе, барів, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо. Дозволяється здійснення адресної доставки замовлень та на виніс.
  • На території з «помаранчевим» рівнем, додатково до обмежень «жовтого», у закладах харчування дозволяється на 50% заповненість посадкових місць у приміщенні.
  • За «червоного» рівня забороняється приймання відвідувачів. Можлива лише адресне доставлення замовлень.


Чи можна в’їжджати на територію тимчасово окупованого Криму?

Перетинати адмінкордон півострова можуть громадяни України та члени їх сімей з гуманітарних причин:

  • для подачі абітурієнтами документів до вишів;
  • за відсутності місця реєстрації, але за наявності підтверджень проживання в Криму чи на підконтрольній території;
  • для возз'єднання родини;
  • у випадку смерті чи важкої хвороби близьких родичів;
  • у інших випадках, коли є невідкладні обставини для в’їзду/виїзду.

При в’їзді на підконтрольну територію необхідно встановити додаток “Дій вдома”. Достроково самоізоляцію можна припинити після отримання негативного тесту на COVID-19.

Коли припиняться виплати допомоги на дітей ФОПів? 

У вересні завершилась програма виплат державної допомоги підприємцям на дітей. З квітня по липень підтримкою скористалися близько 83 тисяч ФОПів, на суму 554 млн грн.

Уряд надавав підтримку підприємцям 1 та 2 групи, у період жорсткого карантину. Послаблення карантинних обмежень дає змогу підприємцям повернутися до роботи. Тому у вересні тимчасова програма підтримки припиняється. 

 

Чи є альтернативи замість 14-денної самоізоляції?

Нові послаблення карантинних обмежень покликані зробити максимально комфортним перебування іноземців, а також українців з тимчасово окупованих територій в Україні.

Тому замість обов’язкової самоізоляції через додаток “Дій вдома” можна здати ПЛР-тест на наявність COVID-19. Якщо результат виявився негативним і людина не заражена - не потрібно проходити самоізоляцію.

Чи можна достроково припинити самоізоляцію?

Так. Якщо ви повернулися з-за кордону чи прибули з тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Криму чи Севастополя, і знаходитесь на самоізоляції - необхідно здати ПЛР-тест на COVID-19. У разі негативного результату, можна припинити самоізоляцію.

 

Який алгоритм дій для припинення самоізоляції?

1. Оберіть свою лабораторію серед тих, які мають доступ до електронної системи Центру громадського здоров’я України. Перелік.

Зверніть увагу! Лабораторії, які не мають доступу до системи ЦГЗУ, не можуть вносити результати тесту для скасування самоізоляції. Перелік установ може змінюватись. Переглядайте оновлення у день відвідування обраної лабораторії.

2. У лабораторії заповніть згоду на опрацювання даних. Якщо протягом останніх 14-днів перетинали кордон - вкажіть це в анкеті, разом з датою прибуття до України. Зазначте номер телефону, який використали для встановлення додатку “Дій вдома”.

3. Лабораторія внесе в електронну систему ЦГЗУ результат тесту. Інформація автоматично синхронізуються із сервісом “Дій вдома”.
4. Якщо результат виявився негативним, сервіс “Дій вдома” повідомить про дозвіл на припинення самоізоляції

 

Оновлено 18 червня

Скільки коштів виділив Уряд Фонду соціального страхування?

2,3 млрд гривень отримав Фонд соціального страхування. Ці кошти спрямують на:

- 1 807,7 млн гривень на погашення заборгованості перед застрахованими громадянами з оплати листків непрацездатності, пов’язаної із втратами ЄСВ;

- 289,1 млн гривень на оплату листків непрацездатності застрахованим громадянам, які перебуватимуть на самоізоляції;

- 181,9 млн гривень на одноразові виплати членам сімей медичних працівників, які померли від COVID-19.

Який розмір виплат становитиме медичним працівникам, у разі встановлення інвалідності або смерті від коронавірусної інфекції?

Уряд посилює соціальний захист медичних працівників. У разі встановлення інвалідності або смерті від коронавірусної інфекції:

І група інвалідності – виплата становитиме 840 тисяч 800 грн;

ІІ група інвалідності  – 735 тисяч 700 грн;

ІІІ група інвалідності – 630 тисяч 600 грн.

У разі смерті медпрацівника від COVID-19 під час виконання професійних обов’язків, родині загиблого виплатять  – 1 575 500 тис грн.

Кошти на виплати передбачені державним бюджетом і будуть виплачені через Фонд соціального страхування.

Чи є Урядові програми для підтримки внутрішньо переміщених осіб?

Внутрішньо переміщені громадяни, які не змогли працевлаштуватися у період карантину, отримуватимуть щомісячну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в установленому раніше розмірі та протягом одного місяця після скасування карантину.

Також для осіб, які не були працевлаштовані у період карантину, запроваджено механізм не застосовувати норми щодо припинення виплати.

Чи скасовує обов’язкову самоізоляцію чи обсервацію для громадян України, іноземців та осіб без громадянства послаблення карантинних обмежень?

Наразі послаблення карантину не скасовує самоізоляцію чи обсервацію. Проте є певні пом’якшення для тих, хто в’їжджає на територію України. Оскільки з 15 червня Україна відновила міжнародне авіасполучення, МОЗ зробив список країн, які за показниками захворюваності на COVID-19 розділено на “червону” та “зелену” зони. 

Іноземці із “зеленої” зони - не проходитимуть обсервацію.

Чи можуть особи з хронічними захворюваннями (цукровий діабет, ниркова недостатність, хронічні хвороби легень та серцево-судинної системи тощо) виходити на роботу? Чи зобов’язані залишатися в дистанційному режимі роботи до кінця карантину?

Уряд рекомендує забезпечити віддалену роботу, проте роботодавець вирішує чи допускати до роботи працівників, що належить до групи ризику. 

Головний санітарний лікар України рекомендував працедавцям тимчасово відсторонити від роботи осіб з груп ризику, визначених відповідно до Cтандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)». Це, зокрема, тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, імуносупресивні стани, тяжка хронічна патологія дихальної та серцево-судинної систем, ниркова недостатність, аутоімунні захворювання, тяжкі алергічні хвороби, цереброваскулярні захворювання в стадії декомпенсації, онкологічні захворювання.

Чи встановлюється на підприємствах різний час початку робочого дня (6:00, 7:00, 8:00 год), задля уникнення скупчення людей у громадському транспорті?

Центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям на час дії карантину рекомендовано розмежувати час початку та закінчення роботи для уникнення скупчення людей у транспорті. Крім того, рекомендується забезпечити позмінну роботу працівників або віддалену роботу в режимі реального часу.

Що робити роботодавцю у випадку, якщо виявлення хворого, людину із симптомами коронавірусу або контактну особу, серед працівників підприємства? 

Щодня необхідно проводити температурний скринінг безконтактним методом всім працівникам. Якщо робітник має температуру вище 37,2 або ознаки респіраторних захворювань - він не допускається до виконання обов’язків. У випадку, коли ознаки респіраторного захворювання виявилися на робочому місці - необхідно самоізолюватися.

 

Хто оплачує обсервацію та лікування на території України для іноземців?

На період дії карантину заборонено перетин кордону іноземцям, особам без громадянства (крім тих, осіб, які постійно проживають на території України, визнані біженцями або особи, які потребують додаткового захисту) без наявного поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування витрат, пов’язаних з лікуванням COVID-19 та обсервацією. Лікування та обсервація оплачується страховиком відповідно до поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування витрат, або такими особами самостійно.

10 червня

Чи можна проводити екскурсії?

Так. З 15 червня дозволено проводити екскурсії для груп не більше 50 осіб. 

 

Чи будуть послаблення карантину для тих, хто перетинає кордони тимчасово окупованих Донецької, Луганської областей та АР Крим?

Із 15 червня відновлять роботу КПВВ з тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях та АР Крим. Для громадян, які перетинають тимчасовий кордон, скасовується обов’язкова обсервація. Вони зможуть перебувати 14 днів на самоізоляції, використовуючи додаток “Дій вдома”. Тим, хто не погодиться на самоізоляцію - можуть відмовити у перетині кордону. 

Як оплачується робота працівника у випадку його хвороби чи самоізоляції через Covid-19?

Особам, які перебувають у лікарнях, а також на самоізоляції під медичним наглядом, Фонд соціального страхування України виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності. Допомога виплачується, починаючи з шостого дня непрацездатності, та за весь період до відновлення працездатності. Розмір оплати становить 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу), незалежно від страхового стажу. Винятки - медичні працівники. Їм допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Допомога призначається та надається за місцем роботи. Підставою для її призначення є листок непрацездатності.

3 червня


Чи потрібно в умовах адаптивного карантину погоджувати маршрути перевезення співробітників підприємства до місця роботи з територіальними органами Національної поліції?

З 22 травня у регіонах зі сприятливою епідемічною ситуацією послаблюється карантин. Тому дозволено регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні. Маршрути руху транспортних засобів, які були погоджені в період до 24.04.2020 та 11.05.2020 продовжують до кінця карантину, згідно з постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 (зі змінами).

Крім того, є умова для перевезення: число пасажирів має відповідати кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

Чи має право учасник АТО/ООС на безоплатне лікування від COVID-19?

Лікування від коронавірусу безкоштовне так само, як і підключення у разі необхідності до апарату штучної вентиляції легень. 
Дивитись брифінг 19.04 на YouTube.

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами. Це визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

В умовах стаціонару пацієнт отримує такі основні безоплатні послуги: тестування на SARS-CoV-2, лабораторні та інструментальні дослідження (ЕКГ, загальний клінічний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, визначення рівня глюкози крові), медичну допомогу відповідно до галузевих стандартів, кисневу підтримку, інтенсивну терапію та підключення до ШВЛ та ЕКМО за необхідністю, знеболення та медикаментозну терапію, консультації лікарів інших спеціальностей.

Скільки пасажирів можна перевозити в авто під час послаблення карантину?

У легкових авто може перебувати до 5 осіб включно з водієм (без урахування дітей віком до 14 років). Або більша кількість пасажирів за умови, що вони є членами однієї родини.

Коли відновиться авіасполучення?

З 5 червня в Україні відновлюється внутрішнє авіаперевезення, а з 15 червня — міжнародне повітряне сполучення з державами, які відкриють аеропорти для рейсів з України.

19 травня

Чи отримають допомогу по частковому безробіттю працівники, яким роботодавець не оплачує простій? Якщо так, у якому розмірі?

За законом України „Про зайнятість населення”, застраховані особи можуть отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину. Щоб отримати детальну інформацію, з урахуванням конкретного випадку, роботодавцям варто звернутися до міських, районних, міськрайонних та філій регіональних центрів зайнятості. Надання допомоги по частковому безробіттю, повернення зазначених коштів у разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася така допомога, а також її розмір - визначає “Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину”.

Чи може отримати допомогу на дітей фізична особа-підприємець, якщо вона не сплачує єдиний соціальний внесок, оскільки є особою з інвалідністю з дитинства?

Допомогу на дітей отримують фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку. Котрі сплатили єдиний внесок за всі місяці 2019 року, або протягом усіх місяців 2019 року, після державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Мінсоцполітики опрацьовує зміни до Порядку в частині надання права на отримання допомоги на дітей особам, які звільнені від сплати єдиного внеску.

Чи збережуться пільги на проїзд у приміському транспорті загального користування після завершення карантину?

Пільговий проїзд окремих категорій громадян може фінансуватися коштом місцевих бюджетів. Тому органи виконавчої влади та місцевого самоврядування вирішують питання щодо забезпечення пільгового проїзду.

Які заходи передбачені Урядом для підтримки внутрішньо переміщених осіб під час карантину?

Уряд посилив соціальний захист найбільш вразливих верств населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб, на період дії карантину та протягом 30 днів із дня його скасування. 

  • Заборонено перевіряти фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб при призначенні (відновленні) соціальних виплат.
  • Дозволено комісіями з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО ухвалювати рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соцвиплат без акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
  • Продовжено виплати різних видів державної соцдопомоги, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, які було призначено раніше, на період карантину та на один місяць після дати його скасування.
  • Зупинено строки для проходження фізичної ідентифікації, необхідної для виплати пенсій, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням COVID-19, та протягом 30 днів з дня його відміни. 
  • Заборонено зупинення АТ „Державний ощадний банк України” видаткових операцій за поточним рахунком у разі непроходження фізичної ідентифікації отримувачем соціальних виплат.
  • Забезпечено можливість отримувати кошти з доставкою додому через АТ „Укрпошта” одержувачам пенсій та грошової допомоги.

12 травня

Чи є введення карантину форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили)?  

Так. Згідно з Законом України “Про торгово-промислові палати в Україні” форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є: введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо.

 

Які нормативно-правові акти регулюють обмеження виїзду громадян України за кордон на роботу (за умови, що країна, до якої прямує працівник, дозволяє в’їзд)? Де розміщено офіційну інформацію стосовно відсутності заборони виїзду громадян за межі України?

Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежувати та встановлювати особливі умови для транспортного сполучення з країнами, на території яких виявлено небезпечні інфекційні хвороби. А також обмежувати в’їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства з цих країн, та виїзд українців до країн поширення хвороби. Це регулюється законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”. 

Указом Президента, введено в дію рішення РНБО “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, громадянам України рекомендовано утриматись від виїзду за кордон в країни, де зафіксовані випадки інфекції. 

Більшість іноземних країн, протидіючи розповсюдженню інфекції, заборонили в’їзд іноземців. Оперативна інформація про закриті іноземні кордони є на сайті Міністерства закордонних справ України. 

Наразі виїзд українців на роботу за кордон потребує особливої уваги, тому враховуються тимчасові обмеження та ситуації в інших країнах. 

Зараз опрацьовуються запити стосовно працевлаштування українських робітників за кордоном: в Австрії, Фінляндії, Данії, Норвегії та в інших країнах. 

 

Як учням, які не мають домашнього комп’ютера та інтернету, навчатися дистанційно? 

Якщо учень не має доступу до комп’ютера та інтернету, навчання відбувається за підручниками, а взаємодія з учителями за допомогою телефонного чи поштового зв’язку. 

Наприклад, учитель може спілкуватися з учнем (надавати консультації, рекомендувати виконання вправ, отримувати відповіді на поставлені питання) - у телефонному режимі, а виконані завдання отримувати поштою. 

Учитель може організувати самооцінювання учнями власної успішності, для проведення підсумкового оцінювання. Після виконання завдань учні отримають ключі для самоперевірки, критерії оцінювання та самооцінювання творчих робіт.

Крім того, з 6 квітня 2020 року розпочала роботу «Всеукраїнська школа онлайн». Для учнів 5-11 класів трансляція уроків здійснюється з одинадцяти предметів. А з 28 квітня 2020 року здійснюється трансляція уроків також для учнів 1-4 класів з чотирьох предметів.

Усі теми, що мали викладатися в школах впродовж карантину - будуть на відео у вільному доступі. 

 

Чи порушить режим самоізоляції 60-річна особа, якщо прибуде за викликом до суду? Чи є самоізоляція об’єктивною причиною, яка дозволяє такій особі не брати участь у судовому засіданні?

Під час дії карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. 

Чи заборонена під час карантину діяльність нотаріусів, адвокатів та аудиторів?

Нотаріусам (приватним і державним) - дозволено вчиняти усі нотаріальні дії, визначені статтею 34 Закону, у тому числі під час карантину. При роботі необхідно дотримуватися рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України та здійснювати профілактичні заходи: максимальний перехід на дистанційні форми спілкування при наданні консультацій та роз’яснень.

 

8 травня
Коли буде послаблення карантину?

За рішенням Уряду, перший етап послаблення карантину відбудеться з 11 травня. При цьому, карантинні заходи продовжено до 22 травня. За умови контролю над розповсюдженням, доступніості медичних ресурсів, +/- 10% кількості нових випадків 

Зняття обмежень: 

  • Парки
  • Сквери
  • Зони відпочинку
  • Лісопаркові та  прибережні зони
  • Салони краси
  • Перукарні
  • Літні майданчики просто неба в закладах громадського харчування тераси
  • Торгівлю непродовольчими товарами в магазинах (зокрема тих, що розташовані в ТРЦ)
  • Діяльність закладів громадського харчування на виніс (за умови, що об’єкт є оператором ринку харчових продуктів)
  • Магазинів дитячого одягу та взуття
  • Діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів альних контор
  • Музеї, музеї просто неба та історико-культурні заповідники
  • Стоматології
  • Заклади побутового обслуговування техніки
  • Тренування спортсменів (національних збірних команд)
  • Ринки* (за умови дотримання вимог)
  • Діяльність підприємств, які працюють у галузі ЗМІ
  • Здійснення кіно- та відеозйомок, репетицій в театрах, цирках т.і.

Попри суттєве пом’якшення карантину, необхідно дотримуватися правил безпеки для контролю над епідеміологічною ситуацією:

  • Обов’язково проводити термометрію співробітників та відвідувачів;
  • Дотримуватися соціальної дистанції;
  • Масковий режим. Клієнтів без маски не може заходити у приміщення, або це відповідальність надавача послуг (він повинен забезпечити клієнта маскою).

Місцева влада контролюватиме дотримання умов карантину, та в разі порушень - зможе обмежити роботу об’єктів з переліку.

Призупинено роботу закладів та об’єктів із підвищеним ступенем ризику:

  • Заклади освіти;
  • Дитячі майданчики;
  • Спортивні майданчики;
  • Прибережні зони відпочинку.

Що таке “адаптивний карантин”?

В Україні є області з вищим рівнем захворюваності на коронавірус, ніж в інших регіонах. Тому не можна послаблювати карантин скрізь однаково. 

Адаптивний карантин - це заходи, що вводяться в областях з високою кількістю хворих на COVID-19, та можуть відрізнятися від заходів у решті областей (можуть бути більш жорсткими). Рішення приймається комісіями з надзвичайних ситуацій в кожному окремому регіоні.

З 11 травня Україна переходить на систему адаптивного карантину. У областях з високим рівнем захворюваності карантинні заходи можуть стати більш жорсткими. Рішення буде ухвалено ближче до 11 травня. 

Наразі найбільшу кількість заражених зареєстровано у:

  • Чернівецькій, 
  • Тернопільській, 
  • Івано-Франківській областях. 

Тимчасові обмежувальні карантинні заходи в окремих районах можуть вводитися протягом року. 

Чи може Національна поліція в період карантину забороняти в’їзд автомобілям, що прямують з  інших областей?

Так. У зв’язку з епідемією, обласні ради та Київська міська держадміністрація можуть встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів. 

Міністерство внутрішніх справ та Національна поліція, в межах компетенції, забезпечують виконання цієї постанови. Зокрема —  обмеження переміщення між областями транспортних засобів.

У разі необхідності дозволено: проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів, температурний скринінг методом безконтактного вимірювання температури, при погіршенні епідемічної ситуації — обмежувати переміщення між областями, а також створювати на в’їздах і виїздах із території карантину контрольно-пропускні пункти.

 

Скільки осіб можна перевозити у легковому автомобілі на період дії карантину?

Кількість пасажирів у транспорті не повинна перевищувати кількість сидячих місць. Водії та пасажири під час поїздки повинні одягати захисні маски, а також дотримуватися санітарних та протиепідемічних заходів. 

До 22 травня 2020 р. заборонено регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, крім перевезення:

  • легковими автомобілями;
  • службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами. 

Чи передбачено компенсацію для суб’єктів господарювання у зв’язку із запровадженням державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медичні вироби?

22 квітня Уряд прийняв постанову “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, а також товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, коронавірусної хвороби (COVID-19)”. 

Законом України “Про ціни і ціноутворення” статтею 15 визначено:

Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого

самоврядування, в разі встановлення регульованих цін на товари в розмірі,

нижчому від економічно обґрунтованого, відшкодовують суб’єкту

господарювання різницю. Відшкодування здійснюється за рахунок коштів

відповідних бюджетів.

На період карантину, документом затверджено  перелік товарів соціально важливих та протиепідемічного призначення, і запроваджено державне цінове регулювання на них. Це відбуватиметься шляхом декларування зміни роздрібних цін, коли суб’єкт господарювання інформує про намір встановити ціну, яка відрізнятиметься від поточної. 

Оскільки ціни не будуть нижчими від економічно обґрунтованих, відповідно, не потрібно відшкодовувати різницю.

 

Чи поширюються карантинні обмеження, що встановлені у підпункті 8 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів від 11.03.2020 № 211 на провадження адвокатської діяльності?

Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Постанови, до послаблення карантину (11 травня 2020р.), обмежено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів.

Чи можна в період карантину в одному торговельному приміщенні поруч із не забороненими для продажу товарами (продуктами харчування або засобами гігієни) здійснювати продаж іншого асортименту товарів, наприклад, канцелярського приладдя?

На період карантину обмежується торгівля непродовольчими групами товарів. При цьому суб’єкти господарювання, що здійснюють торгівлю іншими групами товарів, можуть застосовувати адресну доставку замовлень.

Якими нормативно-правовими актами регулюється проведення оцінювання (тестування) учнів початкової школи без проходження дитиною дистанційного навчання під час карантину?

Відповідно до Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 14.07.2015  № 762, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 924/27369 (із змінами), на підставі результатів підсумкового (семестрового та річного) оцінювання учнів (вихованців) здійснюється переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти (крім перших та других класів) до наступного класу.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту» у разі відсутності результатів річного оцінювання після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти, учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання.

Якщо працівники взагалі не можуть працювати через карантин – чи вважається це простоєм? 

У зв’язку з введеними карантинними обмеженнями, деякі підприємства не можуть повноцінно працювати. Зокрема, якщо підприємство не може забезпечити доставку працівників на місце роботи чи запровадити дистанційний метод праці - є правові підстави для запровадження простою. 

Чинне законодавство не регламентує порядок та умови запровадження простою. Але колективний договір підприємства (установи) встановлює зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, питання оплати праці, режиму роботи, тривалості робочого часу та відпочинку.  Порядок оформлення та обліку простою визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або в колективному договорі підприємства. 

Водночас, змінами в Кодекс  законів про працю України передбачається, що  час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).  

На період простою, роботодавець забезпечує збереження мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Трудовим договором, колективними договорами, угодами можуть бути визначені вищі рівні оплати за час простою. 

Крім того, роботодавець забезпечує надання, за згодою працівників, щорічних оплачуваних відпусток, додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, та/або за бажанням працівників відпусток без збереження заробітної плати. 

 

Якщо до карантину працював щодня по 8 годин, а під час карантину лише по 2 години двічі на тиждень – чи маю право на допомогу по частковому безробіттю?

Право на допомогу по частковому безробіттю мають застраховані особи, які протягом 12 місяців, що передували місяцю, в якому почалося скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, працювали не менше шести календарних місяців, сплачували страхові внески та у яких скорочення тривалості робочого часу становить 50 і більше відсотків на місяць. 

 

Чи може надаватися допомога по частковому безробіттю працівникам, які працюють на підприємстві за сумісництвом? 

Право на допомогу по частковому безробіттю мають усі застраховані особи, з якими роботодавець оформив трудові відносини. 

 

Чи можуть отримати допомогу по частковому безробіттю працівники суб’єктів мікропідприємництва та великого підприємництва?

Відповідно до Закону України „Про зайнятість населення” допомога по частковому безробіттю, надається застрахованим особам, які втратили частину заробітної плати у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції без припинення трудових відносин у разі, якщо: 

  • зупинення (скорочення) виробництва на підприємстві або в цеху, дільниці із замкнутим циклом виробництва триває не менше трьох місяців і не більше шести місяців, не залежить від працівників та роботодавця, охопило не менш як 20 відсотків чисельності працівників, у яких скорочення робочого часу становить 30 і більше відсотків на місяць; 
  • зупинення (скорочення) виробництва та тривалості робочого часу працівників є вимушеним, оскільки вичерпано всі можливі заходи запобігання йому, або роботодавцем вживаються заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення місцевої державної адміністрації. 

Змінами до  Закону України „Про зайнятість населення” передбачається надання державною службою зайнятості допомоги по частковому безробіттю на період карантину, за зверненням роботодавця із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва для її виплати працівникам.  

Мінекономіки. 

Якщо медпрацівник під час роботи захворіє на COVID-19, чи вважатиметься цей факт виробничою травмою? Чиїм коштом мають лікуватись медпрацівники у такому випадку? Чи отримають компенсацію за придбані ліки? 

Уряд вніс до переліку професійних захворювань “Гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-19”. 

Розширення переліку професійних захворювань покращить соціальний захист медичних та інших працівників, задіяних у роботі по протидії поширенню COVID-19.

Захворювання, які виникли внаслідок професійної діяльності, викликані дією біологічних (інфекційних) та інших факторів - дають право на отримання страхових виплат. 

Чи порушить режим самоізоляції 60-річна особа, якщо прибуде за викликом до суду? Чи є самоізоляція об’єктивною причиною, щоб не брати участь у судовому засіданні? 

Особи, які досягли 60-річного віку - потребують самоізоляції, окрім держслужбовців, працівників держорганів та органів місцевого самоврядування, народних депутатів України та депутатів місцевих рад, суддів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, інших законних військових формувань та правоохоронних органів, а також осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність ряду підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності. 

Особи, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають.

Чи повинні батьки продовжити відпустки за власний рахунок, якщо дошкільні навчальні заклади на першому етапі виходу з карантину не запрацюють?

У разі продовження карантину, тривалість оформленої відпустки може бути подовжена до його закінчення. На період карантину також може бути надано відпустку без збереження заробітної плати за погодженням сторін. Термін надання такої відпустки погоджується між працівником і роботодавцем та може дорівнювати періоду карантину.

Чи є заборони та обмеження на проведення польових робіт з посіву сільгоспкультур?

Уряд не встановлював обмежень чи заборон на проведення польових робіт з посіву сільгоспкультур в період карантину.

Наразі посівна кампанія ранніх зернових та технічних культур здійснюється всіма регіонами України. 

Чи можна продавати розсаду під час карантину?

Можна. Дозволено також торгувати насінням і садивним матеріалом, за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту, перебування в приміщенні не більше одного відвідувача на 10 кв. метрів торговельної площі, а також дотримання інших санітарних та протиепідемічних заходів.

Більше інформації для підприємців можна знайти на онлайн ресурсі, створеному Офісом розвитку малого та середнього підприємництва (SMEDO) спільно з Мінекономіки: http://sme.gov.ua/covid19/.

дата 1 квітня

Які наразі існують українські виробники засобів індивідуального захисту населення та які вони мають виробничі потужності?

Українські виробники виготовляють різноманітні засоби індивідуального захисту.

Щодня Україна виробляє понад 900 000 медичних масок, 1 000 000 медичних рукавичок, 180 000 бахіл, 40 000 респіраторів класу захисту не нижче FFP2, 5 000 ізоляційних халатів, 16 000 костюмів біозахисту, 31 000 медичних фартухів, 3 000 багаторазових захисних щитків, 3 300 флаконів антисептиків для рук, 4 000 літрів хлоровмісних засобів для дезінфекції та понад 50 000 медичних шапочок.

Серед українських виробників засобів індивідуального захисту — ТОВ «ЛТІ», Івано-Франківське УВП ВГОІ «Українське товариство глухих», ТОВ «Сівертекс», ТОВ «НВП ПІРЕНА» ТОВ «ПРОМ.СТАНДАРТ», ТОВ "ВО «Технограні», ТОВ «Київгума», ПАТ «Гемопласт», ПрАТ «СКІФ», ТОВ «ГІМАРД», ТОВ "ЦЕНТРАЛМЕД" та багато інших.

Чи фінансується виготовлення Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України 200 тисяч тестів для діагностики COVID-19? Якщо ні, то чому таке фінансування не відбувається? Чи передбачено фінансування виготовлення тестів іншими українськими виробниками?

Цього тижня Україна розпочинає власне виробництво тест-систем для діагностики коронавірусу СОVID-19. Інститут молекулярної біології і генетики НАН отримав державне замовлення на виготовлення першої партії тест-систем — 10,5 тис. одиниць.

У рамках невідкладного фінансування планується виготовлення мінімум 200 тис. українських тест-систем для діагностики коронавірусу СОVID-19.

Які заклади охорони здоров’я визначені для госпіталізації осіб з підозрою на коронавірус? Чи забезпечення готовності закладів охорони здоров’я до прийому хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом?

Система охорони здоров’я України максимально мобілізована для протистояння захворюванню COVID-19. Маємо понад 12000 місць в інфекційних стаціонарах, а також інфекційні бокси в лікарнях та діагностичні тест-системи на виявлення коронавірусу.

Уряд визначив конкретний перелік закладів госпіталізації по всій Україні: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/likarni-covid

Крім того, мапа відображає і рівень оснащеності закладів, які визначені для госпіталізації пацієнтів з COVID-19.

Яким державним органом України здійснюється контроль за ціноутворенням на ринку авіаперевезень, якими механізмами керується держава для контролю та впливу на ціноутворення на ринку авіаперевезень включаючи випадки повернення громадян України в період епідемії?

Державне регулювання в галузі авіації та використання повітряного простору України провадиться згідно з вимогами Повітряного кодексу України (далі – Кодекс).

Наразі виконання рейсів можливе тільки для перевезення осіб з метою забезпечення захисту національних інтересів або з метою повернення громадян України та вивезення іноземних громадян з території України.

Якщо громадянин України перебуває за кордоном і не має можливості повернутися додому, необхідно зареєструватися в системі «Друг» за посиланням Міністерства закордонних справ України: https://friend.mfa.gov.ua.

Яким чином буде організовано доставку працівників до місця роботи в приміському сполучення під час карантину?

На сайті Уряду є Роз’яснення щодо здійснення регулярних спеціальних перевезень в умовах карантину.

Таким чином, роботодавці мають організовувати доставку працівників до місця роботи та назад за спеціальними регулярними перевезеннями.

Крім того, можливі такі варіанти:
підприємство замовляє та оплачує таксі;
підприємство компенсує витрати на таксі;
підприємство видає кошти на таксі;
підприємство орендує та оплачує автобус;
працівнику компенсуються витрати на використання власного автомобіля, враховуючи витрати на пальне;
працівнику компенсуються витрати на використання власного автомобіля, витрати на пальне компенсуються окремо.

Чи звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України товарів згідно із затвердженим Переліком? Яка ставка ПДВ встановлюється на операції з постачання на митній території України товарів?

На період карантину від оподаткування на додану вартість звільняються операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, які необхідні для боротьби з пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19).

Це визначено в Законі України від 30 березня 2020-го року.

Чи заборонено проводити діяльність підприємствам з продажу та ремонту мобільних телефонів у період карантину?

Не заборонено, проте необхідно суворо дотримуватися всіх санітарних та протиепідемічних заходів.

Крім того, потрібно забезпечити персонал та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема виготовленими самостійно.

При цьому, у в приміщенні може перебувати лише 1 відвідувач на 10 кв. метрів торговельної площі.

Чи працюватимуть листоноші у період карантину? Чи доручено Урядові розробити механізм доставки ліків працівниками «Укрпошти» для людей похилого віку?

Так. Пенсію та ліки листоноші “Укрпошти” вчасно й безкоштовно доставлять Вам безпосередньо додому.
Замовити безкоштовну доставку ліків:
Зайдіть на сайт liki24.com
Оберіть потрібні ліки та додайте їх до кошику
Оформіть замовлення
У способах доставки обрати “Доставка з Укрпошта”.

Або оформіть доставку за телефоном 068 296 14 52.

Хто в системі ЦОВВ зобов'язаний здійснювати моніторинг та контроль за стабілізацією цін на основні продукти харчування, хто зобов'язаний надати відповідну правову оцінку та звернутись до правоохоронних органів в інтересах соціально незахищених груп населення?

Держстат спільно з обласними державними адміністраціями та КМДА здійснюють щоденний моніторинг споживчих цін на соціально значущі товари — це продукти харчування, лікарські засоби та нафтопродукти.

При цьому, Уряд усвідомлює, що запровадження державного регулювання цін на будь-які товари не сприятиме розвитку дієвої конкуренції на відповідних ринках.

Чи може громадянин України в'їхати до України з 17.03.2020? Чи буде такий громадянин розміщений на карантин, якщо у нього не будуть ознаки вірусу? Чому на сайті Держприкордонслужби немає інформації про роботу пунктів пропуску і не працюють телефони гарячої лінії? Чи можуть іноземні громадяни, дружина/чоловік яких громадянин України або діти/батьки в'їхати на територію України у цей час?

Жодних заборон на в’їзд до України для наших громадян не введено. Але громадяни, які відвідували країни з місцевою передачею вірусу в громаді, вважаються такими, що мали контакт із хворим на зазначену хворобу. Відповідно, вони підлягають обов’язковій обсервації протягом 14 днів у спеціалізованих закладах.

Інтерактивна мапа пунктів пропуску розміщена на сайті Держприкордонслужби — за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/map
Де можна перетнути кордон автотранспортом — за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/De-mozhna-peretnuti-kordon-avtotransportom

Із 16 березня 2020-го року в’їзд до України для іноземців та осіб без громадянства тимчасово заборонено. Дозволено перетин кордону для іноземців, які мають право на проживання в Україні, є подружжям або дітьми громадян України, працюють в дипломатичних і консульських установах на території України, є представниками офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, а також для водіїв і членів екіпажу.

Як планується організувати повернення громадян України після 17.03.2020? Яким чином буде здійснено повернення громадян України з-за кордону, якщо громадяни не встигнуть повернутись?

Громадяни України можуть перетнути кордон автотранспортом через пункти пропуску — https://dpsu.gov.ua/ua/map.

Крім того, громадяни можуть дістатись пішки до вищезазначених пунктів пропуску, звідки Держприкордонслужба у співпраці з місцевою владою організовуватимуть перетин державного кордону транспортом.

Стежте за офіційними повідомленнями Міністерства інфраструктури та Держприкордонслужби, щоб дізнаватися про нові логістичні можливості повернення до України.

Чи є конкретний перелік країн, після відвідин яких громадяни України мають перебувати в обсервації?

Ні. Обов’язковій обсервації підлягають люди, які повернулися з будь-якої країни з місцевою передачею вірусу в громаді.

дата 31.03

На які саме митні режими поширюється дія постанови КМУ «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік» від 24 грудня 2019 р. № 1109 зі змінами внесеними згідно з постановами КМУ №214 від 11.03.2020р. та №229 від 23.03.2020р? Чи поширюється дія згаданої постанови КМУ на митний режим реекспорту?

Для захисту життя та здоров'я людини в Україні може запроваджуватись ліцензування експорту товарів. Про це йдеться в ст. 16 Закону “Про зовнішньоекономічну діяльність”.

Таким чином, Уряд заборонив експорт і реекспорт товарів протиепідемічного призначення, спирту та гречки.
2. Чи може ТОВ «Ліки України» не нараховувати ПДВ під час реалізації товарів фізичним та юридичним особам, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусної інфекції, перелік яких затверджено постановою КМУ?
3. Які правила приймання іноземців діють у Центрах обслуговування платників Державної фіскальної служби після прийняття постанови КМУ від 21 березня 2020 року №211?
4. Як функціонуватиме електронний кабінет забудовника в період карантину?

Цифрові державні послуги надаються без змін.


Чи змінились правила рибальства через карантин у зв’язку із пандемією коронавірусу?

Наразі на внутрішніх водних об’єктах України діють обмеження щодо вилову риби через встановлену весняно-літню нерестову заборону. З її термінами можна ознайомитися на сайті Держрибагентства: www.darg.gov.ua/
Щобільше, перебування в прибережних зонах заборонено Постановою Уряду #211 “Про запобігання поширенню COVID-19…”

Яким документом передбачена заборона перебування покупців без захисної маски у продуктових магазинах? Чи існує нормативно-правовий документ, який зобов’язує адміністрацію магазинів забезпечувати масками відвідувачів?

Про це йдеться у Постанові Уряду № 255 від 2 квітня 2020-го року. Дозволено працювати лише “за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту (респіраторами або захисними масками), зокрема виготовленими самостійно.

Хто може працювати під час карантину? Кому заборонено, а кому дозволено вести підприємницьку діяльність? Де знайти всі зміни до Постанови Кабміну №211?

В Україні посилюються обмежувальні протиепідемічні заходи на період з 13:00 18 квітня (субота) до 6:00 21 квітня (вівторок).
Маєте змогу перевірити, чи законно Вашому бізнесу працювати під час карантину. Для цього ми зібрали для вас посилання на саму Постанову, а також на ухвалені Урядом зміни.

Продуктові магазини, аптеки, АЗС, критична інфраструктура працюють безперебійно. А останні зміни від 8 квітня до Постанови №211 розширили перелік тих, кому дозволено працювати. Тепер дозволено надавати послуги з хімчистки, поштової та кур’єрської діяльності, будівельних робіт, робіт зі збирання і заготівлі відходів.

Проте пам’ятайте: вкрай необхідно дотримуватися протиепідемічних заходів. Персонал має бути забезпечений масками, респіраторами, антисептиками. У приміщенні може знаходитися лише 1 людина на 10 кв.метрів. Гігієна праці — основна вимога до бізнесу сьогодні.


Чи визначено Урядом перелік посад медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах зі шкідливими та особливо шкідливими умовами праці в осередках інфекційних хвороб?

Пільги й компенсації для працівників у таких умовах визначаються на підставі атестації. Остаточне рішення в кожному конкретному випадку ухвалює адміністрація медичного закладу.

Проте згідно з Постановою Уряду від 24.06.2016 №461 (зі змінами), право на пенсію за віком на пільгових умовах мають молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях,
кабінетах.

А згідно з Постановою Уряду від 17.11.1997 №1290 (зі змінами), право на відпустку за особливий характер праці надається працівникам, які безпосередньо обслуговують хворих в інфекційних та туберкульозних (протитуберкульозних) лікувально-профілактичних закладах та установах, відділеннях, палатах, кабінетах; санаторно-лісових школах та школах-інтернатах, дитячих будинках, дитячих садках (групах), яслах-садках (групах), дитячих яслах (групах) та будинках дитини (групах) для дітей, хворих на туберкульоз; будинках інвалідів (відділеннях) для хворих на туберкульоз; навчальних закладах для інвалідів, хворих на туберкульоз.


Чи будуть перенесені дати державних вихідних у квітні та травні через карантин у зв’язку із пандемією коронавірусу?

Перенесення святкових та неробочих днів законодавством не передбачено.


На підставі якого документа здійснювалися заходи з евакуації громадян України з-за кордону після 17.03.2020? Які видатки бюджету на такі цілі?

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 325-р Міністерству інфраструктури було виділено 639,184 тис. гривень на здійснення невідкладної евакуації громадян України та членів їх сімей із зони спалаху хвороби СOVID-19 в Італійській Республіці.