0 800 60 20 19

Гаряча лінія 

microbe-blurred microbe

Оновлено 14 вересня


Що таке COVID-сертифікат «жовтий» або «зелений»?


COVID-сертифікат буде двох видів
(«жовтий» або «зелений») та міститиме інформацію про вакцинацію, негативний результат тесту (діє 72 години) чи одужання від COVID-19.
У «жовтому» сертифікаті вказується інформація про перше щеплення, «зеленому» — про повний курс. Документи матимуть кольорові відмітки виключно в цифровому форматі.
У разі впровадження «жовтого» рівня епіднебезпеки навчальні заклади працюватимуть, якщо 80% працівників матимуть «жовтий» чи «зелений» COVID-сертифікат. А якщо діятиме «червоний» рівень — при наявності в 100% працівників «зеленого» COVID-сертифіката.
Водночас обмеження «жовтого» рівня не застосовуватимуться, якщо 80% відвідувачів масових заходів матимуть «жовтий» чи «зелений» COVID-сертифікат. Якщо йдеться про «червоний» рівень — при наявності в 100% відвідувачів «зеленого» COVID-сертифіката.

Чи можуть іноземці та особи без громадянства вакцинуватися від COVID-19 в Україні?

Усі іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, можуть вакцинуватися від COVID-19 за тією ж процедурою, що й українські громадяни. Вони можуть записатися на щеплення до найближчого пункту щеплення чи центру вакцинації онлайн або за їхніми контактними телефонами. Перелік і контакти центрів та пунктів можна знайти на сайті list.covid19.gov.ua або за номером 0 800 60 20 19.
Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», право на безоплатні послуги з охорони здоров’я, зокрема на щеплення, мають іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, та особи, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.
Для іноземців та осіб без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, медичні послуги мають покриватись за рахунок власних коштів, коштів добровільного медичного страхування чи інших джерел, не заборонених законодавством. Сама вакцина від COVID-19 є безоплатною.
Усі іноземці та особи без громадянства, яких щепили двома дозами протиковідної вакцини в Україні, можуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію від COVID-19. Вони можуть отримати його в лікаря, який проводив щеплення, або, якщо вони підписали декларацію з сімейним лікарем, то цей документ можна отримати в нього.

 
Як згенерувати COVID-сертифікат в Дія?

Українці можуть знову подорожувати без обмежень до країн Європи. Минулого тижня ЄС офіційно визнав українські COVID-сертифікати в застосунку Дія. Водночас Україна визнає сертифікати країн-членів ЄС та інших країн, що приєдналися до ініціативи Digital COVID Certificate.

COVID-сертифікат — це документ у Дії, який підтверджує статус про вакцинацію. Сертифікат можна згенерувати в декілька кліків. Потрібно оновити застосунок у PlayMarket або AppStore. Потім у Дії треба натиснути "Послуги", вибрати пункт "COVID-сертифікати" та "Згенерувати сертифікат". Далі Дія.Підписом потрібно підписати заяву на передачу даних з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) до Дії.

Згенерувати Дія.Підпис можливо наступним чином:

Протріть фронтальну камеру, щоб випадкові відбитки пальців не заважали ідентифікації. Краще робити це на однородному тлі та із яскравим освітленням.
Наведіть камеру на обличчя. Потрібно, щоб воно потрапило в зелену рамку на екрані.
Виконайте вказівки застосунку. Треба буде нахилити голову чи покрутити обличчям, щоб система змогла перевірити ваше фото із біометрією в реєстрі.
Система робить фінальне фото — і все. Отже, ніхто не зможе підробити ваш підпис, бо ви підтвердили свою особу.
Після цього сертифікат з’явиться поруч із вашими іншими цифровими документами в застосунку. Увесь процес займає кілька хвилин. Усе дуже швидко та зручно.

Сертифікат діятиме впродовж 180 днів, з моменту отримання повного курсу вакцинації. Перевірити дійсність COVID-сертифіката можна буде за QR-кодом. Це зручно, адже не потрібно додатково впроваджувати спеціальне обладнання для перевірки. У QR-коді закодований документ. В аеропорту, коли ви приїдете в іншу країну, у вас перевірять ваш фізичний закордонний паспорт. А також зчитають QR-код вашого COVID-сертифікату в Дії. Ваші медичні і персональні дані не передаються в інші країни і розміщені тільки у вашому телефоні та в ЕСОЗ.

 

Чи можна уникнути нових штамів COVID-19 завдяки повній вакцинації?

Наразі повний курс вакцинації є ключем до захисту від усіх штамів COVID-19, включно з «Дельта». Найвищий рівень захисту досягається (від 7 до 14 днів) після останньої дози вакцини.

Водночас Європейське агентство з лікарських засобів та Європейський центр профілактики та контролю захворювань рекомендують  усім громадянам дотримуватися правил безпеки та продовжувати носити маски, зберігати соціальну дистанцію, незважаючи на повний курс вакцинації.

Чим небезпечний штам «Дельта»? 

У Великій Британії на «Дельта» штам коронавірусу припадає понад 90% поточних випадків COVID-19. https://cutt.ly/4QcXfO4

Симптоми при зараженні штамом «Дельта» відрізняються. Лихоманка, головний біль, біль у горлі та нежить поширені, тоді як кашель та втрата нюху чи смаку — менш поширені. Також повідомляють про серйозніші симптоми, включаючи порушення слуху, шлунково-кишкові проблеми та утворення згустків крові, що призводять до загибелі тканин та гангрени.

Відповідно до дослідження, проведеного вченими з Китаю концентрація вірусу в крові зараженої людини від штаму «Дельта» у 1000 разів більша ніж було в інфікованих диким штамом. Це означає, що у хворого набагато більша вірогідність виділяти вірус в зовнішнє середовище, що сприяє поширенню віруса на інших людей. https://cutt.ly/lQc3DHh

Ймовірність розвитку тяжкого перебігу хвороби при зараженні штамом «Дельта» набагато вища, якщо ви не вакциновані. Якщо все ж зараження відбулося, повністю вакциновані особи переносять хворобу безсимптомно або ж в значно легшій формі. https://cutt.ly/oQc3H2p

Ви можете вакцинуватись:
▪️ у найближчому пункті щеплення чи центрі масової вакцинації: https://list.covid19.gov.ua/
▪️ або до вас приїде мобільна бригада (до організованих колективів більше 50-ти людей та маломобільних громадян).
Дізнайтесь адресу та контакти найближчого місця вакцинації на сайті https://vaccination.covid19.gov.ua/ або за номером контакт-центру 0 800 60 20 19.

Як уберегтися від нового штаму «Дельта»? 

Індійський штам COVID-19 більш агресивний, ніж британський — ризик госпіталізації в разі зараження «Дельта» вищий в 2,26 раза, а реанімації — в 1,45 раза. Є низка рекомендацій щодо протидії індійському штаму коронавірусу:

☑️ імунітет зменшує шанси зараження вірусом;
☑️ потрібно вакцинуватися, поки все відносно спокійно, особливо неімунним та людям із груп ризику;
☑️ після вакцинації протягом першого тижня необхідно посилити засоби індивідуального захисту: уникати людних місць і носити маски;
☑️ слід вести здоровий спосіб життя: дотримуватися правильного харчування та повноцінного сну.

За даними ВООЗ, на середину липня 2021 року штам «Дельта» поширився щонайменше в 111 країнах світу.

Експерти зазначають, що вакцини дієві також проти штаму «Дельта».

Наразі щеплення проти COVID-19 доступне:
▪️ у пунктах щеплення;
▪️ у центрах масової вакцинації;
▪️ за допомогою мобільної бригади (понад 50 людей).

Переглянути перелік пунктів щеплення та центрів масової вакцинації можна на офіційному сайті кампанії вакцинації проти COVID-19.

Як саме можна прийняти участь у 5 етапі вакцінування населення?

Хто може вакцинуватись в Україні?

▪️ Усі охочі українці старші 18 років,
▪️іноземці, які мають посвідку на постійне проживання в Україні,
▪️особи, які подалися на статус біженця в Україні або вже отримали цей статус.

Ви можете записатися на вакцинацію до зручного для вас пункту щеплення чи центру масової вакцинації. Контакти та адреси центрів можна знайти на https://list.covid19.gov.ua/ та за номером контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19. Якщо вам відмовляють у вакцинації через нестачу вакцин, звертайтеся Департаментів охорони здоров’я ОДА/КМДА за контактами: https://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja.

Якщо ви працівник охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, військовий чи працівник державних органів влади, зверніться до вашого роботодавця, щоб він сконтактував із регіональним координатором і вас вакцинували за місцем роботи. Або оберіть найближчий пункт чи центр вакцинації. Контакти регіональних координаторів можна отримати в Департаментів охорони здоров’я ОДА/КМДА.

Колективи з понад 50 осіб, охочих щепитися, можуть викликати мобільну бригаду з вакцинації за місцем роботи за телефоном контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19.

Якщо ви не можете самостійно пересуватися, викличте мобільну бригаду з вакцинації додому за телефоном контакт-центру 0 800 60 20 19 або за допомогою сімейного лікаря.

Українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополя, можуть вакцинуватися проти COVID-19 в окремих пунктах щеплення на підконтрольних Україні територіях Донецької, Луганської та Херсонської областей. Перелік пунктів - bit.ly/2T0bcC3. Для цього вам необхідно зателефонувати до контакт-центру 0 800 60 20 19.

Важливо! Запис у чергу на вакцинацію через сайт чи мобільний додаток “Дія” перестає працювати, адже тепер кожен охочий може записатися безпосередньо на саме щеплення.

Усі вакцини, які використовує Україна, ефективно запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя. Допоможіть записатися на щеплення від COVID-19 своїм близьким та зробіть це самі.

 

Чи можна вже вакцінуватись усім охочим від COVID-19?

Починається останній - 5-й етап вакцинації населення проти COVID-19, згідно з Дорожньою картою, на якому щеплюватимуть усіх охочих віком від 18 років.  При цьому пріоритет надаватиметься вразливим групам населення, зокрема людям віком від 60 років та людям із супутніми захворюваннями.
Серед пріоритетних груп залишаються також медики, освітяни, соціальні працівники та військові, які контактують з великою кількістю людей.
З відкриттям 5-го етапу запис у чергу на вакцинацію через сайт чи мобільний додаток “Дія” перестає працювати, адже тепер кожен охочий може записатися безпосередньо на щеплення.
Записатися на вакцинацію від COVID-19 можна до пунктів щеплень, які діють у більшості закладів первинної медичної допомоги, зателефонувавши в реєстратуру відповідного закладу. Також за телефоном чи онлайн можна зареєструватися на щеплення до центрів масової вакцинації, які відкриваються в різних містах України та працюють у робочі й вихідні дні. Повний перелік пунктів та центрів  з адресами й телефонами є на сайті vaccination.covid19.gov.ua.
Працівників сфери охорони здоров'я, освіти, соціальної сфери, військовослужбовців, працівників структур державної безпеки та структур, які забезпечують роботу держави,  працівників органів державної влади та місцевого самоврядування усіх рівнів, а також організовані колективи з понад 50 охочими щепитися вакцинують мобільні бригади за місцем їхньої роботи.
Люди, які не можуть самостійно пересуватися, можуть викликати мобільну бригаду з вакцинації додому за номером контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19 або через свого сімейного лікаря.
Наразі регіони забезпечені вакцинами та можуть розпочинати щеплення всіх охочих.
Щеплення здійснюють вакцинами Comirnaty/Pfizer-BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech, AstraZeneca (Covishield, SKBio) та Moderna. Кожна з цих вакцин ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя.
За відкриття нових пунктів щеплень та центрів масової вакцинації відповідають місцеві органи влади. Загальну координацію вакцинальної кампанії від COVID-19 і планування роботи мобільних бригад здійснюють регіональні координатори з вакцинації.

Дізнатися більше про вакцинацію проти COVID-19 за номером контакт-центру 0 800 60 20 19 та на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

Що робити, якщо ви вирішили подорожувати до іншої країни?

Повна вакцинація від COVID-19 не тільки захищає нас з вами від ускладнень та тяжкого перебігу хвороби, але й дозволяє повернутися до звичного життя і перетинати кордони. Країни дуже обережно підходять до зняття обмежень і самостійно встановлюють умови в’їзду. Йдеться про перелік документів, необхідних для перетину кордону, та про вакцини від COVID-19, щеплення якими визнає та чи інша країна.

Саме тому перед тим як купувати квитки та збирати валізи, наполегливо рекомендуємо зробити наступне:
- Перевірте правила в’їзду до країни, в яку збираєтеся, на спеціальному сайті МЗС tripadvisor.mfa.gov.ua. Там ви знайдете умови в’їзду та транзиту, контакти посольств та консульств.
- Дізнайтеся, чи інформація про ваше щеплення внесена в систему. Це можна зробити через свого сімейного лікаря (https://bit.ly/3wdP7h3). Саме сімейний лікар видає Міжнародне свідоцтво про вакцинацію тим, хто завершив повний курс щеплень від COVID-19.

Всі вакцини, які використовуються в Україні, затверджені ВООЗ. Зараз МЗС у співпраці з МОЗ та Мінцифрою проводить переговори з країнами про взаємне визнання міжнародних документів про імунізацію від COVID-19.

Яка різниця між Міжнародним свідоцтвом про вакцинацію та “Ковідним сертифікатом”?

Особи, щеплені двома дозами вакцини від COVID-19, вже можуть отримати в Україні Міжнародне свідоцтво про вакцинацію - документ про зроблені щеплення, який відповідає міжнародним медико-санітарним нормам (bit.ly/normy_zakon).
Слід відрізняти таке свідоцтво від “ковідного сертифікату” (він же “ковідний паспорт”, “зелений сертифікат” тощо) - документу, який зараз розробляється в Україні з урахуванням вимог ЄС та ВООЗ та планується до запуску з 1 липня 2021 р.

В чому різниця?
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію:
- вже затверджене, його вже можна отримати, якщо ви завершили цикл імунізації від COVID-19;
- свідчить про те, що людина повністю вакцинована від COVID-19;
- можна отримати лише в паперовому форматі;
- видається в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров'я;
- використовуватиметься для перетину державних кордонів тих країн, які визнаватимуть це свідоцтво.

“Ковідний сертифікат”:
- зараз розробляється в Україні за зразком Digital Green Certificate ЄС та Smart Vaccination Certificate ВООЗ, планується до запуску в липні;
- міститиме інформацію не тільки про вакцинацію, але й про негативні результати ПЛР-тестів чи про одужання після COVID-19;
- видаватиметься як в електронній, так і в паперовій формі, міститиме QR-код;
- можна буде отримати в паперовій формі в закладах охорони здоров’я, а в електронній - через “Дію”;
- планах зробити 2 версії: внутрішній - для користування всередині країни, і зовнішній - для виїзду за кордон;
- через те, що міжнародні вимоги до такого сертифікату ще не затверджені, його формат може модифікуватися, щоб він відповідав вимогам ЄС та ВООЗ.

Чи можливо вакцинувати  працівників компанії?

Так. Компанії з понад 50 охочими вакцинуватися можуть записатися на щеплення. Організовані колективи, що мають у своєму штаті понад 50 осіб, охочих вакцинуватися, можуть записати їх в чергу на щеплення проти COVID-19. Залишити заявку на виїзд мобільної бригади з імунізації до колективу можна за номером контакт-центру 0 800 60 20 19. Організовані колективи мають заздалегідь призначити відповідального за підготовку та організацію процесу вакцинації. Для проведення щеплення керівництву колективу потрібно заздалегідь скласти поіменні списки охочих вакцинуватися працівників. Таких людей має бути не менше 50. Проте потрібно врахувати, що одна мобільна бригада може зробити біля 100 щеплень за день. Щеплення організованих колективів відбуватиметься лише за наявності достатньої кількості вакцини та відповідно до етапів вакцинації. Дата приїзду мобільних бригад залежатиме від графіка постачання вакцини. Після отримання заявки коли підійде час вакцинації колективу регіональний координатор з вакцинації зателефонує відповідальній особі та повідомить усю необхідну інформацію для підготовки та проведення щеплень. Керівництво організованого колективу має забезпечити необхідні умови
Якщо охочих щепитися в організованому колективі менш ніж п'ятдесят, у Міністерстві охорони здоров'я радять їм записатися до листа очікування вакцинації індивідуально на сайті або у мобільному додатку "Дія" чи за номером контакт-центру 0 800 60 20 19.

Чи можливо отримати Сертифікат про вакцинацію?

МОЗ опрацьовує впровадження ковідних сертифікатів – це робоча назва внутрішнього документа, який міститиме дані про вакцинацію, про зроблені негативні ПЛР-тести або одужання від COVID-19. Документ розробляють з урахуванням вимог Digital Green Certificate Єврокомісії та Smart Vaccination Certificate ВООЗ, з метою вільного та безпечного пересування громадян під час пандемії коронавірусу. Дані вноситимуть через електронну систему охорони здоров'я, а сам сертифікат можна буде отримати у лікаря або згенерувати у додатку чи порталі «ДІЯ». До впровадження ковідних сертифікатів українці, яким зробили дві дози щеплення, зможуть отримати за їх запитом і за потреби пред'явлення при перетині державного кордону паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке є чинним. Ковідний сертифікат планується запустити в Україні до 1 липня.

Як безпечно доглядати за людиною з Covid-19 вдома?

Якщо є можливість, виділіть окрему кімнату для хворої людини. Приміщення має бути добре провітрюваним. Потрібно постійно провітрювати ванну, туалет, кухню.
Якщо виділити окрему кімнату неможливо, тримайте дистанцію не менше 1 м від хворого.
Скоріше за все людина з COVID потребуватиме догляду. Якщо у вас велика родина, призначте лише одну особу по догляду не з категорії ризику розвитку ускладнень. Вона має завжди бути у медичній масці, коли заходить до пацієнта з COVID. Слід використовувати виключно одноразові маски та ретельно вимити руки після їх зняття.
Після будь-яких контактів із хворим потрібна гігієна рук. Використовуйте одноразові паперові рушники або індивідуальні тканинні рушники.
Взагалі уникайте обміну особистими предметами, такими як посуд, рушники, постільна білизна. А також не використовуйте спільні гаджети.
Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні поруч із хворим звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом. Також слід дезінфікувати поверхні ванної та туалету.


Чи є запис до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19?

Так. З 1 березня 2021 року, в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації.
Усі гомадяни можуть записатись до списку очікування в зручний спосіб:

На сайті vaccination.covid19.gov.ua;

Через контакт-центр МОЗ: 0 800 60 20 19;

Через портал державних послуг ДІЯ: 

 • Як записатися до листа очікування — інструкція для порталу Дія: https://youtu.be/F5rjN41GY7Y

 • Як записатися до листа очікування — інструкція для застосунку Дія: https://youtu.be/z0VY0nPgBbg


Важливо! Зараз формується саме список очікування на вакцинацію. Коли настане етап вакцинації групи, до якої ви належите, з вами зв’яжуться та запропонують обрати конкретну дату та час щеплення. Усі щеплення є добровільними й безоплатними. Дізнайтеся більше про вакцинацію від COVID-19 на сайті vaccination.covid19.gov.ua. Реалізація послуги - завдяки Програмі EGAP, що реалізується Фондом Східна Європа й фінансується Швейцарією та експертній підтримці проєкту USAID/UKaid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS». 


Як впоратись зі стресом під час пандемії?

Стрес негативно впливає на ментальне та фізичне здоров’я людей. Тому дуже важливо навчитись ним керувати. Практичні навички та техніки для того, щоб краще справлятися зі стресом, підготувала World Health Organization Ukraine. У посібнику ВООЗ можна знайти відповіді на такі питання: що впливає на нашу поведінку і чому ми починаємо робити те, що погіршує наше життя? Як навчитися краще зосереджуватися та включатися в життя? Як подолати емоційну бурю? Наведені техніки допоможуть покращити емоційний стан, зменшити тривогу, знизити рівень стресу та зміцнити впевненість у власних силах, незважаючи на несприятливі зовнішні обставини. Переглянути або скачати пам’ятку можна за посиланням https://cutt.ly/GlbcjG5


Чи може депресія бути наслідком захворювання на COVID-19?

Одним із важливих та складних наслідків захворювання на COVID-19 є депресія. Депресія - це захворювання, не настрій, не слабкість, не різновид ліні, не брак мотивації і не вигадка. Депресія відрізняється від змін настрою. Хандру можна подолати силою волі, бажанням чи навіть необхідністю - вставати та йти на роботу, виводити собаку та ін. На депресію сила волі та будь-які зовнішні обставини не діють. Людина більше не здатна долати емоційні спади та втратила контроль над ситуацією.
Депресія впливає на фізичний стан організму, настрій і психіку людини. Зникає мотивація будь-що робити, і мова не про цілі на рік та їх досягнення, а про побутові речі, такі як встати з ліжка, почистити зуби. Зникає бажання спілкуватися з людьми, виходити на вулицю. Виникає відчуття провини, безпорадності та самотності. Життя поступово втрачає сенс.
Діагностувати депресію та її причини може лише лікар. Як будь-яка хвороба, депресія може прогресувати, але виліковна. Метод обирає лікар: психотерапія, антидепресанти, когнітивно-поведінкова терапія.


Чи ефективні УФ-лампи для дезінфекції приміщень, де перебували хворі на COVID-19?


Використання екранованих УФ-опромінювачів ефективне для знезараження повітря під час інфекційних захворювань, які передаються повітряним шляхом. Вірус SARS-CoV-2 міститься в доволі великих краплях слизу, що їх виділяє під час чхання та кашлю хвора людина та які не перебувають у повітрі тривалий час. Тому знезараження повітря за допомогою екранованих УФ-опромінювачів не впливає на передавання SARS-CoV-2. Відкриті УФ-опромінювачі можна використовувати виключно як додатковий метод, після обробки поверхонь дезінфекційними розчинами.


Які дезінфекційні розчини ефективні проти вірусу SARS-CoV-2?


Для дезінфекції в осередках забруднення новим коронавірусом, який спричиняє захворювання COVID-19, рекомендовано використовувати дезінфекційні засоби зі специфічною активністю проти РНК-вмісних ліпофільних вірусів. Вона визначається під час державної реєстрації дезінфекційного засобу. Слід дотримуватись концентрації дезінфекційного засобу та часу експозиції, які рекомендовані виробником.
Проти коронавірусу SARS-CoV-2 ефективні хлоровмісні засоби, перекис водню та дезінфекційні засоби із вмістом спирту не менше 60%.


Які можуть бути наслідки після COVID-19?

Кожна п’ята людина після COVID-19 стикається із наслідками, пов’язаними із психічним станом - депресія, проблеми зі сном, а також те, що називають туман в голові.
Треба зрозуміти та прийняти той факт, що все це - наслідки хвороби. Після важкої хвороби деякі буденні речі можуть потребувати більше зусиль. Повільно повертайтеся до виконання обов’язків на роботі. Необхідно більше рухатись та бути фізично активними, це позитивно впливає на кровообіг, і мозок тому, що таким чином отримує достатньо кисню для відновлення мисленнєвого процесу. Відновіть піклування про свої основні потреби та не забувайте підтримувути соціальні контакти.
Нажаль іноді проблеми ментального здоров’я складно вирішити без відповідного лікування. Якщо пам’ять та мислення не покращуються, втомлюваність не минає потрібно звернутись за медичною допомогою до свого сімейного лікаря, з яким ви уклали декларацію. За потреби він призначить додаткові обстеження або випише направлення на консультацію. 

Чи можна вакцинувати дитину під час пандемії COVID-19? 

Вакцинуватися можна і дуже важливо! Чи довго триватиме ситуація з COVID-19, наразі невідомо, а призупинення вакцинації та низький рівень охоплення щепленнями загрожують спалахами інфекційних хвороб. Тож дітей украй необхідно захистити від інфекцій, проти яких проводять вакцинацію. Окрім того, і дорослим важливо подбати про власний захист від інфекційних хвороб.
Зважаючи на непросту ситуацію із COVID-19, ЮНІСЕФ розробили максимально прості й зручні для користування порадники з вакцинації і для батьків, і для медичних працівників, і навіть для діток. В разі потреби завантажуйте ці документи для себе, поширюйте в медичному закладі, в якому працюєте, щоб якомога більше людей могли вакцинувати себе і своїх дітей під час час пандемії COVID-19.
На сторінці ЮНІСЕФ ви можете обрати потрібний чек-лист, і коли за посиланням відкриється pdf-файл - збережіть його на свій комп'ютер. 

 

Чи можливо відразу вилікуватися від COVID-19?

Не завжди. Хтось не відчуватиме жодного дискомфорту вже за кілька тижнів після COVID-19. У деяких можуть зберігатися симптоми багато тижнів після того, як гостра інфекція вже минула. Мова про так званий “long COVID”.
В Україні статистика щодо симптомів тривалого COVID не ведеться. У Великобританії приблизно у кожної п'ятої людини, яка мала позитивний результат на COVID-19, були симптоми, що тривали 5 тижнів і довше, а у кожної десятої - симптоми тривали 12 тижнів або довше.
До найпоширеніших довготривалих симптомів належать: сильна втома; задишка, біль у грудях, болі в суглобах; кашель, головний біль, біль у горлі, зміни у відчуттях смаку та запаху; проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги; депресія та тривога, порушення сну; посилене серцебиття; запаморочення. 
Зараз вже COVID-19 розглядається як хвороба, яка в першу чергу вражає легені, але вірус здатен пошкодити багато інших органів. Зокрема, COVID-19 впливає на серце, мозок, кровоносні судини, і саме через це збільшується ризик появи довгострокових проблем зі здоров'ям.

 

Який тест дозволяє уточнити факт раніше перенесеної COVID-19?

Тестування на визначення антитіл дозволяє виявити раніше перенесену інфекцію навіть у тому випадку, якщо вона протікала безсимптомно. Такі тести також відомі під назвою серологічних досліджень, і для їх виконання, як правило, необхідні зразки крові, в яких визначають рівень антитіл, що виробляються у відповідь на зараження. У більшості людей антитіла починають вироблятися в період від кількох днів до кількох тижнів після зараження, і їх наявність може вказувати на перенесену інфекцію. Тести на визначення антитіл не придатні для діагностики COVID-19 незабаром після зараження або на ранніх етапах хвороби, але допомагають виявити раніше перенесену хворобу.


Що таке експрес-тести?

Експрес-тести (також звані діагностичними експрес-тестами (ДЕТ) визначають наявність вірусних білків (так званих антигенів). Зразок матеріалу отримують з порожнини носа або з горла за допомогою тупфером. Ці тести дешевше, ніж ПЛР, і дозволяють швидше отримати результат, хоча їх точність, як правило, нижче. Результати таких тестів найбільш достовірні в умовах інтенсивної циркуляції вірусу серед населення та в тих випадках, коли зразок матеріалу береться в період найбільшої заразніості носія інфекції. Позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену має бути підтверджений ПЛР-тестом.

Оновлено 15 січня 

Чи можна повторно захворіти на COVAD-19 та яких заходів уживати, щоб запобігти повторному інфікуванню?

Так, повторне інфікування можливе. Доки немає науково обґрунтованих доказів щодо тривалості імунітету й рівня його напруженості, найкращий спосіб запобігти інфікуванню — це уникати впливу вірусу. Для цього слід дотримуватися простих рекомендацій:

 • ретельно і часто мийте руки щонайменше 40 секунд, за відсутності такої можливості — користуйтеся антисептиками із вмістом спирту від 60%;
 • не торкайтеся обличчя, особливо очей, рота, носа;
 • дотримуйтеся фізичної дистанції — 1метр від інших;
 • одягайте маску в громадськихбудинках і спорудах та громадському транспорті, маска має закривати ніс і рот;
 • кашляйте і чхайте у згин ліктя чи одноразову серветку;
 • стежте за своїм здоров’ям, і якщо з’являються симптоми захворювання, негайно звертайтеся до лікаря.


У разі ускладнень від COVID-19 чи можуть працюючі пройти реабілітацію за кошти ФССУ?


Так. Зокрема, у разі ускладнень за профілем кардіо-пульмонарної реабілітації та нейрореабілітації. Після оформлення висновку ЛКК заклад охорони здоров’я інформує робочий орган Фонду про потребу застрахованої особи в подальшому лікуванні на базі реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу. Пацієнт передає представнику Фонду відповідну заяву про забезпечення лікуванням для подальшого укладення тристороннього договору із санаторно-курортним закладом. 100% вартості відновлювального лікування, потрібного людині, покривається за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. У разі наявності питань або потреби в консультації щодо проходження реабілітації за кошти Фонду, застраховані особи можуть звертатись до відповідних управлінь виконавчої дирекції ФССУ за територіальною ознакою.

Оновлено 13 січня

Де можна відстежувати актуальну інформацію про коронавірус SARS-CoV-2 у світі?

Головний інформаційний ресурс — офіційна сторінка Всесвітньої організації охорони здоров’я, де створене спеціальне сховище даних і актуальних інструкцій з епідеміологічних особливостей, профілактики і клінічного ведення нового коронавірусу. Цю інформацію оновлюють щоденно.

На сайті Європейського центру з профілактики та контролю захворювань є інформація щодо правильного поводження із контактами високого та низького ступенів ризику.

Також була створена онлайн-платформа для відстеження актуальної інформації щодо нового коронавірусу на сайті Університету Джона Гопкінса.


Чи змінювались правила припинення самоізоляції осіб, які прибули з тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях, АР Крим та м. Севастополя.

Кабінетом Міністрів України 5 січня 2021 року оновлено правила припинення самоізоляції осіб, які прибули з тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях, АР Крим та м. Севастополя.
А саме, не підлягають самоізоляції:
- особи (якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою) молодші 12 років та ті, які мають намір вступити до закладів освіти;
- працівники представництв офіційних міжнародних місій та організацій, акредитованих в Україні.
Відповідно до Постанови самоізоляція припиняється, за наступних умов:
- після 14 днів (термін самоізоляції) у разі відсутності симптомів;
- після отримання негативного результату ПЛР-тесту;
- після отримання негативного результату експрес-тесту на визначення антигена, який проведено після перетину контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з них. 


Як працюватимуть заклади харчування в період з 19 грудня 2020 р. до 28 лютого 2021 р.?

Закладам харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) забороняється робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години. Дозволяється надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
В закладах зарчування обов’язкове дотримання дистанцій, а саме розміщення відвідувачів у закладах на відстані не меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та не більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовленими самостійно (маски знімаються під час сидіння за столом для приймання їжі та/або напоїв).

Що робити, коли захворіли на COVID-19?

Консультуйтеся з лікарем телефоном або онлайн. При перевищенні температури 38 С телефонуйте 103.  Самостійний прихід у лікарню - збільшує ризик зараження інших людей або ймовірність заразитися самому (якщо COVID-19 ще не підтверджений). В разі неможливості зв’язатися з сімейним лікарем, треба зателефонувати для консультації в контакт-центр МОЗ України з питань Covid-19 0 800 60 20 19 (дзвінки безкоштовні).

Рівень насичення крові киснем (сатурація) – найбільш об’єктивний показник стану. Домовтеся зі своїм лікарем або лікаркою про періодичність контактів (телефоном або через месенджери), щоб мати постійний нагляд за симптомами. Киснева підтримка потрібна, коли показник сатурації нижчий за 95%. За такого показника, зв’яжіться з вашим лікарем або лікаркою, щоб обговорити подальші дії, або в контакт-центр МОЗ України з питань Covid-19 0 800 60 20 19 (дзвінки безкоштовні).

Чи штрафуватимуть за перебування без макси в гормадськіх приміщеннях та транспорті?

Так. Згідно закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX за перебування без маски в громадських приміщеннях та транспорті штраф становить від 170 до 255 грн. Неповнолітніх без масок - не штрафуватимуть.

Дотримання карантинніх заходів на вулицях, у парках, інших громадських місцях контролюють працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, які уповноважені органами місцевого самоврядування, вони проводять вибіркову перевірку документів, та можуть зробити електронний запит, чи потребує особа самоізоляції (зокрема про поширення на особу винятків, передбачених пунктом 21  постанови КМУ №1326 від 09.12.2020р.).

Які держави вважаються “зі значним поширенням COVID-19”?

 • Якщо кількість захворілих COVID-19 на 100 тис. населення за останні 14 днів перевищує кількість таких випадків в Україні.
 • Якщо у країні за останні 14 днів приріст нових випадків COVID-19 понад 30%, порівняно з попередніми 14 днями.

Перелік держав із значним поширенням COVID-19 формується Міністерством охорони здоров’я та переглядається кожні сім днів.

Які правила та обмеження регулюють роботу закладів громадського харчування?

На період дії карантину, робота таких закладів регулюється постановою КМУ № 1236 від 09.12.2020р. та Тимчасовими рекомендаціями, затвердженими постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 18 (у редакції від 02.06.2020 р. № 32).

Відповідно до постанови КМУ № 1236: 

 • робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години, суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос;
 • розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовленими самостійно (крім часу сидіння за столом для приймання їжі та/або напоїв);


Хто вирішує чи потрібна самоізоляція та хто повинен бути на самоізоляції?

Лікуючий лікар визначає на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я строк самоізоляції хворого на COVID-19 або особи з підозрою на інфікування COVID-19.

Строк самоізоляції становить 14 днів для осіб, які:
- мали контакт із хворим на COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування, з моменту контакту із хворим;
- здійснили перетин державного кордону або контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них і перебувають на самоізоляції з використанням системи через мобільний додаток, з моменту перетину державного кордону або контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них.

Чи є альтернативи замість 14-денної самоізоляції?

Послаблення карантинних обмежень покликані зробити максимально комфортним перебування іноземців, а також українців з тимчасово окупованих територій в Україні.
Замість обов’язкової самоізоляції через додаток “Вдома”, з приводу перетину кордону чи КПВВ, можна здати ПЛР-тест на наявність COVID-19. Якщо результат виявився негативним і людина не заражена - не потрібно проходити самоізоляцію.

Чи можна достроково припинити самоізоляцію?

Так. Якщо ви повернулися з-за кордону чи прибули з тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Криму чи Севастополя, і знаходитесь на самоізоляції - необхідно здати ПЛР-тест на COVID-19. У разі негативного результату, можна припинити самоізоляцію. Якщо особа, яка мала контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, чи людина з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом захворювання на COVID-19 у легкій формі за умови, що особа не потребує госпіталізації достроково припинити самоізоляцію без рішення лікуючого лікаря не можуть.

Хто контролює дотримання самоізоляції?

Люди, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають.
Поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюється за вибором особи в один із таких способів:
- працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування;
- з використанням системи через мобільний додаток «Вдома».
Люди, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають. 
Поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюється за вибором особи в один із таких способів:
- працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування;
- з використанням системи через мобільний додаток «Вдома».
Людина вважається такою, що обрала здійснення поточного контролю з використанням системи через мобільний додаток, з моменту авторизації в ній. До моменту авторизації поточний контроль здійснюється працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування.
Поточний контроль з використанням системи через мобільний додаток здійснюється за допомогою сукупності інформації, зокрема шляхом перевірки відповідності фотографії обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного додатка, та геолокації мобільного телефона в момент фотографування.
Після встановлення мобільного додатка в будь-який час протягом доби особа отримує повідомлення (push-повідомлення). У разі отримання повідомлення особа повинна протягом 15 хвилин з використанням мобільного додатка зробити фотографію свого обличчя.
У разі невідповідності геолокації або фотографії, відсутності зв’язку з особою через мобільний додаток, видалення, встановлення обмежень щодо передачі інформації за допомогою мобільного додатка до органів Національної поліції надсилається повідомлення про випадок порушення зобов’язання щодо самоізоляції. Надсилання повідомлення є підставою для подальшого здійснення органами Національної поліції, Національної гвардії контролю за виконанням зобов’язання щодо самоізоляції.
Надсилання повідомлення до органів Національної поліції не може бути окремою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.
Поточний контроль працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування, здійснюється шляхом проведення перевірки фактичного перебування осіб за зазначеними ними адресами самоізоляції.

Чи можна проводити екскурсії?

На період з  25 січня по 28 лютого 2021 р. на території України дозволено з обовязковим дотриманнм вимог проведення заходів за участю до 20 осіб, організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра. 


Оновлено 15 грудня

Що робити, коли захворіли на COVID-19?

Консультуйтеся з лікарем телефоном або онлайн. Самостійний прихід у лікарню - збільшує ризик зараження інших людей або ймовірність заразитися самому (якщо COVID-19 ще не підтверджений). 

Рівень насичення крові киснем (сатурація) – найбільш об’єктивний показник стану. Домовтеся зі своїм лікарем або лікаркою про періодичність контактів (телефоном або через месенджери), щоб мати постійний нагляд за симптомами. Киснева підтримка потрібна, коли показник сатурації нижчий за 95%. За такого показника, зв’яжіться з вашим лікарем або лікаркою, щоб обговорити подальші дії.

Як поводитися, якщо хворієте вдома?

Більшість людей із COVID-19 переносять хворобу легко. Якщо температуру легко вдається знизити, а рівень сатурація близько 98% – залишайтеся вдома, виконуйте медичні рекомендації. 

 • Приймайте жарознижувальні засоби, за необхідності. 
 • Дотримуйтеся самоізоляції, щоб не заразити інших. 
 • Повідомляйте близьких про всі зміни вашого стану й обов’язково зв’яжіться з лікарем. 
 • Якомога більше відпочивайте й пийте багато води під час хвороби.
 • Прикривайте захисною маскою рот і ніс при контакті з іншими людьми вдома чи поза помешканням. Не потрібно носити маску, коли ви самі в приміщенні. 
 • Якщо не можете носити маску через проблеми з диханням, кашляйте і чхайте в згин ліктя або серветку, яку одразу ж викидайте. 
 • Дотримуйтеся дистанції у 2 метри – це убезпечить людей навколо вас. 
 • Часто мийте руки з милом, протягом щонайменше 20 секунд. 
 • Використовуйте дезінфектор із вмістом спирту 70%, якщо немає мила та води. Натирайте ним поверхні рук, поки вони не стануть сухими. Не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота. 
 • Не використовуйте предмети домашнього вжитку, які належать іншим. Виділіть лише для себе посуд, рушник та постільну білизну, яких не будуть торкатися інші. 

У разі погіршення стану, і коли не можете додзвонитися до свого лікаря/лікарки, телефонуйте за номером 103.

Як поводитися вагітній у період пандемії?

Наразі точно не відомо, чи передається вірус від матері дитині під час вагітності та пологів. ВООЗ і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) рекомендують усім вагітним жінкам:  

 • Уникайте контактів та намагайтеся за можливості отримати медичні послуги телефоном або онлайн. 
 • Слідкуйте за самопочуттям. Телефонуйте лікарю або лікарці, якщо щось непокоїть, підвищена температура, кашель, нежить чи інші симптоми.
 • Звертайтеся по медичну допомогу якомога раніше, якщо належите до групи ризику. 
 • Обговоріть з акушеркою чи лікарем/лікаркою найбезпечніше місце для пологів. 
 • Складіть план дій, який допоможе вам почуватися впевненіше і спокійніше.

Чи можна годувати дитину грудьми, якщо хворію на COVID-19?

За інформацією ВООЗ, у грудному молоці хворих матерів не знаходили активний вірус SARS-CoV-2. Малоймовірно, що хвороба передається під час ГВ або через грудне молоко. Переваги грудного вигодовування перевищують потенційні ризики зараження COVID-19. Рекомендується продовжувати ГВ та забезпечувати контакт “шкіра до шкіри”, навіть якщо ви інфіковані.

 • Якщо годуєте грудьми – повідомте про це свою лікарку. 
 • Приймайте парацетамол для зниження температури. 
 • Годуйте грудьми так часто, як цього потребує маля. 
 • Використовуйте маску під час годування грудьми, щоб зменшити ризик зараження дитини. 
 • Мийте руки перед тим, як: надіти маску, узяти маля,  торкатися грудей або зціджуватися. 
 • Коли годуєте грудьми – уникайте кашлю або чхання на дитину.
 • Вимийте груди теплою водою з милом (протягом щонайменше 20 секунд), якщо на них могли потрапити інфіковані краплі слизу.
 • Обмежте свій догляд за дитиною до годування грудьми або зціджування. Купання, перевдягання, прогулянки, можуть взяти на себе партнер чи інші члени родини.

Якщо робите перерву у ГВ на період хвороби, повернутися до годування можна одразу, як почуватиметеся краще. Щоб швидше відновити лактацію, кожні дві години прикладайте малюка до грудей. 

Чи штрафуватимуть за перебування без макси на вулиці?

Ні. Але за перебування без маски в громадських приміщеннях та транспорті, штраф становить від 170 до 255 грн. Неповнолітніх без масок - не штрафуватимуть.

Які держави вважаються “зі значним поширенням COVID-19”?

 • Якщо кількість захворілих COVID-19 на 100 тис. населення за останні 14 днів перевищує кількість таких випадків в Україні.
 • Якщо у країні за останні 14 днів приріст нових випадків COVID-19 понад 30%, порівняно з попередніми 14 днями.

Чи обов’язково студентам проходити самоізоляцію після виїзду з окупованих територій?

По прибуттю на підконтрольну територію, студент та один із його супроводжуючих (якщо є), не зобов’язані проходити самоізоляцію.

Чи можна в’їжджати/виїжджати до/з тимчасово окупованого Криму?

Від 29 серпня КПВВ на адмінкордоні Криму працюють у звичному режимі. При в’їзді на підконтрольну територію необхідно встановити додаток “Дій вдома” та піти на самоізоляцію, або достроково припинити її після отримання негативного тесту на COVID-19. Діти до 12 років та працівники представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні не зобов’язані проходити самоізоляцію.


Які правила та обмеження регулюють роботу закладів громадського харчування?

На період дії карантину, робота таких закладів регулюється постановою № 641 та Тимчасовими рекомендаціями, затвердженими постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 18 (у редакції від 02.06.2020 р. № 32).

Відповідно до постанови № 641: 

 • На території регіону з «жовтим» рівнем епідемічної небезпеки, заборонена робота після 24-ї та до 7-ї години ресторанів, кафе, барів, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо. Дозволяється здійснення адресної доставки замовлень та на виніс.
 • На території з «помаранчевим» рівнем, додатково до обмежень «жовтого», у закладах харчування дозволяється на 50% заповненість посадкових місць у приміщенні.
 • За «червоного» рівня забороняється приймання відвідувачів. Можлива лише адресне доставлення замовлень.


Чи можна в’їжджати на територію тимчасово окупованого Криму?

Перетинати адмінкордон півострова можуть громадяни України та члени їх сімей з гуманітарних причин:

 • для подачі абітурієнтами документів до вишів;
 • за відсутності місця реєстрації, але за наявності підтверджень проживання в Криму чи на підконтрольній території;
 • для возз'єднання родини;
 • у випадку смерті чи важкої хвороби близьких родичів;
 • у інших випадках, коли є невідкладні обставини для в’їзду/виїзду.

При в’їзді на підконтрольну територію необхідно встановити додаток “Дій вдома”. Достроково самоізоляцію можна припинити після отримання негативного тесту на COVID-19.

Коли припиняться виплати допомоги на дітей ФОПів? 

У вересні завершилась програма виплат державної допомоги підприємцям на дітей. З квітня по липень підтримкою скористалися близько 83 тисяч ФОПів, на суму 554 млн грн.

Уряд надавав підтримку підприємцям 1 та 2 групи, у період жорсткого карантину. Послаблення карантинних обмежень дає змогу підприємцям повернутися до роботи. Тому у вересні тимчасова програма підтримки припиняється. 

 

Чи є альтернативи замість 14-денної самоізоляції?

Нові послаблення карантинних обмежень покликані зробити максимально комфортним перебування іноземців, а також українців з тимчасово окупованих територій в Україні.

Тому замість обов’язкової самоізоляції через додаток “Дій вдома” можна здати ПЛР-тест на наявність COVID-19. Якщо результат виявився негативним і людина не заражена - не потрібно проходити самоізоляцію.

Чи можна достроково припинити самоізоляцію?

Так. Якщо ви повернулися з-за кордону чи прибули з тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Криму чи Севастополя, і знаходитесь на самоізоляції - необхідно здати ПЛР-тест на COVID-19. У разі негативного результату, можна припинити самоізоляцію.

 

Який алгоритм дій для припинення самоізоляції?

1. Оберіть свою лабораторію серед тих, які мають доступ до електронної системи Центру громадського здоров’я України. Перелік.

Зверніть увагу! Лабораторії, які не мають доступу до системи ЦГЗУ, не можуть вносити результати тесту для скасування самоізоляції. Перелік установ може змінюватись. Переглядайте оновлення у день відвідування обраної лабораторії.

2. У лабораторії заповніть згоду на опрацювання даних. Якщо протягом останніх 14-днів перетинали кордон - вкажіть це в анкеті, разом з датою прибуття до України. Зазначте номер телефону, який використали для встановлення додатку “Дій вдома”.

3. Лабораторія внесе в електронну систему ЦГЗУ результат тесту. Інформація автоматично синхронізуються із сервісом “Дій вдома”.
4. Якщо результат виявився негативним, сервіс “Дій вдома” повідомить про дозвіл на припинення самоізоляції

 

Оновлено 18 червня

Скільки коштів виділив Уряд Фонду соціального страхування?

2,3 млрд гривень отримав Фонд соціального страхування. Ці кошти спрямують на:

- 1 807,7 млн гривень на погашення заборгованості перед застрахованими громадянами з оплати листків непрацездатності, пов’язаної із втратами ЄСВ;

- 289,1 млн гривень на оплату листків непрацездатності застрахованим громадянам, які перебуватимуть на самоізоляції;

- 181,9 млн гривень на одноразові виплати членам сімей медичних працівників, які померли від COVID-19.

Який розмір виплат становитиме медичним працівникам, у разі встановлення інвалідності або смерті від коронавірусної інфекції?

Уряд посилює соціальний захист медичних працівників. У разі встановлення інвалідності або смерті від коронавірусної інфекції:

І група інвалідності – виплата становитиме 840 тисяч 800 грн;

ІІ група інвалідності  – 735 тисяч 700 грн;

ІІІ група інвалідності – 630 тисяч 600 грн.

У разі смерті медпрацівника від COVID-19 під час виконання професійних обов’язків, родині загиблого виплатять  – 1 575 500 тис грн.

Кошти на виплати передбачені державним бюджетом і будуть виплачені через Фонд соціального страхування.

Чи є Урядові програми для підтримки внутрішньо переміщених осіб?

Внутрішньо переміщені громадяни, які не змогли працевлаштуватися у період карантину, отримуватимуть щомісячну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в установленому раніше розмірі та протягом одного місяця після скасування карантину.

Також для осіб, які не були працевлаштовані у період карантину, запроваджено механізм не застосовувати норми щодо припинення виплати.

Чи скасовує обов’язкову самоізоляцію чи обсервацію для громадян України, іноземців та осіб без громадянства послаблення карантинних обмежень?

Наразі послаблення карантину не скасовує самоізоляцію чи обсервацію. Проте є певні пом’якшення для тих, хто в’їжджає на територію України. Оскільки з 15 червня Україна відновила міжнародне авіасполучення, МОЗ зробив список країн, які за показниками захворюваності на COVID-19 розділено на “червону” та “зелену” зони. 

Іноземці із “зеленої” зони - не проходитимуть обсервацію.

Чи можуть особи з хронічними захворюваннями (цукровий діабет, ниркова недостатність, хронічні хвороби легень та серцево-судинної системи тощо) виходити на роботу? Чи зобов’язані залишатися в дистанційному режимі роботи до кінця карантину?

Уряд рекомендує забезпечити віддалену роботу, проте роботодавець вирішує чи допускати до роботи працівників, що належить до групи ризику. 

Головний санітарний лікар України рекомендував працедавцям тимчасово відсторонити від роботи осіб з груп ризику, визначених відповідно до Cтандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)». Це, зокрема, тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, імуносупресивні стани, тяжка хронічна патологія дихальної та серцево-судинної систем, ниркова недостатність, аутоімунні захворювання, тяжкі алергічні хвороби, цереброваскулярні захворювання в стадії декомпенсації, онкологічні захворювання.

Чи встановлюється на підприємствах різний час початку робочого дня (6:00, 7:00, 8:00 год), задля уникнення скупчення людей у громадському транспорті?

Центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям на час дії карантину рекомендовано розмежувати час початку та закінчення роботи для уникнення скупчення людей у транспорті. Крім того, рекомендується забезпечити позмінну роботу працівників або віддалену роботу в режимі реального часу.

Що робити роботодавцю у випадку, якщо виявлення хворого, людину із симптомами коронавірусу або контактну особу, серед працівників підприємства? 

Щодня необхідно проводити температурний скринінг безконтактним методом всім працівникам. Якщо робітник має температуру вище 37,2 або ознаки респіраторних захворювань - він не допускається до виконання обов’язків. У випадку, коли ознаки респіраторного захворювання виявилися на робочому місці - необхідно самоізолюватися.

 

Хто оплачує обсервацію та лікування на території України для іноземців?

На період дії карантину заборонено перетин кордону іноземцям, особам без громадянства (крім тих, осіб, які постійно проживають на території України, визнані біженцями або особи, які потребують додаткового захисту) без наявного поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування витрат, пов’язаних з лікуванням COVID-19 та обсервацією. Лікування та обсервація оплачується страховиком відповідно до поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування витрат, або такими особами самостійно.

10 червня

Чи можна проводити екскурсії?

Так. З 15 червня дозволено проводити екскурсії для груп не більше 50 осіб. 

 

Чи будуть послаблення карантину для тих, хто перетинає кордони тимчасово окупованих Донецької, Луганської областей та АР Крим?

Із 15 червня відновлять роботу КПВВ з тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях та АР Крим. Для громадян, які перетинають тимчасовий кордон, скасовується обов’язкова обсервація. Вони зможуть перебувати 14 днів на самоізоляції, використовуючи додаток “Дій вдома”. Тим, хто не погодиться на самоізоляцію - можуть відмовити у перетині кордону. 

Як оплачується робота працівника у випадку його хвороби чи самоізоляції через Covid-19?

Особам, які перебувають у лікарнях, а також на самоізоляції під медичним наглядом, Фонд соціального страхування України виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності. Допомога виплачується, починаючи з шостого дня непрацездатності, та за весь період до відновлення працездатності. Розмір оплати становить 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу), незалежно від страхового стажу. Винятки - медичні працівники. Їм допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Допомога призначається та надається за місцем роботи. Підставою для її призначення є листок непрацездатності.

3 червня


Чи потрібно в умовах адаптивного карантину погоджувати маршрути перевезення співробітників підприємства до місця роботи з територіальними органами Національної поліції?

З 22 травня у регіонах зі сприятливою епідемічною ситуацією послаблюється карантин. Тому дозволено регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні. Маршрути руху транспортних засобів, які були погоджені в період до 24.04.2020 та 11.05.2020 продовжують до кінця карантину, згідно з постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 (зі змінами).

Крім того, є умова для перевезення: число пасажирів має відповідати кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

Чи має право учасник АТО/ООС на безоплатне лікування від COVID-19?

Лікування від коронавірусу безкоштовне так само, як і підключення у разі необхідності до апарату штучної вентиляції легень. 
Дивитись брифінг 19.04 на YouTube.

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами. Це визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

В умовах стаціонару пацієнт отримує такі основні безоплатні послуги: тестування на SARS-CoV-2, лабораторні та інструментальні дослідження (ЕКГ, загальний клінічний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, визначення рівня глюкози крові), медичну допомогу відповідно до галузевих стандартів, кисневу підтримку, інтенсивну терапію та підключення до ШВЛ та ЕКМО за необхідністю, знеболення та медикаментозну терапію, консультації лікарів інших спеціальностей.

Скільки пасажирів можна перевозити в авто під час послаблення карантину?

У легкових авто може перебувати до 5 осіб включно з водієм (без урахування дітей віком до 14 років). Або більша кількість пасажирів за умови, що вони є членами однієї родини.

Коли відновиться авіасполучення?

З 5 червня в Україні відновлюється внутрішнє авіаперевезення, а з 15 червня — міжнародне повітряне сполучення з державами, які відкриють аеропорти для рейсів з України.

19 травня

Чи отримають допомогу по частковому безробіттю працівники, яким роботодавець не оплачує простій? Якщо так, у якому розмірі?

За законом України „Про зайнятість населення”, застраховані особи можуть отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину. Щоб отримати детальну інформацію, з урахуванням конкретного випадку, роботодавцям варто звернутися до міських, районних, міськрайонних та філій регіональних центрів зайнятості. Надання допомоги по частковому безробіттю, повернення зазначених коштів у разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася така допомога, а також її розмір - визначає “Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину”.

Чи може отримати допомогу на дітей фізична особа-підприємець, якщо вона не сплачує єдиний соціальний внесок, оскільки є особою з інвалідністю з дитинства?

Допомогу на дітей отримують фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку. Котрі сплатили єдиний внесок за всі місяці 2019 року, або протягом усіх місяців 2019 року, після державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Мінсоцполітики опрацьовує зміни до Порядку в частині надання права на отримання допомоги на дітей особам, які звільнені від сплати єдиного внеску.

Чи збережуться пільги на проїзд у приміському транспорті загального користування після завершення карантину?

Пільговий проїзд окремих категорій громадян може фінансуватися коштом місцевих бюджетів. Тому органи виконавчої влади та місцевого самоврядування вирішують питання щодо забезпечення пільгового проїзду.

Які заходи передбачені Урядом для підтримки внутрішньо переміщених осіб під час карантину?

Уряд посилив соціальний захист найбільш вразливих верств населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб, на період дії карантину та протягом 30 днів із дня його скасування. 

 • Заборонено перевіряти фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб при призначенні (відновленні) соціальних виплат.
 • Дозволено комісіями з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО ухвалювати рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соцвиплат без акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
 • Продовжено виплати різних видів державної соцдопомоги, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, які було призначено раніше, на період карантину та на один місяць після дати його скасування.
 • Зупинено строки для проходження фізичної ідентифікації, необхідної для виплати пенсій, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням COVID-19, та протягом 30 днів з дня його відміни. 
 • Заборонено зупинення АТ „Державний ощадний банк України” видаткових операцій за поточним рахунком у разі непроходження фізичної ідентифікації отримувачем соціальних виплат.
 • Забезпечено можливість отримувати кошти з доставкою додому через АТ „Укрпошта” одержувачам пенсій та грошової допомоги.

12 травня

Чи є введення карантину форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили)?  

Так. Згідно з Законом України “Про торгово-промислові палати в Україні” форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є: введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо.

 

Які нормативно-правові акти регулюють обмеження виїзду громадян України за кордон на роботу (за умови, що країна, до якої прямує працівник, дозволяє в’їзд)? Де розміщено офіційну інформацію стосовно відсутності заборони виїзду громадян за межі України?

Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежувати та встановлювати особливі умови для транспортного сполучення з країнами, на території яких виявлено небезпечні інфекційні хвороби. А також обмежувати в’їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства з цих країн, та виїзд українців до країн поширення хвороби. Це регулюється законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”. 

Указом Президента, введено в дію рішення РНБО “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, громадянам України рекомендовано утриматись від виїзду за кордон в країни, де зафіксовані випадки інфекції. 

Більшість іноземних країн, протидіючи розповсюдженню інфекції, заборонили в’їзд іноземців. Оперативна інформація про закриті іноземні кордони є на сайті Міністерства закордонних справ України. 

Наразі виїзд українців на роботу за кордон потребує особливої уваги, тому враховуються тимчасові обмеження та ситуації в інших країнах. 

Зараз опрацьовуються запити стосовно працевлаштування українських робітників за кордоном: в Австрії, Фінляндії, Данії, Норвегії та в інших країнах. 

 

Як учням, які не мають домашнього комп’ютера та інтернету, навчатися дистанційно? 

Якщо учень не має доступу до комп’ютера та інтернету, навчання відбувається за підручниками, а взаємодія з учителями за допомогою телефонного чи поштового зв’язку. 

Наприклад, учитель може спілкуватися з учнем (надавати консультації, рекомендувати виконання вправ, отримувати відповіді на поставлені питання) - у телефонному режимі, а виконані завдання отримувати поштою. 

Учитель може організувати самооцінювання учнями власної успішності, для проведення підсумкового оцінювання. Після виконання завдань учні отримають ключі для самоперевірки, критерії оцінювання та самооцінювання творчих робіт.

Крім того, з 6 квітня 2020 року розпочала роботу «Всеукраїнська школа онлайн». Для учнів 5-11 класів трансляція уроків здійснюється з одинадцяти предметів. А з 28 квітня 2020 року здійснюється трансляція уроків також для учнів 1-4 класів з чотирьох предметів.

Усі теми, що мали викладатися в школах впродовж карантину - будуть на відео у вільному доступі. 

 

Чи порушить режим самоізоляції 60-річна особа, якщо прибуде за викликом до суду? Чи є самоізоляція об’єктивною причиною, яка дозволяє такій особі не брати участь у судовому засіданні?

Під час дії карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. 

Чи заборонена під час карантину діяльність нотаріусів, адвокатів та аудиторів?

Нотаріусам (приватним і державним) - дозволено вчиняти усі нотаріальні дії, визначені статтею 34 Закону, у тому числі під час карантину. При роботі необхідно дотримуватися рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України та здійснювати профілактичні заходи: максимальний перехід на дистанційні форми спілкування при наданні консультацій та роз’яснень.

 

8 травня
Коли буде послаблення карантину?

За рішенням Уряду, перший етап послаблення карантину відбудеться з 11 травня. При цьому, карантинні заходи продовжено до 22 травня. За умови контролю над розповсюдженням, доступніості медичних ресурсів, +/- 10% кількості нових випадків 

Зняття обмежень: 

 • Парки
 • Сквери
 • Зони відпочинку
 • Лісопаркові та  прибережні зони
 • Салони краси
 • Перукарні
 • Літні майданчики просто неба в закладах громадського харчування тераси
 • Торгівлю непродовольчими товарами в магазинах (зокрема тих, що розташовані в ТРЦ)
 • Діяльність закладів громадського харчування на виніс (за умови, що об’єкт є оператором ринку харчових продуктів)
 • Магазинів дитячого одягу та взуття
 • Діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів альних контор
 • Музеї, музеї просто неба та історико-культурні заповідники
 • Стоматології
 • Заклади побутового обслуговування техніки
 • Тренування спортсменів (національних збірних команд)
 • Ринки* (за умови дотримання вимог)
 • Діяльність підприємств, які працюють у галузі ЗМІ
 • Здійснення кіно- та відеозйомок, репетицій в театрах, цирках т.і.

Попри суттєве пом’якшення карантину, необхідно дотримуватися правил безпеки для контролю над епідеміологічною ситуацією:

 • Обов’язково проводити термометрію співробітників та відвідувачів;
 • Дотримуватися соціальної дистанції;
 • Масковий режим. Клієнтів без маски не може заходити у приміщення, або це відповідальність надавача послуг (він повинен забезпечити клієнта маскою).

Місцева влада контролюватиме дотримання умов карантину, та в разі порушень - зможе обмежити роботу об’єктів з переліку.

Призупинено роботу закладів та об’єктів із підвищеним ступенем ризику:

 • Заклади освіти;
 • Дитячі майданчики;
 • Спортивні майданчики;
 • Прибережні зони відпочинку.

Що таке “адаптивний карантин”?

В Україні є області з вищим рівнем захворюваності на коронавірус, ніж в інших регіонах. Тому не можна послаблювати карантин скрізь однаково. 

Адаптивний карантин - це заходи, що вводяться в областях з високою кількістю хворих на COVID-19, та можуть відрізнятися від заходів у решті областей (можуть бути більш жорсткими). Рішення приймається комісіями з надзвичайних ситуацій в кожному окремому регіоні.

З 11 травня Україна переходить на систему адаптивного карантину. У областях з високим рівнем захворюваності карантинні заходи можуть стати більш жорсткими. Рішення буде ухвалено ближче до 11 травня. 

Наразі найбільшу кількість заражених зареєстровано у:

 • Чернівецькій, 
 • Тернопільській, 
 • Івано-Франківській областях. 

Тимчасові обмежувальні карантинні заходи в окремих районах можуть вводитися протягом року. 

Чи може Національна поліція в період карантину забороняти в’їзд автомобілям, що прямують з  інших областей?

Так. У зв’язку з епідемією, обласні ради та Київська міська держадміністрація можуть встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів. 

Міністерство внутрішніх справ та Національна поліція, в межах компетенції, забезпечують виконання цієї постанови. Зокрема —  обмеження переміщення між областями транспортних засобів.

У разі необхідності дозволено: проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів, температурний скринінг методом безконтактного вимірювання температури, при погіршенні епідемічної ситуації — обмежувати переміщення між областями, а також створювати на в’їздах і виїздах із території карантину контрольно-пропускні пункти.

 

Скільки осіб можна перевозити у легковому автомобілі на період дії карантину?

Кількість пасажирів у транспорті не повинна перевищувати кількість сидячих місць. Водії та пасажири під час поїздки повинні одягати захисні маски, а також дотримуватися санітарних та протиепідемічних заходів. 

До 22 травня 2020 р. заборонено регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, крім перевезення:

 • легковими автомобілями;
 • службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами. 

Чи передбачено компенсацію для суб’єктів господарювання у зв’язку із запровадженням державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медичні вироби?

22 квітня Уряд прийняв постанову “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, а також товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, коронавірусної хвороби (COVID-19)”. 

Законом України “Про ціни і ціноутворення” статтею 15 визначено:

Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого

самоврядування, в разі встановлення регульованих цін на товари в розмірі,

нижчому від економічно обґрунтованого, відшкодовують суб’єкту

господарювання різницю. Відшкодування здійснюється за рахунок коштів

відповідних бюджетів.

На період карантину, документом затверджено  перелік товарів соціально важливих та протиепідемічного призначення, і запроваджено державне цінове регулювання на них. Це відбуватиметься шляхом декларування зміни роздрібних цін, коли суб’єкт господарювання інформує про намір встановити ціну, яка відрізнятиметься від поточної. 

Оскільки ціни не будуть нижчими від економічно обґрунтованих, відповідно, не потрібно відшкодовувати різницю.

 

Чи поширюються карантинні обмеження, що встановлені у підпункті 8 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів від 11.03.2020 № 211 на провадження адвокатської діяльності?

Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Постанови, до послаблення карантину (11 травня 2020р.), обмежено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів.

Чи можна в період карантину в одному торговельному приміщенні поруч із не забороненими для продажу товарами (продуктами харчування або засобами гігієни) здійснювати продаж іншого асортименту товарів, наприклад, канцелярського приладдя?

На період карантину обмежується торгівля непродовольчими групами товарів. При цьому суб’єкти господарювання, що здійснюють торгівлю іншими групами товарів, можуть застосовувати адресну доставку замовлень.

Якими нормативно-правовими актами регулюється проведення оцінювання (тестування) учнів початкової школи без проходження дитиною дистанційного навчання під час карантину?

Відповідно до Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 14.07.2015  № 762, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 924/27369 (із змінами), на підставі результатів підсумкового (семестрового та річного) оцінювання учнів (вихованців) здійснюється переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти (крім перших та других класів) до наступного класу.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту» у разі відсутності результатів річного оцінювання після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти, учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання.

Якщо працівники взагалі не можуть працювати через карантин – чи вважається це простоєм? 

У зв’язку з введеними карантинними обмеженнями, деякі підприємства не можуть повноцінно працювати. Зокрема, якщо підприємство не може забезпечити доставку працівників на місце роботи чи запровадити дистанційний метод праці - є правові підстави для запровадження простою. 

Чинне законодавство не регламентує порядок та умови запровадження простою. Але колективний договір підприємства (установи) встановлює зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, питання оплати праці, режиму роботи, тривалості робочого часу та відпочинку.  Порядок оформлення та обліку простою визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або в колективному договорі підприємства. 

Водночас, змінами в Кодекс  законів про працю України передбачається, що  час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).  

На період простою, роботодавець забезпечує збереження мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Трудовим договором, колективними договорами, угодами можуть бути визначені вищі рівні оплати за час простою. 

Крім того, роботодавець забезпечує надання, за згодою працівників, щорічних оплачуваних відпусток, додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, та/або за бажанням працівників відпусток без збереження заробітної плати. 

 

Якщо до карантину працював щодня по 8 годин, а під час карантину лише по 2 години двічі на тиждень – чи маю право на допомогу по частковому безробіттю?

Право на допомогу по частковому безробіттю мають застраховані особи, які протягом 12 місяців, що передували місяцю, в якому почалося скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, працювали не менше шести календарних місяців, сплачували страхові внески та у яких скорочення тривалості робочого часу становить 50 і більше відсотків на місяць. 

 

Чи може надаватися допомога по частковому безробіттю працівникам, які працюють на підприємстві за сумісництвом? 

Право на допомогу по частковому безробіттю мають усі застраховані особи, з якими роботодавець оформив трудові відносини. 

 

Чи можуть отримати допомогу по частковому безробіттю працівники суб’єктів мікропідприємництва та великого підприємництва?

Відповідно до Закону України „Про зайнятість населення” допомога по частковому безробіттю, надається застрахованим особам, які втратили частину заробітної плати у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції без припинення трудових відносин у разі, якщо: 

 • зупинення (скорочення) виробництва на підприємстві або в цеху, дільниці із замкнутим циклом виробництва триває не менше трьох місяців і не більше шести місяців, не залежить від працівників та роботодавця, охопило не менш як 20 відсотків чисельності працівників, у яких скорочення робочого часу становить 30 і більше відсотків на місяць; 
 • зупинення (скорочення) виробництва та тривалості робочого часу працівників є вимушеним, оскільки вичерпано всі можливі заходи запобігання йому, або роботодавцем вживаються заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення місцевої державної адміністрації. 

Змінами до  Закону України „Про зайнятість населення” передбачається надання державною службою зайнятості допомоги по частковому безробіттю на період карантину, за зверненням роботодавця із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва для її виплати працівникам.  

Мінекономіки. 

Якщо медпрацівник під час роботи захворіє на COVID-19, чи вважатиметься цей факт виробничою травмою? Чиїм коштом мають лікуватись медпрацівники у такому випадку? Чи отримають компенсацію за придбані ліки? 

Уряд вніс до переліку професійних захворювань “Гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-19”. 

Розширення переліку професійних захворювань покращить соціальний захист медичних та інших працівників, задіяних у роботі по протидії поширенню COVID-19.

Захворювання, які виникли внаслідок професійної діяльності, викликані дією біологічних (інфекційних) та інших факторів - дають право на отримання страхових виплат. 

Чи порушить режим самоізоляції 60-річна особа, якщо прибуде за викликом до суду? Чи є самоізоляція об’єктивною причиною, щоб не брати участь у судовому засіданні? 

Особи, які досягли 60-річного віку - потребують самоізоляції, окрім держслужбовців, працівників держорганів та органів місцевого самоврядування, народних депутатів України та депутатів місцевих рад, суддів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, інших законних військових формувань та правоохоронних органів, а також осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність ряду підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності. 

Особи, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають.

Чи повинні батьки продовжити відпустки за власний рахунок, якщо дошкільні навчальні заклади на першому етапі виходу з карантину не запрацюють?

У разі продовження карантину, тривалість оформленої відпустки може бути подовжена до його закінчення. На період карантину також може бути надано відпустку без збереження заробітної плати за погодженням сторін. Термін надання такої відпустки погоджується між працівником і роботодавцем та може дорівнювати періоду карантину.

Чи є заборони та обмеження на проведення польових робіт з посіву сільгоспкультур?

Уряд не встановлював обмежень чи заборон на проведення польових робіт з посіву сільгоспкультур в період карантину.

Наразі посівна кампанія ранніх зернових та технічних культур здійснюється всіма регіонами України. 

Чи можна продавати розсаду під час карантину?

Можна. Дозволено також торгувати насінням і садивним матеріалом, за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту, перебування в приміщенні не більше одного відвідувача на 10 кв. метрів торговельної площі, а також дотримання інших санітарних та протиепідемічних заходів.

Більше інформації для підприємців можна знайти на онлайн ресурсі, створеному Офісом розвитку малого та середнього підприємництва (SMEDO) спільно з Мінекономіки: http://sme.gov.ua/covid19/.

дата 1 квітня

Які наразі існують українські виробники засобів індивідуального захисту населення та які вони мають виробничі потужності?

Українські виробники виготовляють різноманітні засоби індивідуального захисту.

Щодня Україна виробляє понад 900 000 медичних масок, 1 000 000 медичних рукавичок, 180 000 бахіл, 40 000 респіраторів класу захисту не нижче FFP2, 5 000 ізоляційних халатів, 16 000 костюмів біозахисту, 31 000 медичних фартухів, 3 000 багаторазових захисних щитків, 3 300 флаконів антисептиків для рук, 4 000 літрів хлоровмісних засобів для дезінфекції та понад 50 000 медичних шапочок.

Серед українських виробників засобів індивідуального захисту — ТОВ «ЛТІ», Івано-Франківське УВП ВГОІ «Українське товариство глухих», ТОВ «Сівертекс», ТОВ «НВП ПІРЕНА» ТОВ «ПРОМ.СТАНДАРТ», ТОВ "ВО «Технограні», ТОВ «Київгума», ПАТ «Гемопласт», ПрАТ «СКІФ», ТОВ «ГІМАРД», ТОВ "ЦЕНТРАЛМЕД" та багато інших.

Чи фінансується виготовлення Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України 200 тисяч тестів для діагностики COVID-19? Якщо ні, то чому таке фінансування не відбувається? Чи передбачено фінансування виготовлення тестів іншими українськими виробниками?

Цього тижня Україна розпочинає власне виробництво тест-систем для діагностики коронавірусу СОVID-19. Інститут молекулярної біології і генетики НАН отримав державне замовлення на виготовлення першої партії тест-систем — 10,5 тис. одиниць.

У рамках невідкладного фінансування планується виготовлення мінімум 200 тис. українських тест-систем для діагностики коронавірусу СОVID-19.

Які заклади охорони здоров’я визначені для госпіталізації осіб з підозрою на коронавірус? Чи забезпечення готовності закладів охорони здоров’я до прийому хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом?

Система охорони здоров’я України максимально мобілізована для протистояння захворюванню COVID-19. Маємо понад 12000 місць в інфекційних стаціонарах, а також інфекційні бокси в лікарнях та діагностичні тест-системи на виявлення коронавірусу.

Уряд визначив конкретний перелік закладів госпіталізації по всій Україні: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/likarni-covid

Крім того, мапа відображає і рівень оснащеності закладів, які визначені для госпіталізації пацієнтів з COVID-19.

Яким державним органом України здійснюється контроль за ціноутворенням на ринку авіаперевезень, якими механізмами керується держава для контролю та впливу на ціноутворення на ринку авіаперевезень включаючи випадки повернення громадян України в період епідемії?

Державне регулювання в галузі авіації та використання повітряного простору України провадиться згідно з вимогами Повітряного кодексу України (далі – Кодекс).

Наразі виконання рейсів можливе тільки для перевезення осіб з метою забезпечення захисту національних інтересів або з метою повернення громадян України та вивезення іноземних громадян з території України.

Якщо громадянин України перебуває за кордоном і не має можливості повернутися додому, необхідно зареєструватися в системі «Друг» за посиланням Міністерства закордонних справ України: https://friend.mfa.gov.ua.

Яким чином буде організовано доставку працівників до місця роботи в приміському сполучення під час карантину?

На сайті Уряду є Роз’яснення щодо здійснення регулярних спеціальних перевезень в умовах карантину.

Таким чином, роботодавці мають організовувати доставку працівників до місця роботи та назад за спеціальними регулярними перевезеннями.

Крім того, можливі такі варіанти:
підприємство замовляє та оплачує таксі;
підприємство компенсує витрати на таксі;
підприємство видає кошти на таксі;
підприємство орендує та оплачує автобус;
працівнику компенсуються витрати на використання власного автомобіля, враховуючи витрати на пальне;
працівнику компенсуються витрати на використання власного автомобіля, витрати на пальне компенсуються окремо.

Чи звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України товарів згідно із затвердженим Переліком? Яка ставка ПДВ встановлюється на операції з постачання на митній території України товарів?

На період карантину від оподаткування на додану вартість звільняються операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, які необхідні для боротьби з пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19).

Це визначено в Законі України від 30 березня 2020-го року.

Чи заборонено проводити діяльність підприємствам з продажу та ремонту мобільних телефонів у період карантину?

Не заборонено, проте необхідно суворо дотримуватися всіх санітарних та протиепідемічних заходів.

Крім того, потрібно забезпечити персонал та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема виготовленими самостійно.

При цьому, у в приміщенні може перебувати лише 1 відвідувач на 10 кв. метрів торговельної площі.

Чи працюватимуть листоноші у період карантину? Чи доручено Урядові розробити механізм доставки ліків працівниками «Укрпошти» для людей похилого віку?

Так. Пенсію та ліки листоноші “Укрпошти” вчасно й безкоштовно доставлять Вам безпосередньо додому.
Замовити безкоштовну доставку ліків:
Зайдіть на сайт liki24.com
Оберіть потрібні ліки та додайте їх до кошику
Оформіть замовлення
У способах доставки обрати “Доставка з Укрпошта”.

Або оформіть доставку за телефоном 068 296 14 52.

Хто в системі ЦОВВ зобов'язаний здійснювати моніторинг та контроль за стабілізацією цін на основні продукти харчування, хто зобов'язаний надати відповідну правову оцінку та звернутись до правоохоронних органів в інтересах соціально незахищених груп населення?

Держстат спільно з обласними державними адміністраціями та КМДА здійснюють щоденний моніторинг споживчих цін на соціально значущі товари — це продукти харчування, лікарські засоби та нафтопродукти.

При цьому, Уряд усвідомлює, що запровадження державного регулювання цін на будь-які товари не сприятиме розвитку дієвої конкуренції на відповідних ринках.

Чи може громадянин України в'їхати до України з 17.03.2020? Чи буде такий громадянин розміщений на карантин, якщо у нього не будуть ознаки вірусу? Чому на сайті Держприкордонслужби немає інформації про роботу пунктів пропуску і не працюють телефони гарячої лінії? Чи можуть іноземні громадяни, дружина/чоловік яких громадянин України або діти/батьки в'їхати на територію України у цей час?

Жодних заборон на в’їзд до України для наших громадян не введено. Але громадяни, які відвідували країни з місцевою передачею вірусу в громаді, вважаються такими, що мали контакт із хворим на зазначену хворобу. Відповідно, вони підлягають обов’язковій обсервації протягом 14 днів у спеціалізованих закладах.

Інтерактивна мапа пунктів пропуску розміщена на сайті Держприкордонслужби — за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/map
Де можна перетнути кордон автотранспортом — за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/De-mozhna-peretnuti-kordon-avtotransportom

Із 16 березня 2020-го року в’їзд до України для іноземців та осіб без громадянства тимчасово заборонено. Дозволено перетин кордону для іноземців, які мають право на проживання в Україні, є подружжям або дітьми громадян України, працюють в дипломатичних і консульських установах на території України, є представниками офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, а також для водіїв і членів екіпажу.

Як планується організувати повернення громадян України після 17.03.2020? Яким чином буде здійснено повернення громадян України з-за кордону, якщо громадяни не встигнуть повернутись?

Громадяни України можуть перетнути кордон автотранспортом через пункти пропуску — https://dpsu.gov.ua/ua/map.

Крім того, громадяни можуть дістатись пішки до вищезазначених пунктів пропуску, звідки Держприкордонслужба у співпраці з місцевою владою організовуватимуть перетин державного кордону транспортом.

Стежте за офіційними повідомленнями Міністерства інфраструктури та Держприкордонслужби, щоб дізнаватися про нові логістичні можливості повернення до України.

Чи є конкретний перелік країн, після відвідин яких громадяни України мають перебувати в обсервації?

Ні. Обов’язковій обсервації підлягають люди, які повернулися з будь-якої країни з місцевою передачею вірусу в громаді.

дата 31.03

На які саме митні режими поширюється дія постанови КМУ «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік» від 24 грудня 2019 р. № 1109 зі змінами внесеними згідно з постановами КМУ №214 від 11.03.2020р. та №229 від 23.03.2020р? Чи поширюється дія згаданої постанови КМУ на митний режим реекспорту?

Для захисту життя та здоров'я людини в Україні може запроваджуватись ліцензування експорту товарів. Про це йдеться в ст. 16 Закону “Про зовнішньоекономічну діяльність”.

Таким чином, Уряд заборонив експорт і реекспорт товарів протиепідемічного призначення, спирту та гречки.
2. Чи може ТОВ «Ліки України» не нараховувати ПДВ під час реалізації товарів фізичним та юридичним особам, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусної інфекції, перелік яких затверджено постановою КМУ?
3. Які правила приймання іноземців діють у Центрах обслуговування платників Державної фіскальної служби після прийняття постанови КМУ від 21 березня 2020 року №211?
4. Як функціонуватиме електронний кабінет забудовника в період карантину?

Цифрові державні послуги надаються без змін.


Чи змінились правила рибальства через карантин у зв’язку із пандемією коронавірусу?

Наразі на внутрішніх водних об’єктах України діють обмеження щодо вилову риби через встановлену весняно-літню нерестову заборону. З її термінами можна ознайомитися на сайті Держрибагентства: www.darg.gov.ua/
Щобільше, перебування в прибережних зонах заборонено Постановою Уряду #211 “Про запобігання поширенню COVID-19…”

Яким документом передбачена заборона перебування покупців без захисної маски у продуктових магазинах? Чи існує нормативно-правовий документ, який зобов’язує адміністрацію магазинів забезпечувати масками відвідувачів?

Про це йдеться у Постанові Уряду № 255 від 2 квітня 2020-го року. Дозволено працювати лише “за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту (респіраторами або захисними масками), зокрема виготовленими самостійно.

Хто може працювати під час карантину? Кому заборонено, а кому дозволено вести підприємницьку діяльність? Де знайти всі зміни до Постанови Кабміну №211?

В Україні посилюються обмежувальні протиепідемічні заходи на період з 13:00 18 квітня (субота) до 6:00 21 квітня (вівторок).
Маєте змогу перевірити, чи законно Вашому бізнесу працювати під час карантину. Для цього ми зібрали для вас посилання на саму Постанову, а також на ухвалені Урядом зміни.

Продуктові магазини, аптеки, АЗС, критична інфраструктура працюють безперебійно. А останні зміни від 8 квітня до Постанови №211 розширили перелік тих, кому дозволено працювати. Тепер дозволено надавати послуги з хімчистки, поштової та кур’єрської діяльності, будівельних робіт, робіт зі збирання і заготівлі відходів.

Проте пам’ятайте: вкрай необхідно дотримуватися протиепідемічних заходів. Персонал має бути забезпечений масками, респіраторами, антисептиками. У приміщенні може знаходитися лише 1 людина на 10 кв.метрів. Гігієна праці — основна вимога до бізнесу сьогодні.


Чи визначено Урядом перелік посад медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах зі шкідливими та особливо шкідливими умовами праці в осередках інфекційних хвороб?

Пільги й компенсації для працівників у таких умовах визначаються на підставі атестації. Остаточне рішення в кожному конкретному випадку ухвалює адміністрація медичного закладу.

Проте згідно з Постановою Уряду від 24.06.2016 №461 (зі змінами), право на пенсію за віком на пільгових умовах мають молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях,
кабінетах.

А згідно з Постановою Уряду від 17.11.1997 №1290 (зі змінами), право на відпустку за особливий характер праці надається працівникам, які безпосередньо обслуговують хворих в інфекційних та туберкульозних (протитуберкульозних) лікувально-профілактичних закладах та установах, відділеннях, палатах, кабінетах; санаторно-лісових школах та школах-інтернатах, дитячих будинках, дитячих садках (групах), яслах-садках (групах), дитячих яслах (групах) та будинках дитини (групах) для дітей, хворих на туберкульоз; будинках інвалідів (відділеннях) для хворих на туберкульоз; навчальних закладах для інвалідів, хворих на туберкульоз.


Чи будуть перенесені дати державних вихідних у квітні та травні через карантин у зв’язку із пандемією коронавірусу?

Перенесення святкових та неробочих днів законодавством не передбачено.


На підставі якого документа здійснювалися заходи з евакуації громадян України з-за кордону після 17.03.2020? Які видатки бюджету на такі цілі?

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 325-р Міністерству інфраструктури було виділено 639,184 тис. гривень на здійснення невідкладної евакуації громадян України та членів їх сімей із зони спалаху хвороби СOVID-19 в Італійській Республіці.